دنیای مطلوب چیست؟

دنیای مطلوب چیست؟و چه تاثیری می تواند در روابط ما داشته باشد؟

دنیای مطلوب یا دنیای کیفی مانند یک اهرم است که می توانیم به وسیله آن روابط خودمان را عالی تر کنیم.

ولی اگر با موضوع دنیای مطلوب آشنایی نداشته باشیم،در روابط مان به مشکلات بسیار زیادی بر خواهیم خورد.

در این مقاله قصد داریم که در رابطه ما دنیای مطلوب صحبت کنیم و ببینیم که دنیای مطلوب چه ویژگی هایی دارد و چگونه می تواند روابط ما را بهبود ببخشد.

دنیای واقعی،درک متفاوت

همه انسان ها در یک دنیایی زندگی می کنند که نام این دنیا،دنیای واقعیت نام دارد.ولی هیچ دو نفری درک یکسانی از این دنیای واقعی ندارند.

این قضیه مانند داستان کوران و فیل است که هر شخصی یک برداشتی از فیل داشت.

انسان ها هم دنیای واقعی را بر اساس دنیای کیفی خودشان دوست دارند درک کنند.چون زمانی ما به احساس خوبی می رسیم که دنیای کیفی ما،به دنیای واقعی هماهنگ باشد.

و ما انسان ها اصلا نمی دانیم که در دنیای کیفی ما چه چیز هایی وجود دارد،ولی می دانیم که نسبت به دنیای واقعی مان چه احساسی داریم.

مثلا پدر و مادر ها وقتی فرزندشان را می بینند،احساس بهتری پیدا می کنند،چون فرزندشان در دنیای مطلوب آنها قرار دارد ولی وقتی یک غریبه،فرزند همان پدر و مادر را ببیند،شاید هیچ احساس خاصی نداشته باشد،چون در دنیای مطلوب آن قرار ندارد.

اصلا دنیای مطلوب چیست؟

ما از بدو تولد تا مرگ در هر لحظه در حال ساخت دنیای مطلوب هستیم. و دنیای مطلوب ما حاوی عکس هایی است که به ما احساس خوبی می دهد و اگر چیزی به ما احساس بدی را منتقل کند،آن چیز اصلا در دنیای کیفی ما جای نخواهد گرفت.

ما بیشتر از دنیای واقعی،با دنیای مطلوب خودمان در تماس هستیم و این عکس ها را در ذهنمان مرور می کنیم.

دنیای مطلوب ما را سه چیز تشکیل می دهد که عبارتند از:

  • آدم هایی که دوستشان داریم.
  • چیز هایی که خواهان داشتنشان هستیم.
  • عقاید و باور هایی که دوستشان داریم.

دنیای کیفی هر کسی از این سه چیز تشکیل شده است.و هر کسی دنیای کیفی مخصوص خودش را دارد.

این یک نکته بسیار کلیدی است که باید به آن بسیار توجه کنیم.(دنیای مطلوب هر کسی مخصوص خودش است.)

یعنی چیز هایی که من دوست دارم،ممکن است فرد دیگری اصلا دوست نداشته باشد.چیز هایی که به صلاح من است ،شاید برای فرد دیگری اصلا مناسب نباشد.

یعنی دنیای مطلوب من شالوده زندگی من است و دنیای مطلوب فرد دیگری،شالوده زندگی خودش است.

ما اجازه نداریم کسی را وادار به انجام کاری کنیم که در دنیای مطلوبش جای ندارد و این باعث می شود که ارتباط ها دچار تنش شود.

چون هیچ کسی علاقه ندارد کاری را انجام بدهد که دوستش ندارد.

اجازه بدهید در این مورد مثالی را بزنم:

شاید شما هم این صحنه را بسیار دیده اید که پدر و مادر، فرزند خودشان را مجبور می کنند که در یک رشته خاصی یا یک شغل خاصی که خودشان دوست دارند،انتخاب کند.

در این حالت شغل یا رشته مورد بحث،در دنیای مطلوب پدر و مادر قرار دارد ولی در دنیای مطلوب فرزند قرار ندارد.

این باعث ایجاد تعارض می شود که باعث خدشه دار شدن ارتباط بین پدر و مادر و فرزند می شود.ولی اگر هر دو طرف از دنیای کیفی همدیگر آگاه بودند،می توانستند بهتر با هم کنار بیایند و باعث ایجاد مشکلات زیادی نباشند.

کاربرد دنیای مطلوب

همانطور که در ابتدای بحث گفتم،دنیای مطلوب مانند یک اهرم عمل می کند و می تواند روابط ما را در هر جایی که بخواهیم بهبود ببخشد به شرطی که دنیای مطلوب افراد مورد نظرمان را بشناسیم و به آن احترام بگذاریم.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در مورد یک چیزی که به آن بسیار علاقه مندید در حال صحبت کردن هستید و یک نفر با صحبت های شما مخالفت کند و حرف های شما را رد کند.در آن حالت چه احساسی را پیدا می کنید؟

به احتمال زیاد احساس خوبی نخواهید داشت چون آن شخص به دنیای کیفی شما احترام نگذاشته است.

ولی اگر آن شخص از دنیای مطلوب شما آگاه بود و به آن احترام می گذاشت،در این صورت احساس بسیار خوبی پیدا میکردید و آن شخص را نیز بیشتر دوست داشتید و حتی ممکن بود که آن را وارد دنیای کیفی خودتان نیز بکنید.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چطور می توانیم دنیای کیفی کسی را بشناسیم؟

برای شناخت دنیای مطلوب باید به صحبت هایی که می کند بسیار دقت کنیم چون ما معمولا در مورد چیز هایی صحبت می کنیم که برای ما مهم است و عموما در مورد چیز هایی صحبت می کنیم که احساس خوبی به ما دست می دهد.

مثلا اگر کسی در مورد فوتبال زیاد صحبت می کند،در واقع فوتبال در دنیای کیفی او قرار دارد یا اگر در مورد تدریس کردن صحبت می کند،پس سخنرانی کردن در دنیای کیفی او است.

یادمان باشد که…

آن چیزی را که خودمان دوست داریم،ممکن است فرد مقابل مان دوست نداشته باشد،پس به کسی اجبار نکنیم که کاری را انجام بدهد که دوست ندارد و به کسی هم اجازه ندهیم که کاری را برای ما اجبار کند که دوست نداریم انجام بدهیم به شرطی که قرار دادی در وسط نباشد.

 

در پایان از شما دعوت می کنیم که مقاله های مرتبط را نیز مطالعه کنید…

چگونه به دیگران نه بگوییم؟

چگونه از دیگران انتقاد کنیم؟

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

اثر پروانه ای در ارتباطات

مهارت گوش دادن موثر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *