مهارت خوب صحبت کردن

چگونه درست صحبت کنیم؟

۵  قانون برای درست صحبت کردن

هنر صحبت کردن یک مهارت ضروری برای همه ی افراد در زمینه های مختلف در زندگی است.

نوع صحبت های شما ، شما رو به مردم معرفی میکنه ،افراد مهمی که میتونن گاهی اوقات مربیان شما باشند ، کارفرمایان ، کارمندان ، همکاران و یا دوستان شما باشند.

نوع صحبت ها به عنوان پایه و اساس روابط هستند ، شما هم به سختی یه دایره اجتماعی از کسانی که باهاشون میتونید در ارتباط باشید میسازید و یک کسب و کار شروع میکنید یا اینکه پیشرفت شغلی به دست میارین. واینها واقعا کار ساده ای نبودند که بخواین با یک مکالمه ی اشتباه از دستشون بدید.

وقتی یک مکالمه ای دارید ، شما حتما یکم مشکلِ حفط کلامتون دارید و بعضی جاها ممکنه با نوع صحبتتون و حرکت زیادی در گفتارتون باعث ناراحتی کسی هم شده باشید ولی با قوانینی که ما در اینجا در موردشون صحبت میکنیم ، شما میتونید مکالمه هاتون رو به لذت بخش ترین بخش زندگیتون تبدیل کنید و به راحتی از این قدرتون در جاهای مختلف استفاده کنید .

خوب صحبت کردن

سبقت در خوشامد گویی و احوال پرسی

احوال پرسی بهترین راه ممکن برای شروع یک صحبت است.نه تنها یک مسیر عالیی رو برای صحبت کردن باز میکنه ، اون میتونه باعث ایجاد احساس خوب  در دیگران هم بشه.

یه نکته ی خیلی مهم برای اینکه بتونید به شکل عالی صحبت هاتون رو ادامه بدید اینکه به نکات در شروع مکالمتون اشاره کنید.

فقط به یاد داشته باشید که هر چی تحسین یا تعریفتون مشخص تر و واضح تر باشه ، بهتره. برای مثال وقتی میخواید به یک فردی برای لباسی که تنش هست اظهار نظر کنید به هیچ وجه سعی نکنید از عناوینی که نشوندهنده چاپلوسی شمسات استفاده نکنید  بلکه میتونید  از جمله ای شبیه این جمله استفاده کنید : ” کفش های شما واقعا زیباست”.این جمله هم مختصر است ، هم صادقانه باید باشه و هم خاص هست.به این ترتیب شما دروازه ی مکالمات خود رو باز کردید چون شریک شما (طرف مقابل) ، چیزی برای صحبت کردن در موردش پیدا کرده.

صحبت های کوتاه داشته باشید

داشتن صحبت های کوتاه برای خیلی از مردم حرام شمرده شده و درحالی که نه تنها این نوع صحبت کردن رضایت بخش ترین نوع مکالمه است بلکه خیلی از مواقع یک وظیفه و ضرورت است که کم حرف بزنیم.در اکثر موارد این موضوع خیلی رایجه که یک ماشین برای اینکه شتاب بگیره تا به یه سرعت خاصی برسه به جای اینکه بلافاصله بعد از حرکت به سرعت ۶۰ مایل در ساعت برسه . به خاطر همین صحبت های کوتاه باعث ایجاد مکالمات بلند تر میشن.و این راه بهتری برای مکالمه های شماست.

صحبت های کوتاه رو میشه خیلی راحت به جلو برد – شما میتونید در مورد رویدادهایی که براتون اتفاق افتاده صحبت کنید ، غذاهایی که خوردید ، نوشیدنی ها ، ایده ها و علایق و اشاره به چیزهایی مثل تولد و فوت و یا همچنین در مورد اب و هوا.

اینها تجربیاتی هستند که هر کسی میتونه با افراد دیگه به اشتراک بزاره . بنابراین اینها چیزهایی هستند که برای هر کسی میتونن مورد استفاده قرار بگیرن.

چگونه خوب صحبت کنیم

سوال های بیشتری بپرسید

اگه میخوای از مکالمه های کوتاه به سمت صحبت های واقعی و بلند تغیر جهت بدید باید منتظر هر فرصتی برای تغیر دادن جهات صحبت هاتون باشید. اصلا سعی نکنید به طور ناگهانی به طور کامل جهت بحث رو عوض کنید و در مورد چیزی عمیق و قابل توجهی صحبت کنید.به جای این کار صبر و حوصله داشته باشید تا فرصت خودش به سمتتون بیاد و بعد ارایه اش بدید.

سوالات باعث روغن کاری کردن مکالمات میشن. توجه ی کافی به صحبت هایی که باهم میکنید داشته باشید تا بتونید از اونها برای حرکت دادن صحبت هاتون به سمت جلو بشید. شما باید سراغ جمله هایی مثل ” بیشتر بگو ” برید تا بتونید فرصت های صبحت بیشتری رو ایجاد کنید.پرسش هایی که در ذهنتون ایجاد شده رو بپرسید. سعی کنید به یه شکل خاصی سوالاتتون رو مطرح کنید و نشون بدید که عاشقونه کنجکاو به دونستن حواب این سوالات هستید.

مودب باشید

این موضوع خیلی واضح است که باید مودب باشید ولی خیلی ها ازش غفلت میکنن.سطح رفاقتی که با یه خشص دارید و نحوه ی صحبت کردنتون باهاش میتونه باعث از بین رفتن رابطه تون بشه یا اینکه تقویت دوستیتون بشه.

درون مکالماتتون سیر کنید و در هنگام گفتگو لبخند بر لب داشته باشید و زبان بدن مناسبی رو داشته باشید ( باز) و رورسات باش.پذیرا بودن طرف مقابل و لبخند بر لب داشتن میتونه تاثیر شگرفی در مکالمه هاتون داشته باشه.سعی کنید دست به سینه نباشید ، ظاهرتون پریشان نباشه و به چشمتون اجازه ی سرگردوانی ندید.

حفظ تماس چشمی با شخصی که در حال صحبت کردن باهاش هستید باعث میشه که این حس به طرف مقابل القا بشه که شما علاقمند به شنیدن حرفای او هستید.

به دیگران هم  اجازه بدید تا حرف بزنن

این نیز نکته ی مهم دیگری است. اگه شما وارد یک مکالمه شدید و فورا شروع کردید به تسلط گرفتن گفتگو و خودتون حرف زدید و توضیح دادید و نظر دادید ، شخص مقابل ممکنه بالافاصله بی علاقگی به مکالمه با شما رو نشون بده و میلی به ادامه ی صحبت با شما رو دیگه داشته باشه. به جاش سعی کنید تمام تمرکزتون رو همکلامی و بیشتر شنیدن صحبت های طرف مقابل کنید. برای اینکار میتونید از استراتژی مطرح کردن سوالات خوب استافده کنید. اگه متوجه شدید که گفتگوی شما رو به زوال است  یا اینکه طرف مقابل مثلا علاقه ای به جواب دادن به سوالاتتون نداره و به خوبی جوابتون رو نمیده ، از سوالی که پرسیدید و یا از اون موضوع طفره برید. یک داستان فوق العاده تعریف کنید یا اینکه یه قصه ی کوتاه شخصی از خودتون بگید.

با اینکار ممکنه دقیقا به اونچه که گفتگوی شما نیاز داره پی ببرید و اون رو ادامه بدید.

در پایان از شما دعوت می کنیم که مقاله های مرتبط را نیز مطالعه کنید

چگونه احوال پرسی کنیم؟

فن بیان چیست؟

چگونه ارتباط چشمی برقرار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *