چگونه از دیگران انتقاد کنیم؟

ما در جامعه ای بزرگ شده ایم که می توانیم به راحتی از دیگران انتقاد کنیم ولی برای ما بسیار سخت است که از دیگران تعریف و تمجید کنیم.ولی متاسفانه هم در هیج جایی آموزش ندیده ایم که چطور از دیگران انتقاد کنیم.انتقاد کردن های بی مورد باعث می شود که هر رابطه ای خراب بشود.و اگر دقت کنید ریشه بسیاری از طلاق هایی که اتفاق می افتد از انتقاد کردن شروع می شود.

انتقاد موضوع بسیار مهم و اساسی است که می خواهم در این مقاله به طور مفصل در رابطه با آن بحث کنم و بدانیم که در چه مورد هایی باید انتفاد نکنیم و اگر هم می خواهیم انتقاد کنیم،باید به چه شکلی رفتار کنیم که ارتباطمان با آن فرد لطمه نبیند.

 

چرا از دیگران انتقاد می کنیم؟

این سوالی است که باید در ابتدا آن را بدانیم و هدف از انتقاد کردن های خودمان را بدانیم که چیست؟

اگر دقت کرده باشید،می بینید که ما به دو دلیل از دیگران انتقاد می کنیم:

دلیل اول این است که می خواهیم فرد مورد نظر ما رفتار خودش را اصلاح کند.مثلا اگر مادری ببیند که فرزندش یک رفتار اشتباهی را از خودش بروز می دهد،از او انتفاد می کند که دیگر آن رفتار را تکرار نکند.

دلیل دوم هم این است که می خواهیم به وسیله انتفاد،فرد مورد نظر را تحقیر و مسخره کنیم که این هم یک رفتار غیر اخلاقی است و متاسفانه برخی افراد از این مورد به عنوان سرگرمی و تفریح استفاده می کنند.

مثلا زمانی که یک شخص یک سوتی داده یا کار اشتباهی را مرتکب شده است.و ما به وسیله آن رفتار اشتباه شخص را تحقیر می کنیم.

اگر دقت کرده باشید،می بیند که در هر دو صورت انتقاد کردن برای ما هیچ گونه فایده ای ندارد.پس یادبگیریم که در زندگیمان از کسی انتفاد نکنیم.

اگر فقط این مورد را بتوانید پیاده کنید،خواهید دید که چقدر رابطه های شما بسیار عالی تر و محکم تر می شود.

قبل از انتقاد کردن باید چه بکنیم؟

اکثر ما وقتی یک رفتار اشتباهی را از کسی می بینیم،بدون اینکه در رابطه با آن فکر کنیم،فورا انتقاد خودمان را به آن شخص منتقل می کنیم.

ولی باید قبل از انتقاد کردن با خودمان فکر کنیم و به چندین موضوع و سوال فکر کنیم و ببینم که آیا انتفاد ما به جا است یا نه؟

اولین چیزی که باید به آن فکر کنیم این است که آیا زمان مناسبی را برای انتقاد کردن انتخاب کرده ایم یا نه؟

زمان مناسب انتفاد کردن،زمانی است که فرد مورد نظر ما بتواند رفتار و یا کار خودش را اصلاح کند.مثلا طوری نباشد که کار از کار گذشته و بعدا ما انتفاد کنیم.

به طور مثال بعد از جشن عروسی اقوام شروع می کنند به انتقاد کردن از نحوه اجرای عروسی،نوع غذا،برنامه جشن و…. .

ایا به نظر شما بعد از عروسی می توانند چیزی را تغییر بدهند؟قطعا خیر!

پس نتیجه می گیریم که انتقادی که می شود در زمان مناسبی نیست و بهتر است کاری که از کار گذشته و احتمال اینکه دیگر تکرار نشود،اصلا از آن انتقاد نکنیم.

دومین مورد که باید به آن فکر کنیم این است که آیا انتقاد من اثر گذار است یا نه؟

مثلا قبل از ما ده نفر به شخصی گفتند که دیگر سیگار نکشد،ولی به هیچ کدام از حرف های آنها گوش نداده است و کار خودش را انجام می دهد.

آیا در این حالت ،انتقادی که ما به عنوان یازدهمین نفر اگر انجام بدهیم،آیا تاثیرگذار خواهد بود؟

و سومین مورد که از همه مهتر است این است که در جمع از کسی انتفاد نکنیم.وقتی که ما در جمعی از کسی انتقاد می کنیم،در واقع انتفاد نمی کنیم،داریم با آبروی شخص بازی می کنیم.

و آن شخص هم به جای اینکه به فکر اصلاح رفتار خودش باشد،به فکر دفاع از آبروی خودش خواهد بود.

 

چطور انتقاد بکنیم؟

برای انتقاد کردن یک الگوی بسیار عالی وجود دارد که در ادامه برای شما بازگو خواهم کرد.

 

انتقاد کردن

 

اولین کاری که باید در انتقاد کردن انجام بدهیم،کسب اجازه از فرد مورد نظر است.و اگر از کسی اجازه نگیریم،حق انتخاب کردن نخواهیم داشت.چون اگر بدون اجازه از شخص انتفاد کنیم،ممکن است به حرف های ما اصلا توجه نکند.

اجازه گرفتن باعث می شود که شخص تمام توجه اش را برای ما جلب کند و در نتیجه باعث افزایش اثر گذاری انتقاد ما خواهد شد.

دومین کاری که باید انجام بدهیم،یک حسن جویی کوچک است.حسن جویی کردن باعث می شود که ما به ناخودآگاه شخص این پیغام رو بفرستیم که برای ما ارزشمند هستی و قابل احترام.و در نتیجه باعث می شود که حرف های ما برای آن شخص ناراحت کنند نباشد.

و سومین مورد این است که حتما بگوییم که این نظر شخصی من است.یعنی به عنوان واقعیت تلقی نکنیم و نگوییم که تو فلان جور هستی و همه این طور فکر می کنند.

و در آخر هم حتما یک راهکاری راه ارئه بدهیم .

مثلا می خواهیم به مدل موی دوستمون انتفاد کنیم و بعد از کسب اجازه این طوری بیان می کنیم:

ممنونم که بهم توجه می کنی،البته این چیزی که می خواهم نظر شخصی من است و ممکنه اشتباه هم باشه ولی اگر مدل موهات رو ساده تر کنی،خیلی بهت میاد.

یا مثلا می خواهیم به استادمون در مورد تدریس کردن انتفاد کنیم.

استاد ممنونم که وقتتون رو در اختیار ما قرار دادید و البته این مورد نظر شخصی من هستش که اگر تدریس تون رو به صورت عملی تر انجام بدید،یادگیری ما خیلی عالی تر میشه

 

در پایان از شما دعوت می کنیم که مقاله های مرتبط را نیز مطالعه کنید…

اثر پروانه ای در ارتباط با دیگران

گوش دادن موثر

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

مهارت نه گفتن

مهارت خوب صحبت کردن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *