روابط خوب با دیگران

چگونه میتوانیم روابط خوب با دیگران داشته باشیم؟

زندگی ما انسان ها براساس روابط با دیگران شکل می گیرد و این روابط می تواند بلند مدت یا کوتاه مدت باشد.و هر یک از این روابط هر چند به نظر می رسد که بی ارزش باشد،ولی تاثیرات مثبت یا منفی برای ما می گذارد که می تواند زندگی ما را تحت تاثیر خودش قرار بدهد.اگر این روابط مثبت باشد می تواند روحیه ما را شاد تر کند ولی اگر روابط منفی باشد می تواند روحیه ما را بدتر کند.

در این مقاله قصد دارم مطالبی را ارائه بدهم که بتوانیم با استفاده از آنها روابط خودمان را محکمتر و با دوام تر کنیم و با بودن در کنار همدیگر احساس خوشبختی کنیم.

روی سرش خراب نکنیم

ما در جامعه ایی بزرگ شده ایم که بیشتر توجه خودمان را به نقاط منفی معطوف می کنیم تا به  نقاط مثبت.ولی واقعیت این است که توجه به  نقاط منفی همدیگر ،می تواند روابط ما را دچار آسیب بکند.

ما به این کار عادت کرده ایم که همیشه به  نقاط منفی که شخص دارد،به او باز گو کنیم.مثلا چند بار کسی را مورد تمسخر قرار داده اید؟یا به  نقاط ضعف کسی اشاره کرده اید؟یا وقتی کاری را اشتباه انجام داده،سر او داد زده اید؟ این کار ها می تواند هر رابطه ایی را به هم بزند،پس سعی کنید از این به بعد وقتی که می خواهید این کار ها را انجام بدهید فورا به خودتان یادآوری کنید که نباید این کار را انجام بدهم.

و به این نکته اشاره کنم که انجام این کار در ابتدا کار آسانی نخواهد بود چون ما سالیان سال توجه خودمان را به  نقاط منفی معطوف کرده ایم و آنها را بازگو کرده ایم.

و برای اینکه به این کار عادت کنید باید از افرادی که همیشه به  نقاط منفی توجه می کنند و آن را بزرگ می کنند تا حد امکان دوری کنید و نگذارید افکار آنها شما را تحت تاثیر قرار بدهد و همچنین هر روز از خودتان باز خورد بگیرید و بییند که در طول روز  چه مقدار خودتان را از این کار در امان نگه داشته اید و نتایج این کارتان چه بوده است؟

توجه به نقاط مثبت فرد

هر فردی علاوه بر نقاط منفی،نقاط مثبت زیادی دارد.و هر شخصی دوست دارد از او به خاطر نقاط مثبتی که دارد از او قدر دانی بشود.

توجه به  نقاط مثبت می تواند رابطه شما را محکمتر کند و در کنار هم بودن احساس لذت بکنید.

ولی شاید این سوال پیش بیایید که من در شخصی هیچ نقاط مثبتی نمی بینم که از او قدر دانی کنم؟

این سوال به خاطر این است که ما عادت کرده ایم به نقاط منفی توجه کنیم و به همین دلیل است که نمی توانیم نقاط مثبت شخصی را ببینم.

برای اینکه بتوانید توجه خودتان را به  نقاط مثبت معطوف کنید همین الان این تمرین را انجام بدهید.

پنچ نفر از کسانی که بیشترین ارتباط با آن را دارید را بنویسید و برای هر کدام ده مورد را یادداشت کنید که چرا باید از آنها سپاسگذار باشید.مثلا از مادرتان به خاطر غذایی که می پزد یا از پدرتان به خاطر زحمتی که برای گذراندن زندگی انجام می دهد را یادداشت کنید و این موارد را به خودشان نیز بگویید و خودتان متوجه خواهید شد که چه تاثیر عمیقی هم برای خودتان و هم برای آن شخص گذاشته اید.

ببینید چه چیزی را دوست دارد

هر فردی از بعضی چیزها خوشش می آید و برایش معنی دارد.سعی کنید با افرادی که بیشترین ارتباط را با آنها دارید بفهمید از چه چیزهایی خوشش می اید و آن را برای او انجام بدهید.

مثلا ممکن است کسی از کلام محبت آمیز خوشحال شود یا یک هدیه ی غیر منتظره یا فقط قدردانی به خاطر زحمتی که کشیده است.وقتی که اینها را پیدا کرده اید هر چند مدت آن را برایشان انجام بدهید.

و به این نکته هم توجه کنید یک روش نمی تواند برای همه جالب باشد و ممکن است یک شخصی را خوشحال کند و یک شخص را ناراحت کند.یعنی یک نفر از گرفتن هدیه می تواند خواشحال شود ولی یک نفر دیگر می تواند او را ناراحت کند.پس باید سلیقه هر شخص را مد نظر قرار بدهیم و براساس آن با خودش رفتار کنیم.

پس از این به بعد باید اینگونه رفتار کنیم که:

از کسی بیخود و بی دلیل انتقاد نکنیم و سعی کنیم از نقاط مثبتش بیشتر تعریف کنیم و قدر دان کارهایی که می کند باشیم و براساس آنچه که خودش دوست دارد نسبت به او انجام بدهیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *