افزایش اعتماد به نفس در ارتباط با دیگران

داشتن اعتماد به نفس در ارتباط با دیگران می تواند ما را به موفقیت های بهتری برساند.مثلا اگر در جلسه استخدامی اعتماد به نفس داشته باشیم در حقیقت شانس ما برای استخدام شدن بیشتر خواهد بود.یا اگر در مقابل دیگران اعتماد به نفس داشته باشیم می توانیم با آنها بهتر معاشرت کنیم ،می توانیم بهتر متقاعدشان کنیم و می توانیم بهتر ارتباط بگیریم.

قبل از اینکه به موضوع اصلی این مقاله بپردازم می خواهم در ابتدا به یک نکته بسیار مهم و کلیدی اشاره کنم.

ما برای اینکه در ابتدا یک ارتباط موفق بگیریم،فقط سی ثانیه فرصت داریم تا آن شخص را به خودمان جذب کنیم.یعنی هر تصویری که آن شخص در آن سی ثانیه برداشت می کند،در حافظه بلند مدت آن ذخیره می شود.

مثلا اگر  در ابتدا نتوانیم توانمندی خودمان را بروز دهیم آن فرد فکر می کند که هیچ گونه توانمندی نداریم

یا اگر در ابتدا با ترس و لرز صحبت خودمان را انجام بدهیم ،آن فرد فکر می کند که ما اعتماد به نفس نداریم

پس می بینم که ارتباط گرفتن در لحظه های ابتدایی از اهمیت زیادی برخوردار است و ما هم برای اینکه بتوانیم یک ارتباط خوب بگیریم باید از قبل چندین پارامتر را رعایت کنیم تا دچار شکست در ارتباطات نگردیم.

در این مقاله می خواهم چندین پارامتر اصلی در ارتباط با دیگران را برای شما معرفی کنم تا بتوانید در ارتباط با دیگران همیشه دارای اعتماد به نفس فوق العاده باشید.

 

زبان بدن

زبان بدن یکی از مهمترین ابزارهای ارتباطی است.بدن ما مانند یک رادیویی است که بیست و چهار ساعته در حال فرستادن فرکانس است و کاملا وضعیت درونی مان را نشان می دهد.

مثلا اگر استرس داشته باشید،بدن و صدای تان می لرزد و یا اگر دروغ بگوید ناخودآگاه دستتان به سمت خاروندن دماغتان می رود.

پس می بینم که زبان بدن در ارتباط با دیگران از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است.

ما برای اینکه در ارتباط با دیگران درای اعتماد به نفس باشیم، باید بدنمان در اختیار خودمان باشد.مثلا اسطوره زبان بدن چارلی چاپلین بود که با حرکات بدنش پیام هایی را منتقل می کرد.

و برای اینکه به بدنتان تسلط پیدا کنید،باید تمرین کنید. و یکی از تمرین هایی که خیلی باحال و با مزه است بازی پانتومیم است.

سعی کنید هر از چند گاهی پانتومیم بازی کنید که اولا باعث نشاط در خانواده شما می شود و همچنین باعث می شود که زبان بدن شما بسیار تقویت شود.

 

 

پوشش مناسب

یکی دیگر از مورد هایی که باعث می شود ما در ارتباط گرفتن با دیگران اعتماد به نفس داشته باشیم،داشتن پوشش مناسب با آن شرایط است.

منظور ما این نیست که لباس های گران قیمت بپوشیم بلکه منظور ما این است که لباسی مناسب آن شرایط را بپوشیم.

مثلا اگر می خواهید در جمعی سخنرانی کنید،از کت و شلوار استفاده کنید یا اگر می خواهد ورزش کنید از لباس ورزشی استفاده کنید.

یعنی هر جایی لباس مخصوص خودش را دارد و اگر آن لباس را بپوشید،به تقویت اعتماد به نفس شما در ارتباط گرفتن با دیگران کمک می کند.

 

 

از قبل آماده شوید

 

آماده نشدن برای چیزی یعنی آماده شدن برای شکست است.

قبل از اینکه بخواهید با یک فردی ارتباط بگیرید،باید خودتان را آماده کنید.یعنی باید بدانید که می خواهید چه بگویید،چگونه رفتار کنید،چگونه سلام و احوال پرسی کنید،چگونه صحبت خودتان را شروع و پایان بدهید.

یکی از مهمترین تمرین هایی که می توانید انجام بدهید این است که از خودتان فیلم بگیرید.یعنی در حین انجام تمرین، از صحبت های خودتان فیلم بگیرید و بعدا از آن بازخورد بگیریدو اشکال های آن را رفع کنید.

این کار را آنقدر انجام بدهید که خودتان راضی شوید.اگر خودتان راضی شدید،مطمئن باشید که آن فرد هم از صحبت های شما لذت خواهد برد.و همچنین باعث می شود که در ارتباط گرفتن با آن فرد اعتماد به نفش شما به شدت تقویت می شود.

 

مقابله با ترس ها

هر انسانی از چیزی می ترسد که آن را انجام بدهد.ولی واقعیت این است که ترس های ما خیلی کوچک هستند و با چند بار انجام دادن آنها به کلی ترس های ما از بین می روند.

ولی اگر به سمت ترس هایمان نرویم و آنها را انجام ندهیم،این ترس ها بزرگتر و بزرگتر می شوند و ما را فلج می کنند.

مثلا اگر از ارتباط گرفتن با دیگران ترس داریم،با نشستن و فکر کردن هیچ اتفاق خاصی نمی افتد و آن ترس نیز بزرگتر می شود.و برای اینکه ترس از ارتباط گرفتن ما از بین برود باید خودمان را مجبور کنیم که هر روز با چندین فرد نا آشنا با بهانه های مختلف ارتباط بگیریم.و این باعث می شود که ترس ما از ارتباط گرفتن از بین برود و در ارتباط گرفتن با دیگران نیز اعتماد به نفس ما بیشتر بشود.

بعد از انجام دادن چیزی که از آن ترس داشتیم،به ما یک احساس آرامش می دهد و همچنین اعتماد به نفس ما به شدت تقویت می شود.

همین الان لیستی از کسانی که می خواهید با آنها ارتباط بگیرید را یادداشت کنید و سعی کنید از قبل خودتان را آماده ارتباط گرفتن با این فرد کنید و سپس با آن شخص ارتباط بگیرید.و همچنین در هنگام ارتباط گرفتن با دیگران از قانون پنج ثانیه استفاده کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *