زمان های مرده

استفاده از زمان های مرده

 استفاده از زمان های مرده

در طول روز ، ما زمان های نامحسوسی را از دست می دهیم که اگر بتوانیم روی آنها سرمایه گذاری کنیم می توانیم نتایج چشم گیری در هر جنبه ایی از زندگی مان که بخواهیم ،بدست آوریم.

هر یک از انسان ها از زمان پیدایش خلقت به طور مساوی هر روز بیست و چهار ساعت در اختیار داشته اند،پس چگونه شده است که یکی می شود ادیسون و دیگری می شود دکتر صمیعی و تعداد خیلی از مردم هم نمی توانند کار خاصی را انجام دهند و فقط در یک بازه زمانی آمده اند و اسیر روز مرگی های خودشان شده اند و بدون اینکه اثری از خود به جا بگذارند این دنیا را ترک کرده اند.

حتما بخوانید:فقط پنج ثانیه با موفقیت فاصله دارید!

کسانی که توانسته اند آثاری از خود به جا بگذارند،آنهایی بوده اند که توانسته اند از زمان هایی که در اختیار داشته اند به نحو احسن استفاده کنند.

زمانی که همه ما در اختیار داریم نه قابل پس انداز است و نه متوقف می شود و تنها کاری که می توانیم روی این زمان انجام بدهیم،سرمایه گذاری است.

در ادامه در مورد این بحث خواهیم کرد که ما در چه جاهایی زمان خودمان را از دست می دهیم که اکثر اوقات هم نسبت به این قضیه بی خبر هستیم و همچنین درباره چگونگی سرمایه گذاری کردن در این زمان ها نیز بحث خواهیم کرد.

چرا باید از زمان های مرده استفاده بکنیم؟

ما فقط شانس یکبار زندگی کردن را داریم و زمانی که در اختیار داریم هم بسیار محدود است و این خنده دار است که از این زمان محدودی که در اختیار داریم هم نتوانیم به بهترین شکل به نفع خودمان استفاده کنیم.و استفاده از زمان های مرده هم می تواند مزیت رقابتی ما با دیگران باشد،مثلا اگر در کار فروش هستید و زمان های زیادی را در مسیرهای رفت و آمد از دست می دهید،می توانید در اتومبیل خود به جای گوش دادن به موزیک از  فایل ها یا کتاب های صوتی  در زمینه فروش استفاده کنید و با یادگیری تکنیک هایی،بتوانید فروش خود را افزایش دهید و این میتواند شما را از دیگران متمایز کند.

و در اثر مرکب شدن این کارهای کوچک در زمان های مرده،در آینده نتایج بسیار بزرگی را خواهید برداشت.مثل این می ماند که اگر روز اول یک هزار تومان پس انداز کنید و هر روز آن را دو برابر کنید،یعنی در روز دوم دو هزار تومان و در روز سوم چهار هزار تومان اضافه کنید،بعد از گذشت یک ماه شما می توانید پولی به مقدار  536870912 هزار تومان خواهید داشت .

 

حتما بخوانید : شناخت ارزش های فردی

 

زمان های مرده ما در کجاها هستند؟

 

1-مسیر های رفت و آمد به محل کار

ما زمان زیادی در  مسیر های رفت و آمد از دست میدهیم و اغلب در این گونه موارد به موزیک های مورد علاقه خود گوش می دهیم که به جز بار منفی که روی ذهن ما میگذارد هیچ گونه تاثیری ندارد.در این باره برایان تریسی نویسنده کتاب قورباغه را قورت بده یک پیشنهاد عالی می دهد و می گویید که اتومبیل خودتان را به دانشگاه تبدیل کنید.

ما روزانه حداقل حدود یک ساعت در مسیر های رفت و آمد هستیم یعنی هر ماه حدود سی ساعت و هر سال حدود 360 ساعت زمانمان را از دست می دهیم و در این زمان می توانیم زبان جدیدی را یاد بگیریم،کتاب های در زمنیه علاقه خود بخوانیم و در هر زمینه ای که دوست داریم می توانیم یاد بگیریم و زندگی خودمان را تغییر بدهیم.

 

2-منتظر ماندن در صف های مختلف

وقتی که در جایی مثل مطب دکتر یا بانک ها و……منتظر هستیم می توانیم به جای منتظر ماندن کارهای زیادی را انجام بدهیم که به نفع مان باشد.مثلا می توانیم یک کتاب الکترونیکی بخوانیم،اهداف خود را مرور کنیم،برنامه روزمان را بررسی کنیم،بازی های هوش را انجام بدهیم و……

 

 

3-تلوزیون

ما روزانه زمان های زیادی را صرف تماشای برنامه های به درد نخور تلوزیون می گذرانیم که هیچ تاثیر مثبتی روی زندگی ما ندارد و با تبلیغ هایی که انجام می دهند یک احساس نیاز را در ما ایجاد می کنند و یا ما را بسیار تنبل بار می آورند و می گویند که میتوانیم در عرض یک ماه کل اضافه وزن خود را بدون انجام هیج گونه ورزشی کاهش بدهیم.

 

حتما بخوانید : مدیریت زمان در پنچ مرحله

 

به جای ساعت ها تماشای برنامه های تلوزیون می توانیم برنامه های مورد علاقه خودمان را تهیه کنیم و به آنها نگاه کنیم و یا زمانی که برای تماشای تلوزیون می کنیم آن را با خانواده و فرزندانتان بگذرانید.

4-شبکه های اجتماعی

یکی از شایع ترین زمان های که ما ایرانی ها از دست می دهیم در شبکه های اجتماعی است.

شبکه های اجتماعی یکی از مهم ترین کشنده های وقت است و ساعت های بسیار زیادی را در آنجا از دست می دهیم بدون اینکه کار خاصی داشته باشیم.شبکه های اجتماعی علاوه بر اینها،در کاهش خافظه و افزیش استرس نیز تاثیر دارد و در بچه های کم سن باعث بیش فعالی آنها نیز می شود و باید استفاده از این ها را در کنترل داشته باشیم.

سعی کنید در گروه ها و کانال هایی که هستید آنها را به حداقل برسانید و از کانال هایی که به درد شما نمی خورد خارج شوید و در کانال هایی عضو شوید که مطالب مفید و ارزشمندی را ارئه می دهد.

 

 

5-دوستان و آشنایان

مثلا درگیر یک کار بسیار مهمی هستیم و یکی از دوستان یا آشنایان به ما زنگ می زند و زمان ما را با ساعت ها صبحت کردن بی هدف می گیرد.باید مراقب اطرافیان خود باشیم و اجازه ندهیم هر کسی به راحتی بیایید و زمان ما را بدزد.در این باره به شما پیشنهاد می کنیم که تکنیک های نه گفتن را فرا بگیرید و از آنها در این گونه موارد استفاده کنید.

 

 

 

دانلود مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *