چگونه از دیگران تعریف کردن کنیم؟

مهارت تعریف کردن از دیگران

تعریف کردن از دیگران یک مهارت بسیار ضروری است که باید همه ی ما آن را بلد باشیم و در زندگی خودمان استفاده کنیم.

لطفا به یاد آورید که چه زمانی از شما تعریف شده است؟ به احتمال خیلی زیاد شاید شما اصلا به یاد نیاورید که کی از شما تعریف شده است.و این نشان می دهد که مهارت تعریف کردن چقدر در زندگی های ما بسیار لازم و ضروری است.

و چه زمانی از شما انتقاد شده است؟ شاید چند دقیقه پیش یا چند روز پیش ولی مطمئنا زمان زیادی از انتقادی که به شما شده است نمی گذرد.

این نشان می دهد که ما می توانیم به راحتی از دیگران انتقاد کنیم و نقطه ضعف هایشان را بگوییم ولی نمی توانیم از دیگران تعریف کنیم،چون تعریف کردن از دیگران برای ما کاملا چیز ناشناخته ای است و در زندگی های خودمان کمتر دیده ایم و اگر هم کسی از ما تعریف کند،فکر می کنیم که حتما یک کاری پیش آمده و می خواهد ما به آن کمک کنیم.

و اگر هم ما از دیگران تعریف کنیم به ما می گویند که حالت خوب است؟سرت به جایی نخورده یا می گن کارت رو بگو چیه…

اگر باور نمی کنید همین الان موبایل خودتان را بردارید و یکی از ویژگی های عزیزترین فرد زندگی تان را در نظر بگیرید و از او با پیامک تعریف کنید و ببینید که چه جواب هایی را به شما می دهند.

چرا نمی توانیم از دیگران تعریف کنیم؟

 

یکی از دلایلی که ما نمی توانیم از دیگران تعریف کنیم این است که کسی تا به حال از ما تعریف نکرده است و این موضوع برای ما کاملا ناشناخته است.

و دلیل دیگر می تواند کمبود عزت نفس باشد.کسی که عزت نفس بالایی داشته باشد می تواند به راحتی از دیگران تعریف کند ولی کسی که عزت نفس پایینی داشته باشد می تواند به راحتی انتقاد کند و وقتی که می خواهد از دیگران تعریف کند دست و پایش می لرزد و فکر می کند که کار بیهوده ای است و اگر هم از کسی تعریف کند،فکر می کند که طرف لوس می شود!!!

 

مقاله پیشنهادی:چگونه درست صحبت کنیم؟

 

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

 

برای تعریف کردن یک الگوی بسیار عالی وجود دارد و می توانیم از این فرمول استفاده کنیم و از دیگران حسن جویی کنیم.

فرمول به این صورت است که:

اول نام شخص را می گوییم

دوم تعریف می کنیم

و سوم دلیل تعریف خودمان را بیان می کنیم

خب اجازه بدهید که هر کدام را توضیح بدهم:

در ابتدا نام شخص را می گوییم ،چون وقتی که نام شخص را می گوییم، او احساس می کند که این تعریف مختص خودش است و این باعث می شود که احساس بسیار خوبی پیدا کند.

اجازه بدهید در این باره چند تا مثال بزنم:

مثلا وقتی که زمان تولد شما است از طرف ایرانسل یا همراه اول یک پیامک تبریک تولد به شما می اید.

وقتی که شما این پیام را می بینید که در اول نام خودتان است چه حسی پیدا می کنید.

احساس می کنید که واقعا برای شماست و خوشحال می شوید.

یا زمانی که سال نو می شود همه برای هم پیامک تبریک می فرستند ولی ما از دیدن آن پیام خوشحال نمی شویم چون اسمی از ما نیست و کسی که آن پیام را ارسال می کند،یک کپی انجام داده و همه ی مخاطبان خودش ارسال کرده است.

پس می بینم که گفتن اسم بسیار مهم است و می تواند نقش کلیدی داشته باشد.

 

مقاله پیشنهادی: طرز برخورد با افراد مسخره کننده

 

دوم تعریف خودمان را می گوییم.در اینجا مواظب باشیم که دروغ یا بزرگنمایی نکنیم.و طرف مقابلمان هر چه که است آن را بیان کنیم.

وقتی که بزرگنمایی می کنیم فرد احساس می کند که ما از روی مجبوری یا چاپلوسی داریم تعریف می کنیم و یا احساس خواهد کرد که می خواهیم به وسیله تعریف کردن از او سوء استفاده کنیم ،ولی اگر با صداقت باشد فرد احساس بسیار خوبی خواهد داشت.

و در آخر دلیل تعریف کردن خودمان را می گوییم.این دلیل اولا باعث می شو که از حالت چاپلوسی خارج شود و دوم اینکه فرد احساس می کند که چقدر برایش اهمیت قائل هستیم و قدر کارهایی که برای ما انجام می دهد را می دانیم.

اجازه بدهید چند نمونه از تعریف کردن را مثال بزنم:

مادر عزیزم از تو تشکر می کنم غذاهای خوشمزه را درست می کنی چون واقعا من از غذاهای تو لذت می برم

پدر عزیزم از تو تشکر می کنم که از صبح تا شب کار می کنی چون می خواهی ما در ارامش و اسایش زندگی کنیم

دوست عزیزم تو برای من خیلی ارزشمند هستی چون در کارهای زیادی برای من کمک کردی

 

ابتدا تعریف کردن را از خودتان شروع کنید

 

بیشتر ما وقتی که یک کار اشتباهی را انجام می دهیم می توانیم به راحتی خودمان را تنبیه کنیم و به خودمان هم بی احترامی کنیم ولی وقتی که یک کار خوب را انجام می دهیم به خودمان می گوییم که اصلا هم کار خوبی و مهم نبود و همه می توانند انجام بدهند.

ما از تعریف کردن از خودمان هم مسئله داریم و این نشان دهنده این است که عزت نفس مان پایین است و باید روی عزت نفسمان بیشتر کار کنیم.

اگر ما نتوانیم ابتدا از خودمان تعریف کنیم،شاید اصلا هم نتوانیم اولا خوبی های دیگران را ببینیم و دوما از آنها تعریف کنیم.

این کار را باید ابتدا از خودمان شروع کنیم.پس همین الان از کارهایی که تا به حال انجام دادید،خوبی هایی که دارید و… لیست تهیه کنید،و از خودتان تعریف کنید.

مثلا من می خواهم از کاری که انجام دادم،از خودم تعریف کنم:

میلاد از اینکه هر روز وقتی را برای ورزش اختصاص می دهی از تو ممنونم چون این کارت باعث میشه که بدنت همیشه سالم و پرانرژی باشه….

 

مقاله پیشنهادی: موانع ارتباط موثر با دیگران

 

چند نکته مهم در تعریف کردن از دیگران

بدون نیاز به فرد باشد

خیلی از افراد وقتی از کسی تعریف می کنند که بهش نیاز دارند و شاید ما خودمان هم از آن دسته افراد باشیم.و خودتان هم در بارهای اول وقتی که می خواهید از کسی تعریف کنید،تجربه خواهید کرد و خواهند گفت:

کارت رو بگو؟باز چی شده؟ بازم پول لازم شدی؟و…..

ولی وقتی که چندین بار بدون نیاز ،از دیگران تعریف کنیم ، آنها آرام آرام قبول خواهند کرد که این یکی از ویژگی های اخلاقی ماست و این بسیار عالی است و می تواند ما را از دیگران متمایز کند.چون تعریف کردن در فرهنگ ما هنوز جا نیافتده است.

 

من هیچ ویژگی خوبی نمی بینم

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که من در شخصی که می خواهم از او تعریف کنم،هیچ ویژگی مثبتی را نمی بینم که تعریف کنم.

شاید این داستان بتواند جواب سوال شما را بدهد که از حضرت عیسی(ع) است.

روی حضرت عیسی (ع) با همراهان خودش از کنار خیابانی میگذشتند که در آنجا یک سگی مرده بود.

همراهان حضرت عیسی (ع) گفتند که :

چه سگ نجسی

چقدر بوی بدی می دهد

و….

حضرت عیسی (ع) هم گفتند: این سگ چه دندان های سفید و زیبایی دارد.

حضرت عیسی در این جریان می خواست درس بسیار مهم را بدهد و آن این بود که،در کنار بدی حتما چیزهای خوبی هم وجود دارد و باید به نگرش متفاوتی به موضوع نگاه کرد.

 

ویژگی های مثبت را همین الان یادداشت کنید

ما سه چهارم زمانی که بیدار هستیم را در حال ارتباط گرفتن با دیگرانیم و به طور میانیگین با پنج نفر بیشترین ارتباط را داریم و این پنج نفر می تواند همسر،پدر و مادر،فرزند،دوست و یا همکار ما باشد.

و این پنج نفری که بیشترین ارتباط را با آنها داریم حتما ویژگی های مثبتی هم دارند.

همین الان ویژگی های مثبت این افراد را یادداشت کنید و هر روز از این افراد به خاطر داشتن ویژگی های مثبتشان از آن ها حسن جویی کنید.

و این کار را هر روز به تعدا 7 بار انجام بدهید و ببیند که روابط شما چقدر می تواند مستحکم تر و لذت بخش شود.

و نکته آخر در رابطه با تعریف کردن از دیگران این است که حسن جویی مانند سلام کردن و احوال پرسی و نفس کشیدن بسیار لازم و ضروری است و باید یکی از کارهای روتین و همه روزه ما باشد.

و در آخر از شما تشکر می کنم که این مقاله را تا آخر مطالعه کردید و تصمیم گرفتید که تعریف کردن از دیگران را به عنوان یک عادت در خودتان ایجاد کنید و از شما می خواهم که تجربیات خودتان را در این صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

دانلود pdf مقاله

 

۲ thoughts on “مهارت تعریف کردن از دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *