اثر میراسموس و زندگی بدون انگیزه

اثر میراسموس در جنگ جهانی دوم توانست سربازان آمریکایی را از بین ببرد و متاسفانه اثر میراسموس در روابط ما بسیار دیده می شود و اگر این موضوع را از زندگی خودمان حذف نکنیم،در بلند مدت اثرات بسیار بدی در روابط ما به جا خواهد گذاشت.

سربازان آمریکایی در اردوگاه هایی زندانی بودند که از رفتار های غیر عادی و ظالمانه ای در آنجا مشاهده نمی شد و زندانیان سرپناه های مناسب داشتند و از آب و غذای کافی نیز برخوردار بودند.

ولی میزان مرگ و میر در این اردوگاه ها رقم باور نکردنی سی و هشت درصد را به خود اختصاص داده بود!

و سربازانی که زنده مانده بودند  به صلیب سرخ در ژاپن تحویل دادند و به آنها گفتند که می توانند به خانواده خود اطلاع بدهید که زنده هستید و آزاد شده اید.ولی کمتر سربازی این زحمت را به خود داده بود و به خانواده های خود اطلاع داده بود.

و زمانی که سربازان به خانه های خودشان برگشته بودند،بعد از مدت زمانی جان خودشان را از دست دادند!

به نظر شما چه بلایی بر سر سربازان آمریکایی آمده بود؟

 

اثر میراسموس

 

سربازان کره شمالی کاری انجام داده بودند که اسیران آمریکایی امید به زندگی را از دست بدهند و چرایی اینکه زندگی کنند را نداشته باشند و بر اثر ناامیدی شدید جانشان را از دست می دادند.

بعد از این اتفاقات دکتر ویلیام ای.میر شروع به تحقیق کرد که چه بلایی بر سر سربازان آمریکایی آمده است و بعد از تحقیقات به این نتیجه رسیده که سربازان حمایت های عاطفی را که از روابط میان فردی وجود دارد را از دست داده بودند.یعنی آنها از نظر روانی و جسمی تسلیم شده بودند و امید به زندگی را از دست داده بودند.

سربازان کره شمالی برای دست یافتن به این نتیجه از چهار روش قدرتمند زیر استفاده کرده بودند:

  • ترویج خبر چینی
  • عیب جویی از خود مقابل دوستان
  • از بین بردن وفاداری نسبت به مافوق خود
  • قطع حمایت های عاطفی

خبر چینی در اثر میراسموس

ترویج خبر چینی در اثر میراسموس

اولین اقدامی که سربازان کره شمالی انجام داده بودند،ترویج خبرچینی میان سربازان آمریکایی بود.و هدف آنها از ترویج خبرچینی از بین بردن روابط دوستانه میان سربازان و قرار دادن آنها مقابل همدیگر بود.

آنها این کار را به وسیله تشویق و عدم تنبیه عملیاتی می کردند.مثلا یکی از سربازان آمریکایی به سرباز کره شمالی می گفت که یکی از سربازان قصد دارد از اردوگاه فرار کند.در این حالت به فردی که خبر داده بود جایزه می دادند و به فردی که می خواست فرار کند هیچ کاری نداشتند.

وقتی همه افراد می دیدند که به فرد خبر چین جایزه می دهند و با فرد خاطی کاری ندارند،همه شروع به خیر چینی می کردند تا جایزه ای را دریافت کنند.

یک لحظه به این فکر کنید که می خواهید کاری را انجام بدهید و دوست ندارید کسی از آن خبر دار شود ولی یکی از دوستان شما این خبر را به همه می رساند.شما چه حسی نسبت به دوست خود خواهید داشت و اگر این کار را مداوم انجام بدهد آیا حاضر خواهید بود دوستی خود را با آن شخص ادامه بدهید؟به احتمال خیلی زیاد نه!

 

عیب جویی از خوود در اثر میراسموس

 

عیب جویی از خود در مقابل دوستان در اثر میراسموس

دومین کاری که سربازان کره شمالی انجام می دادند،این بود که سربازان آمریکایی را وادار می کردند که از خود عیب جویی کنند. هدف سربازان کره شمالی از این کار این بود که علاقه،اعتماد،احترام و پذیرش میان سربازان از بین برود.

اما روشی که سربازان کره شمالی استفاده می کردند این بود که سربازان آمریکایی را مجبور می کردند در مقابل همرزمان خود این کار را انجام بدهند و به خیانت هایی که به دوستان خود انجام داده بودند اعتراف کنند و همچنین به کارهای خوبی که می توانستند انجام بدهند ولی انجام ندهند را نیز باز گو کنند.

به طور مثال اگر شما بدانید که بهترین دوست شما چه کارهای بدی در قبال شما انجام داده است و یا کارهای خوبی که می توانست انجام بدهد ولی انجام نداده است،شما چه حسی به دوست خود خواهید داشت؟

 

عدم وفاداری در اثر میراسموس

 

از بین بردن وفاداری نسبت به فرمانده خود در اثر میراسموس

سومین کار سربازان کره شمالی از بین بردن وفاداری سربازان آمریکایی نسبت به مافوق شان بود.و این کار را با سست کردن تدریجی و پیوسته وفاداری سربازان نسبت به مافوق شان انجام می دادند.و با این کار می خواستند که اتحاد و همدلی را از بین ببرند و نتیجه بسیار وحشت ناک بود!

به عنوان مثال در یک مورد یکی از سربازان به شدت بیمار شده بود و دیگر سربازان به جای معالجه کردن دوستشان،آن را به بیرون از کلبه انداخته بودند تا در بیرون بمیرد چون برای آنها مربوط نمی شد!

یعنی سربازان کره شمالی موفق شده بودند که به طور کلی روابط میان دوستان را از بین ببرند و سربازان برای همدیگر ارزش قائل نبودند.

 

قطع حمایت های عاطفی در اثر میراسموس

 

قطع حمایت های عاطفی در اثر میراسموس

چهارمین کار سربازان کره شمالی که بسیار بی رحمانه انجام می شد،جلوگیری از دریافت هرگونه حمایت های عاطفی به سربازان بود!

به طور مثال اگر نامه ای دلگرم کننده به سربازان می رسد،سربازان کره شمالی فورا آن نامه را از بین می بردند و اجازه نمی دادند که سرباز آمریکایی از این خبر مثبت مطلع شود.

اما زمانی که نامه ای منفی که حاوی اخبار بد بود،سربازان کره شمالی بدون فوت وقت آن را در اختیار سرباز آمریکایی قرار می داد! تا اگر اندک امیدی برای زندگی کردن داشت آن نیز از بین برود!

اگر به این موضوعات نگاه کنیم،متوجه می شویم که ما نیز در روابط خود اثر میراسموس را داریم ولی نه به این شدت و اگر نسبت به این موضوع بی توجه باشیم در گذر زمان نتایج بسیار بزرگ و منفی را در برخواهیم داشت!

در پایان از شما دعوت می کنیم که مقالات مرتبط را نیز مطالعه کنید... دنیای مطلوب چیست؟ چگونه از دیگران تعریف کنیم؟ چگونه با دیگران همدلی کنیم؟

 

 

و در نهایت برای برقرای یک ارتباط خوب و سالم دوره ویژه ارتباط موثر را برای شما معرفی می کنم که در این دوره تکنیک های نابی در مورد برقراری ارتباط با دیگران گفته شده است و پیشنهاد می کنم که سرفصل های این دوره را مطالعه بفرمایید.

 

 

ارتباط موثر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *