اثر پروانه ای در ارتباط با دیگران

اثر پروانه ای چیه؟و چه تاثیری در زندگی و روابط ما دارد؟

اثر پروانه ای می گه که اگر یک پروانه ای در این طرف دنیا بال بزند،ممکن است در آن طرف دنیا طوفانی ایجاد شود.

در کل اثر پروانه ای نشان دهنده اهمیت کارهای کوچک است که می تواند در بلند مدت نتایج بزرگی را به وجود آورد.

یعنی کار های کوچک ما نتایج بزرگی را به همراه دارد و این کار می تواند مثبت باشد یا منفی.

مثلا وقتی که با موبایل بازی می کنید و کودکتان می آید و با شما به بهانه های مختلف حرف بزند ولی شما بی توجهی می کنید، شاید در نگاه اول هیچ مشکلی پیش نیاید ولی اگر این کارها تداوم پیدا کند،کودک با خودش فکر می کند، که من ارزشمند نیستم و دوست داشتنی نیستم و این باعث میشود که عزت نفس بچه داغون شود و وقتی که بزرگ میشود نمی تواند به درخواست های دیگران نه بگوید، چون فکر می کند که اگر نه بگوید دوستانش را از دست خواهد داد و یا فکر می کند که چون بی ارزش است باید به هر درخواستی بله بگوید!

این مثال یک نمونه از هزاران مثالی است که در زندگی های روزمره ما اتفاق می افتد ولی کمتر به آن ها توجه می کنیم ولی باید به این نکته پی ببریم که کارهای کوچک ما نتایج بزرگی را در بلند مدت خواهد داشت.

اثر پروانه ای در لحظه های زندگی ما

طبق تحقیقاتی که انجام شده معلوم شده که ما هر روز تقریبا دوهزار لحظه را تجربه می کنیم یعنی دوهزار کار کوچک که می تواند کل مسیر زندگی ما را تغییر بدهد.

ولی همانطور که گفتم اکثر ما به این کارهای کوچک بی اهمیت هستیم و تمرکز خودمان را به انجام کارهای بزرگ جلب می کنیم.

مثلا وقتی که می خواهیم کسی را خوشحال کنیم فکر می کنیم که با دادن یک هدیه بزرگ مثلا ماشین یا طلا و.. خوشحال می شود و یا وقتی که می خواهیم به کسی کمک کنیم فکر می کنیم که باید پول زیادی را بدهیم و… .

ولی اگر ما روی کارهای کوچک توجه کنیم و آنها را مداوم انجام بدهیم،از تاثیری که یک هدیه بزرگ دارد،بسیار بیشتر خواهد بود.و البته لذت بخش تر نیز خواهد بود.

همین الان مهمترین فرد زندگی تان را در نظر بگیرید و از خودتان سوال بپرسید که با چه کارهای کوچکی می توانید خوشحالش کنید و حس خوب را منتقل کنید؟

این کارهای کوچک می تواند تحسین کردن باشد،گفتن یک جمله خاص باشد،گوش دادن به حرف هایش باشد و…. .و سعی کنید حداقل پنجاه مورد را یادداشت کنید تا همیشه چیزی در چنته داشته باشد تا بتوانید حس خوب را به شخص مورد نظرتان منتقل کنید.

 

بی توجه نباشیم!

جیم ران میگه که: انجام دادن کارهای ساده همان قدر که آسان است،انجام ندادن آن نیز همان قدر آسان است.

فقط سعی کنید که در این دام نیافتید که این کارها خیلی ساده است و انجام ندهید.و مطمئن باشید که اگر در انجام کارهای کوچک اهمال کاری داشته باشید،در کارهای بزرگ نیز به مراتب بیشتر اهمال کاری خواهید کرد.

 

در پایان از شما دعوت می کنم که مقاله های مرتبط را نیز مطالعه کنید…

چگونه به دیگران نه بگوییم؟

چگونه توجه دیگران را در برخورد اول جلب کنیم؟

افزایش اعتماد به نفس در ارتباط با دیگران

مهارت خوب صحبت کردن

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

طرز برخورد با افراد مسخره کننده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *