افکار منفی

راه کارهایی برای از بین بردن افکار منفی

امروزه متاسفانه بازار افکار منفی بسیار داغ شده است و نوعی برتری محسوب می شود یعنی کسی که بیشتر در مورد اخبار و اتفاقات منفی صحبت کند،بیشتر در میان دوستان و خانواده و… محبوب می شود.

داشتن افکار منفی و صحب کردن در مورد چیزهایی منفی با این که ما را میان مردم محبوب می کند ولی تاثیرات بسیار بدی را دارد که در ادامه به چندین مورد اشاره خواهم کرد و همچنین در این مقاله می خواهیم دلیل ایجاد افکار منفی در ذهن و راه های مقابله با آن را مورد بررسی قرار بدهیم.

 

تاثیرات افکار منفی

وقتی ما فکر منفی در ذهن داشته باشیم یعنی در گیر آن هستیم و این باعث می شود که نتوانیم در زمان حال زندگی کنیم و این هم باعث می شود نتوانیم از زندگی خود لذت ببریم و همچنین مانع ما می شود که برای آینده برنامه ریزی کنیم.

وقتی ما نا امید هستیم یعنی ذهن ما پر شده است از افکار منفی و این باعث می شود ما نتوانیم در کار و زندگی خود پیشرفت کنیم چون نسبت به آینده بسیار ناامید هستیم.

 

مقاله پیشنهادی:شناخت ارزش های فردی

 

علاوه بر این ، افکار منفی برای جسم ما نیز  اثرات بدی را دارد.طبق مطالعاتی که در مقاله های پزشکی خواندم متوجه شدم که فکر منفی باعث می شود سیستم ایمنی ما ضعیف تر شود و زود تر دچار بیماری بشویم ولی افکار مثبت باعث می شود سیستم ایمنی ما قوی تر بشود.همچنین افکار منفی باعث کاهش طول عمر نیز می شود و امید به زندگی را هم بسیار کم رنگ تر می کند.

تا اینجا بسیار مختصر در مورد تاثیرات افکار منفی بحث کردیم و مطمئنا اثرات بد بسیار زیادی را دارد و اگر در گوگل سرچ کنید خودتان متوجه خواهید شد که چقدر می تواند برای ذهن و جسم ما اثرات بدی را به جا بگذارد.

 

افکار منفی از کجا وارد ذهن ما می شود؟

 

ما روزانه توسط میلیون ها اطلاعات در حال بمب باران شدن هستم و متاسفانه بیشتر این اطلاعات منفی هستند و گاهی اوقات هم خودمان به این موضوع دامن می زنیم تا افکار منفی بیشتری در ذهن ما جاری بشود.قانون جذب می گوید:

چیز های مشابه همدیگر را جذب می کنند.

یعنی وقتی ما فکر منفی داشته باشیم آن فکر منفی به سراغ افکار منفی دیگر می رود و آن ها را جذب می کند و این باعث می شود که هر لحظه فکر منفی در ذهن ما بسیار بیشتر شود.

حالا ببینیم که این افکار منفی از چه جاهایی وارد ذهن ما می شود.

 

1-اشتباه ها و شکست های ما

 

وقتی ما یک کار اشتباهی را انجام می دهیم فورا خودمان را سرزنش می کنیم مثلا وقتی که یک لیوان از دستمان می افتد و می شکند خودمان را به باد انتقاد می گیریم و می گوییم که من هیچ وقت نمی توانم کاری را به طور خوب انجام دهد یا دست و پاچلفتی نمی توانی یک لیوان را هم نگه داری و امثالی از این حرف ها را برای خودمان می زنیم.

و یا وقتی در یک کاری شکست می خوریم مثلا یک مغازه ایی را باز کرده ایم ولی در اوایل نتوانسته ایم به خوبی اداره کنیم و شکست خورده ایم در این صورت هم افکار منفی دست به کار می شود و وارد ذهن ما می شود و می گویید من می دانستم از پس این کار بر نمی آیی یا تو هیچ وقت نمی توانی در کاری موفق شوی و….

 

2-اتفاقات و خاطرات بد

 

خاطرات بد هم افکار منفی را در ذهن ما ایجاد می کنند مثلا اگر یکی از نزدیکانمان از این دنیا رفته باشد وقتی که به آن فکر کنیم  و خاطراتی که با آن داشته ایم را به یاد بیاوریم در این صورت دلتنگ او خواهیم شد و این باعث می شد فکرهای منفی و ناراحت کننده به ذهن ما خطور کند.

یا وقتی که در خیابان هستیم یک اتفاق بدی مثل تصادف را ببینم در این صورت هم افکار منفی به ذهن ما خطور می کند.

 

3-اخبار و رسانه ها

 

این یکی از مهم ترین عوامل ایجاد افکار منفی است و خوشبختانه این موضوع قابل کنترل و در دستان خودمان است.

اگر دقت کنید متوجه می شوید که کار اصلی رسانه ها منتقل کردن اخبار منفی است و کمتر به موضوعات مثبت می پردازند.مانند اخبار جنگ و خون ریزی و قحطی و فقر .

 

چگونه از افکار منفی راحت بشویم؟

در این جا چندین مورد روش را می گوییم که از افکار منفی راحت بشوید.و دانستن این نکات به هیچ دردی نمی خورد و باید به تمام آنها عمل شود.دانش بدون عمل به هیچ دردی نمی خورد پس اگر می خواهید از شر افکار منفی راحت شوید به شما پیشنهاد می کنم حتما تمرینات را انجام دهید .

 

مقاله پیشنهادی:شناخت معنای زندگی

 

بعدا راجب تو فکر می کنم

این تمرین با وجود اینکه بسیار ساده است و بسیار مسخره به نظر می رسد ولی معجزه می کند.

تمرین به این صورت است که هر وقت فکر منفی وارد ذهن شما شد فورا بهش می گید که الان کار دارم بعدا بهت فکر می کنم.

همین گفتن جمله ساده باعث می شود کانون توجه شما از فکر منفی برداشته شود و به چیزهای دیگر فکر کنید

شرطی سازی کنید

شرطی سازی یکی از کاربردی ترین روش هاست برای از بین بردن افکار منفی یا هر عادت بدی که داریم.اگر دقت کنید مغز ما از یک الگو تبعیت میکند و آن این است که از ناراحتی فرار می کند و به سمت خوشی و لذت با اشتیاق می رود.

 

افکار منفی

 

ما از این الگو برای از بین بردن افکار منفی استفاده خواهیم کرد. کار به این صورت است که یک کش به دستمان می بندیم و هر موقع که فکر منفی به ذهن ما آمد با کش به دستمان یک ضربه ایی می زنیم.این ضربه اطلاعاتی را به ذهن ما می دهد و می گویید آمدن فکر منفی مساوی است با درد.

یعنی با آمدن فکر منفی یک دردی هم خواهد آمد و از آنجایی که ذهن ما از درد فراری است سعی می کند که دیگر به سمت افکار منفی نرود.

اگر این تمرین را به مدت سه هفته انجام دهیم بعد از  آن کمتر ذهن شما تمایل خواهد داشت به سمت افکار منفی برود.

توجه کردن به یک چیز دیگر

هر یک از ما خاطرات خوب زیادی در گذشته داریم و از شما می خواهم که آن خاطرات را در ذهن خودتان گلچین کنید و هر موقع که فکر منفی یا خاطرات منفی به سراغ شما آمد فورا کانال را عوض کنید و به جای آن خاطرات خوب را در ذهنتان مرور کنید.

از آدم های منفی دوری کنیم

اولا خودمان سعی کنیم یک انسان مثبت باشیم و اگر کسی در زندگی ما است که همیشه از چیزهای منفی و ناامید کننده صحبت می کند سعی کنیم ارتباطمان را با آنها آرام آرام کم کنیم چون زندگی ما بسیار مهم تر از آن شخص است.

رسانه ها را خاموش کنیم

تا حد ممکن و تاجایی که به شغلتان آسیب نمی رساند رسانه ها را خاموش کنید و سعی کنید به کار خودتان ادامه دهید.چون یکی از اهداف رسانه ها این است که یک دید منفی از دنیا را به ما نشان دهند در حالی اتفاقات بسیار خوبی هم در حال رخ دادن است ولی کمتر به این وضوعات اشاره می کنند.

 

 

دانلود مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *