اهرم رنج و لذت چیست؟

اهرم رنج ولذت چیست؟

اهرم رنج ولذت چیست؟

اهرم رنج و لذت دو نیرو عامل حرکت هر انسانی است.این دو نیرو کنترل زندگی شما را برعهده دارد گاهی شما را به سمت جلو حرکت می دهد و گاهی شمار را به عقب می راند.هرکاری که در زندگی انجام میدهیم فقط به خاطر فرار از رنج و اشتباق رسیدن به لذت است.

مثلا افراد چاق از اضافه وزن خود ناراضی و ناراحت هستند و به خاطر همین میخواهند لاغر تر شوند و به لذت که تناسب اندام دارد برسند.یا کسی که از صبح تا شب کار میکند به این دلیل نیست که عاشق کار کردن است به این دلیل است که بی پولی او را ناراحت می کند و می خواهد به خوشی ثروت برسد. یعنی باز هم دست یافتن به رضایت وخوشی.

به هر حال همه افراد که درحال انجام دادن کاری هستند فقط به این دلیل است که به رضایت و خوشی برسند.درتعیین هدف هم این مورد صدق میکند شما اهدافی را تعیین کردید که به شما احساس رضایت و خوشی می دهد.

شاید برای شما هم این مسئله پیش آمده است که بعد از تعیین هدف هیچ گونه تلاشی برای رسیدن به آن انجام نمی دهید و به این موضوع هم آگاه هستید که بعد از رسیدن به آن رضایت و خوشحالی را کسب خواهید کرد ولی هیچ گونه فعالیتی از شما دیده نمی شود.خب دلیلش را برای شما الان می گویم. در این جا هم این قانون صدق می کند که ما تمام کارهای مان را فقط به خاطر فرار از ناراحتی و اشتباق رسیدن به خوشی انجام می دهیم. که تصور میکنیم که شروع تلاش ناخوشایند تر از انجام ، ما به این خاطر کاری را انجام نمی دهیم ندادن آن است.به عبارتی دیگر با بیکار نشستن،درد و ناراحتی کمتری به سراغ ما می آید

 

اهرم رنج و لذت

تداخل اهرم رنج و لذت

به عنوان مثال تصمیم گرفته اید که لاغر شوید و برای لاغر شدن هم باید رژیم بگیرید و هم ورزش کنید. با شروع رژیم گرفتن و ورزش کردن در شما ایجاد ناراحتی می شود که این خلاف مکانسیم مغز است چون ما تمام کارهایمان را برای فرار از ناراحتی انجام میدهیم ولی دراین جا کاری را شروع می کنیم که مارا از خوشی به سمت ناراحتی پیش می برد و تلاش برای بدست اوردن ناراحتی و ناخوشی بندرت با موفقیت همراه است.

خب الان این سوال برای شما پیش امده است که در این شرایط باید چه کاری انجام داد.من به شما می گوییم: باید نحوه ی شکل گیری احاس لذت ناراحتی را تغییر داد. فرض کنید از کسی می خواهید خواستگاری کنید اما هیچ گونه اقدامی را انجام نمی دهید.چرا؟؟ در ذهن شما این گونه برنامه ریزی شده است که اقدام کردن مساوی است با ناراحتی.

به خودتان می گویید که اگر میتوانستم از او خواستگاری کنم چه عالی میشد و میتوانستم زندگی خوبی را با او داشته باشم.ولی از سوی دیگر این ندا به شما می گویید اگر پیشنهادت را رد کنده چه؟اگر بهت علاقه نداشته باشد چه؟؟ در این صورت انتخاب کدام راه برای شما راحت تر است؟لذت رندگی کردن با او یا نارحتی رد پیشنهادتان؟؟ به احتمال خیلی زیاد شما راه دوم راه در پیش می گیرید و هیچ گونه اقدامی را انجام نمی دهید چون اجتناب از ناراحتی بسیار قوی تر از میل به لذت و خوشی است.

 

 

بحث دیگری هم وجود دارد و آن هم این است که اگر قرار باشد بین دو مسئله ناراحت کننده یکی را انتخاب کنید چه می کنید؟؟همه ما در چنین شرایطی قرار کرقته ایم،اگر کاری را انجام دهیم برایمان ناخوشایند است و اگر هم انجام دهیم باز هم ناخوشاایند است.

من در دوران مدرسه درس عربی هیچ گونه علاقه ایی نداشتم و در طول سال عربی را مطالعه نمی کردم ولی در پایان ترم این مسئله که کاری را چه انجام بدهیم چه انحام ندهیم دچار ناراحتی میشویم را تجربه می کردم.اگر به درس عربی نگاه نمی کردم در آن درس رد میشدم و مجبور بودم به خاطر آن درس دوباره از نو شروع کنم ولی از سوی دیگر به عربی علاقه نداشتم وخواند آن هم برایم ناراحت کننده بود.
در این صورت باید من یکی را انتخاب میکردم یا کلا رد میشدم و از نو باید می خواند یا به عربی نگاه می کردم و قبول میشدم. در این حالت باید یک را انتخاب می کردم که ناراحتی کمتری در من ایجاد میکرد ومن هم خواندن عربی را انتخاب میکردم تا ناراحتی که رد شدن دارد را تجربه نکنم.

اغلب افراد موفق به چنبن تعادلی رسیده اند انها نیروهای کشش به سوی خوشی و رانش از ناراحتی راکه در زندگی سررشته ی همه امور را به دست دارند تحت کنترل گرفته اند. خود شما هم در بیشتر مواقع در این شرایط بوده اید و از میان بد و بدتر یکی را انتخاب کرده اید و به یکباره به خود گفته اید که هی تکان بخور باید این کار راتمام کنید همین الان. چون به وضوخ دیده اید که انجام ندادن آن به مراتب دردناک تر از انجام دادن آن است.

 

۲ thoughts on “اهرم رنج ولذت چیست؟

    • میلاد علیزاده says:

      سلام دوست عزیز
      در دوره رایگان ایجاد عادت های سازنده به طور کامل بررسی شده است این موضوع که چگونه می تونیم از این قانون تغییرات دلخواهمان را در خودمون به وجود بیاوریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *