چند راهکار برای افزایش انگیزه

انگیزه چیست و چطور می توانیم آن را در خودمان ایجاد بکنیم؟قبل از هر چیزی یادآوری این نکته بسیار مهم و حائز اهمیت است که بدانیم ایجاد انگیزه یک مهارت آموختنی است و ما می توانیم با تمرین و تکرار این مهارت را یاد بگیریم و در مواقعی که انگیزه نداریم،به خودمان انگیزه بدهیم تا به خودمان کمک کنیم به اهداف و ارزش های خود دست پیدا کنیم.

در این مقاله ما قصد داریم در مورد این موضوع صحبت بکنیم که چطور می توانیم انگیزه خودمان را افزایش بدهیم و اگر شما نیز علاقه مند به این موضوع هستید،پیشنهاد می کنم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

 

انگیزه چیست؟

 

در زمینه انگیزه چه نظریاتی مطرح شده است؟

روانشناسان برای پی بردن به پشت پرده انگیزه ،نظریات مختلفی ارائه داده اند که در ادامه به چندین مورد از این نظریات می پردازیم:

  1. نظریه رانه

رانه به شرایطی داخلی گفته می‌شود که رفتار را فعال می‌کند و به آن جهت می‌دهد. گاهی از انگیزه به جای آن استفاده می‌شود. نظریه رانه نشان می‌دهد نیاز ما به خوردن، نوشیدن، خوابیدن و چیزهایی شبیه به آن از نیازهای زیستی ما ناشی می‌شوند و به ما انگیزه لازم را می‌دهند تا برای رفع آنها اقدام کنیم.

 

  1. نظریه بر انگیختگی

نظریه برانگیختگی می گوید ما کارهایی می کنیم که سطح برانگیختگی مان را حفظ کند.بنابراین افرادی که انگیزه شان را از دست می دهند، به دنبال فعالیت های چالشی نمی روند. در عوض کسانی که انگیزه بالایی دارند، دنبال چالش و هیجان و پویایی و فعالیت اند.

 

  1. نظریه غریزی

نظریه غریزی می گوید رفتارهای ما توسط غریزه هایمان تحریک می‌شوند. روان شناس های مشهوری مثل فروید و جیمز، می گویند برخی محرک های انسان باعث ایجاد انکیزه می شوند. این محرک‌ها مثل ترس، پاکیزگی و عشق برای بقای موجودات زنده اهمیت زیادی دارند.

 

انواع انگیزه

 

انواع انگیزه

بسیاری از ما بر این باور هستیم که انگیزه در هر فردی متفاوت است و در برخی زیاد است و در برخی کم است.ولی واقعیت این است که در همه ما انگیزه وجود دارد ولی جنس و کیفیت انگیزه در افراد متفاوت است.

بی علاقه بودن نسبت به چیزی

این نوع انگیزه بی کیفیت ترین نوع انگیزه است و معمولا افراد با این نوع انکیزه این تکیه کلام را دارند که به من چه؟!

به طور مثال کودکی که اصلا به درس و مدرسه علاقه ای ندارد و همیشه می گوید که این درس رو بخونم که چی؟مثلا می خوام چه کاری بکنم با این درس خوندن!

فشار های بیرونی

دومین نوع انگیزه که کمی از نوع اول از کیفیت بهتری برخوردار است فشار های بیرونی است و معمولا به خاطر یک چیزی انجام می دهیم و پشت آن ترس و پاداش و تنبیه و… وجود دارد.

به مثال قبل برگردیم و بچه ای که برای ادامه تحصیل انکیزه ای ندارد.در این وضعیت با زور والدین خود به درس خواندن مشغول می شود و اگر این زور برداشته شود مطمئا انتخاب دیگری جزء درس خواندن خواهد داشت!

کارهای تحمیلی

کارهایی که به اجبار انجام می شود و به خاطر ترس،اجبار یا احساس گناه انجام می دهیم.مثلا مادر های ایرانی در دادن احساس گناه بسیار حرفه ای عمل می کنند و می گویند که اگر فلان کار را انجام ندهی شیرم را حلالت نمی کنم!

تا اینجا ما سه مورد از انواع انکیزه را مورد بررسی قرار دادیم که اینها انکیزه های بی کیفیتی هستند و به درد ما نمی خورند و در ادامه این بحث در مورد انگیره های به کیفیت تری اشاره می کنیم و سعی خواهیم کرد که ایجاد کردن آنها را در خودمان یاد بگیریم!

 

همسو

کارهایی هستند که برای ما یک معنای درونی دارند و همسو با ارزش های ما هستند.به طور مثال کسی که یکی از ارزش هایش یادگیری است،با جون و دل درس می خواند و لازم نیست که یک عامل بیرونی باعث بشود درس بخواند.

ما برای اینکه بتوانیم این نوع انگیزه را در خودمان ایجاد بکنیم ابتدا باید ارزش های خودمان را بشناسیم و بر اساس آنها زندگی بکنیم.

برای شناخت ارزش ها مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنم

یکپارچه

کارهایی هستند که در راستای اهداف و ارزش های ما هستند.به طور مثال کسی که می خواهد در المپیک شرکت کند و هدفش این است که مدال بیاورد،تلاشی زیاد و سختی را انجام می دهد،بدون اینکه انگیزه خودش را از دست بدهد و هر چه قدر که بیشتر تمرین می کند انگیزه اش نیز بیشتر می شود.

 

اصیل

آخرین نوع انگیزه که بسیار با کیفیت و البته بسیار کمیاب است،از نوع اصیل است.در این حالت شخص با جون و دل کاری را انجام می دهد و عاشق اون کاری است که در حال انجام دادنش است و هیچ موقع خسته نمی شود و اگر از این نوع افراد بپرسید که چرا این کار را انجام می دهی،جوابی نخواهد داشت! چون دوست دارد انجامش می دهد!

 

 

باور های اشتباهی که در مورد انگیزه وجود دارد؟

 

انگیزه بعدا اقدام یا اقدام بعدا انگیزه؟!

آنتونی رابینز که امروزه بیشتر در مورد بحث انگیزه فعالیت می کند بر این باور است که حرکت و اقدام است که باعث ایجاد انگیزه می شود!

خیلی از افراد همیشه منتظر هستند که انگیزه داشته باشند تا یک کاری را انجام بدهند ولی واقعیت برعکس این موضوع است و ما با اقدام کردن، انکیزه را در خود ایجاد می کنیم.

 

 

اول انگیزه بعدا اقدام

 

 

اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را توضیح بدهم:

آیا کسی که یک ورزشکار حرفه ای است انگیزه بیشتری برای تمرین کردن دارد یا کسی که تازه می خواهد ورزش را شروع کند؟قطعا کسی که ورزشکار حرفه ای است!

آیا کسی که معدل خوبی آورده است انگیزه بیشتری برای مطالعه دارد یا کسی که مردود شده است؟قطعا کسی که معدل خوبی آورده است!

به نظر شما چرا چنین اتفاقی می افتد؟

وقتی ما اقدامی انجام می دهیم،یک نتیجه ای برای ما خواهد داشت و این نتیجه باعث ایجاد انکیزه در ما می شود و این انگیزه باعث می شود که اقدام های زیادتری را انجام بدهیم و این چرخه ادامه پیدا می کند و ما با اقدام های بیشتری،انگیزه بیشتری را در خودمان ایجاد می کنیم.

پس نتیجه می گیریم که اقدام باعث ایجاد انگیزه می شود!

 

 

اهداف و انگیزه

 

 

اگر انگیزه داشته باشم می توانم به تمام اهدافم برسم!

 

اکثر افراد بر این باور هستند که اگر انگیزه داشته باشند می توانند به همه اهداف خود دست پیدا کنند ولی واقعیت این است که قرار نیست ما به همه اهداف خود برسیم و اگر کسی به شما می گوید که می توانید به تمام اهداف خود دست پیدا بکنید بدانید و آگاه باشید که آن شخص یک دروغ کاملا بزرگ را به شما گفته است!

خیلی از مواقع می شود که ما نمی توانیم به سمت اهداف خود حرکت کنیم و یک عامل بیرونی و یک اتفاق باعث می شود که به هدف خود نرسیم.برای مثال کسی که می خواهد دونده باشد،ممکن است با یک تصادف کاملا پاهای خود را از دست بدهد و نتواند به هدف خود برسد!

ولی نکته مهم این است که ما در راه رسیدن به هدف خود می خواهیم به چه کسی تبدیل بشویم؟چه مهارت هایی یاد بگیریم؟چه دانشی را به خود اضافه بکنیم؟ و اگر هم به هدف خود نرسیدیم اصلا نگران نباشیم چون به یک انسان متفاوتی تبدیل شده ایم که می توانیم به خیلی از اهداف دیگری دست پیدا بکنیم.

برای مثال کسی که هدفش سخنران شدن است در راه رسیده به این هدف باید مهارت هایی مثل ارائه،فن بیان،مهارت های ارتباطی و…. را یاد بگیرد ولی در مسیر رسیدن به این هدف به یک مانعی بزرگی برخورد می کند که کاملا باعث می شود که شخص نتواند به این هدف دست پیدا بکند ولی این شخص دیگر شخص قبلی نیست بلکه به یک آدم متفاوتی تبدیل شده است چون دانش،عادت و مهارت های زیادی را یاد گرفته است که می تواند به وسیله این مهارت ها به خیلی از اهداف خود دست پیدا بکند.

One thought on “چند راهکار برای افزایش انگیزه

  1. شایان :

    بسیار عالی بود و واقعا ما با عمل کردن میتونیم انگیزه رو ببریم بالا و با نشستن نمی تونیم انگیزه داشته باشیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *