راه های افزایش خود باوری

خود باوری چرا مهمه؟

باور داشتن به خود یکی از مهمترین بحث ها در بهبود فردی است،چون تا زمانی که ما خودمان را باور نداشته باشیم،نمی توانیم هیچ کاری را انجام بدهیم و فکر می کنیم که دیگران از ما سر تر هستند ولی بدست آوردن خود باوری به همین سادگی ها نیست و برای اینکه به یک خود باوری عالی برسیم،باید بسیار زحمت بکشیم.

در این دنیا چیز رایگانی وجود ندارد و اگر می خواهیم چیزی را به دست آوریم،باید بهای آن را پرداخت کنیم و بهای خود باوری فقط تمرین کردن است.

هدف ما از نوشتن این مقاله این بود که:

  • اولا بفهمیم نبود خود باوری چه مشکلاتی برای ما به وجود می آورد؟
  • دوما تعریف اصولی خود باوری را بیان کنیم؟
  • و سوما چطور می توانیم به خود باوری برسیم؟

قبل از اینکه به سراغ موضوعات اصلی این مقاله برویم،باید به این نکته توجه کنیم مطالب این مقاله زمانی برای شما کاربرد خواهد داشت که به تمرین ها و گفته های این مقاله عمل کنید و فقط با دانستن این موضوعات،دانش شما افزایش پیدا می کند و دانش بدون عمل به هیچ دردی نمی خورد!

مشکلات خود باوری

نبود خود باوری مشکلات بسیار زیادی برای ما به وجود می آورد و اگر به زندگی خودتان نگاه کنید می بیند که این مسئله چقدر در زندگی و کار شما اثرات منفی را به جا گذاشته است.ولی ما به صورت ناخودآگاه از اینکه خود باوری نداریم لذت می بریم چون فایده های مخفی زیادی دارد و بسیاری از ما به این مسئله آگاه نیستم و در نتیجه تصمیم می گیریم که خود باوری نداشته باشیم!

اجازه بدهید چندین مورد فایده های مخفی عدم خود باوری را برای شما بیان کنم و ببیند که این موضوعات چقدر برای شما صدق می کند:

  • کار می کنید که مردم دلشان برای شما بسوزد!
  • کار می کنید که دیگران برای شما به صورت مشوق و انگیزه دهنده ظاهر شوند و بخواهند که زندگی شما را سر و سامان دهند!
  • هیچ وقت از شکست نمی ترسید،چون هیچ اقدامی را صورت نمی دهید!
  • توجه دیگران را همیشه به خودتان جلب می کنید چون آنها احساس می کنند که مدام باید برای شما کاری انجام بدهند که حالتان خوب باشد.

و نکته مهم تر این است که اگر ما به خودمان باور نداشته باشیم،هیچ وقت مسئولیت انتخاب های خودمان را قبول نمی کنیم و در این صورت اصلا هم لازم نیست کاری را انجام بدهیم!

با این مواردی که بحث کردیم خیلی ها از نداشتن خود باوری سود می برند و همیشه خیالشان راحت است ،چون هیچ گونه اقدامی را که باعث می شود خودشان را به چالش بکشند انجام نمی دهند.

با این وجود فکر کنم متوجه شده باشید که داشتن خودباوری  برای تان مشکلاتی را به وجود خواهد آورد ولی نه مشکلاتی که زندگی شما را خراب کند، بلکه مشکلاتی که می تواند زندگی شما را سر و سامان بدهد.

 

خود باوری چیست؟

 

کجاها خود باوری نداریم؟

فردی را تضور کنید که همیشه راجب اهداف و آروز های بزرگش صحبت می کند و عاشق این است که یک روزی به آنها برسد ولی هیچ وقت در راستای اهداف خود قدم بر نمی دارد و با خودش می گوید که اجازه بده کمی شرایط درست شود بعدا اقدام می کنم یا می گوید که الان وقت مناسب نیست از شنبه شروع می کنم!

آیا شما هم جزء این گونه افراد هستید که فقط راجب اهدافشان صحبت می کنند و هیچ گونه اقدامی در راستا آن نمی کنند؟

دلیل اینکه ما هیچ گونه اقدامی در راستای اهداف خود برنمی داریم این است که در آن حوزه خودمان را باور نداریم و همیشه منتظر هستیم که یک روزی غول چراغ جادویی بیاید تا بتوانیم به احساس خود باوری برسیم تا بتوانیم اقدام بکنیم!

ایا همین الان اهدافی دارید که برای شما بسیار با اهمیت است ولی هیچ گونه اقدامی در راستای آن انجام نمی دهید؟
اینجاد دقیقا جایی است که خود باوری شما آسیب دیده است و به ضرر شما عمل می کند!

و زمانی که به خودتان می گویید که فکر نکنم از پس این کار برآییم در واقع ترجمه این جمله این است که من به خودم باور ندارم!

اما کسی که به خودش باور دارد همیشه این طور می گوید که درست است می ترسم ولی اقدام می کنیم و هر چیزی را که لازم باشد یاد می گیرم و مهارت آن کار را به دست می آورم!

همین الان یک لیستی را تهیه کنید و مواردی را بنویسد که در آن حوزه به خودتان باور ندارید و با تهیه این لیست شما یک قدم بسیار بزرگ در راستای به دست آوردن خود باوری برخواهید داشت.

 

اصلا خود باوری چیه؟

برای خود باوری تعریف های گوناگونی وجود دارد و می خواهم در این جا یک تعریف کلی تر برای شما بیان کنیم.همه ما در برخی از زمینه ها کاملا خودمان را باور داریم و در برخی از زمینه ها اصلا خودمان را قبول نداریم.

به طور مثال ممکن است شما در بحث آشپری بسیار ماهر باشید و در نتیجه در این زمینه به خودتان باور دارید ولی ممکن است در رانندگی اوضاع کاملا تغییر کند و شما یک ذره هم به خودتان ایمان ندارید که بتوانید خوب رانندگی کنید و همیشه استرس تصادف کردن دارید.

در این حالت شما در برخی از جاها می توانید به خودتان باور داشته باشید ولی در بسیاری از موارد ممکن است اصلا خودتان را باور نداشته باشید و در نتیجه مشکلات بسیار زیادی برای ما به وجود می آورد و در این صورت نمی توانیم این خودباوری را همیشه در کنار مان ببینیم!

تعریف خودباوری این است که ما به توانایی ها و استعداد های مان ایمان داشته باشیم و بر این باور برسیم که می توانید از پس هر کاری برآییم،به شرطی که آن را خوب یاد بگیریم.
به طور مثال وقتی کار جدیدی را به شما واگذار می کنند در حالی که اصلا نمی دانید آن کار را چطور انجام بدهید ولی با این وجود به خودتان باور دارید چون معتقد هستید که اگر تلاش کنید،مطالعه کنید،مهارت های خودتان را افزایش بدهید در این صورت می توانید از پس هر کاری برآیید.

 

افزایش خود باوری

 

چگونه به خود باوری برسیم؟

همانطور که در ابتدای این مقاله بیان کردم،گفتیم که برای بدست آوردن خود باوری باید یکسری تمرین هایی را انجام بدهیم.فرض کنید میخواهید که به بدنسازی بروید تا اندام ایده آل خودتان را بدست آورید.در آن جا مربی بدنسازی تان برنامه ایی به شما میدهد تا آنها را انجام بدهید و شما هم وقتی که می خواهید برای اولین بار آنها را انجام بدهید از وزنه های سبک تری استفاده می کنید و کم کم با قوی تر شدن عضله هایتان ،وزنه های سنگین تری بر میدارید و تمرین می کنید.

و ما هم برای اینکه به خود باوری برسیم،از تمرین های سبک و بسیار آسان شروع خواهیم کرد و رفته رفته آنها را سخت تر می کنیم و با این روند آرام آرام خود باوری ما نیز افزایش پیدا می کند.

اولین قدم لیست کردن کارهایی که در آن خود باوری ندارید و می خواهید در آن زمینه به خود باوری دست پیدا کنید؟

دومین قدم نوشتن کارهایی که می توانید انجام بدهید تا به خودباوری دست پیدا کنید؟

به طور مثال اگر هنگام صحبت کردن در جلو جمع مسئله دارید،می توانید با اقدام های بسیار کوچک آن را حل کنید به طور مثال در ایسنتاگرام لایو بگذارید و یک مطلب آموزشی را بیان کنید.

و شما فکر کنید که بر اساس لیستی که تهیه کردید،چه کارهایی در راستای آن می توانید انجام بدهید.

در کل تنها راه تقویت خود باوری،مواجه شدن با ترس هایمان است و در این صورت ما فقط می توانیم رشد کنیم.

 

در پایان از شما دعوت می کنیم که مقاله مرتبط را نیز مطالعه کنید:

چگونه مسئولیت پذیر تر باشیم؟

مشکلا عزت نفس پایین در زندگی

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *