عامل اصلی خوشبختی

هدف همه ما از زندگی کردن این است که بتوانیم خوشبخت زندگی کنیم و این خوشبختی را برای دیگران و کسانی که می خواهند زیر یک سقف بروند، نیز آرزو می کنیم.
ولی اکثر ما خوشبختی را در داشتن ثروت می دانیم و فکر می کنیم که اگر ثروتمند باشیم،می توانیم به خوشبختی برسیم.درست است اگر از لحاظ مالی وضعیت بهتری نداشته باشیم،باید با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم کنیم ولی آیا تمام کسانی که ثروتمند هستند،یعنی به خوشبختی رسیده اند؟

 

 

 

عامل اصلی خوشبختی در چیست؟

هفتاد و پنج سال پیش دانشگاه هاروارد تحقیقی در رابطه با پیدا کردن عامل اصلی خوشبختی شروع کرد که این تحقیق تا به امروز نیز ادامه دارد و نتایجی که از این تحقیق به دست آمده است به خوبی نشان می دهد که عامل اصلی خوشبختی انسان ها در چیست؟

آقای رابرت والدینگر چهارمین مدیر این تحقیق بیان می کند که ما برای شروع این تحقیق از هفتصدو بیست و چهار نفر پرسیدیم که به مهمترین هدف شما در زندگی چیست؟

هشتاد درصد این جمع بیان کردند که کسب ثروت مهمترین هدف زندگیشان است.

اگر خوب به زندگی خودمان و دیگران نگاه کنیم،متوجه می شویم که این آمار اصلا عجیب و غریب نیست و همه افراد به دنبال کسب ثروت هستند و به خاطر همین مهمترین بازه زمانی زندگی مان را به انتخاب شغل مناسب و کار کردن اختصاص می دهیم تا به ثروت دست پیدا کنیم.

از دوران کودکی والدین و معلم های ما همیشه به ما گوشزد می کردند که خوب درس بخوانید تا شغل خوبی پیدا کنید تا بتوانید خوشبخت زندگی کنید و بعدا که شغل پیدا کردیم به ما میگوند که سخت تلاش کن تا درآمد بیشتری داشته باشی تا بتوانی خوشبخت زندگی کنی!

 

 

عامل اصلی خوشبختی

 

 

طبق گزارشات جدیدی که آقای رابرت والدینگر ارائه کرده است،بیان می کند ما برای اینکه بتوانیم عامل اصلی خوشبختی را پیدا کنیم 75 سال زندگی 724 نفر را زیر نظر گرفته بودیم که در این مدت تعدادی از آنها به جایگاه های بسیار بالاتر اجتماعی دست پیدا کردند و جالب اینجاست که یکی از آنها رئیس جمهور آمریکا شد!

و تعدادی از این افراد جایگاه های بسیار پایین تری را داشتند و در مناطق فقیر نشین زندگی می کردند.

و در طول این تحقیق بلند مدت سال به سال زندگی این افراد را بررسی می کردیم،از آنها تست سلامت می گرفتیم،با خانواده هایشان مصاحبه می کردیم،با خودشان گفتگو می کردیم و بعد از سالها تحقیق و بررسی به سه دستاورد بسیار مهم و با ارزش دست پیدا کردیم:

  • کسانی که روابط اجتماعی خوبی داشتند از سلامت فکری و جسمی بهتری برخوردار بودند و رضایت از زندگی بیشتری داشتند.
  • دستاورد دوم مربوط به داشتن روابط عاطفی و صمیمی با دیگران بود. مهم نیست که چقدر رابطه دارید؛مهم این است که اگر روابط صمیمی با خانواده خود نداشته باشید،سلامت جسمی و ذهنی شما در معرض خطر قرار میگیرد.
  • روابط خوب فقط باعث سلامت جسمی ما نمی شود بلکه باعث افزایش توانمندی فکری و مغزی ما نیز می شود.

دستاورد های این تحقیق به خوبی نشان می دهد که عامل اصلی خوشبختی ما در زندگی،روابط ما هستند و اگر روابط خوبی با دیگران نداشته باشیم،نمی توانیم از زندگی خودمان لذت ببریم.و این به این معنی نیست که به جنبه های دیگر زندگی مان بی توجهی کنیم و فقط روی روابط خود متمرکز باشیم.

 

خوشبختی در انسان ها

 

بلکه این تحقیق نشان می دهد که تاثیر روابط بر روی خوشبختی ما بسیار بیشتر و دائمی تر از جنبه های دیگر زندگی است.به طور مثال اگر یک اتومبیل جدیدی تهیه کرده باشید،شما فقط یک الی دو ماه اولیه را با اتومبیلتان  لذت می برید و بعدا برای شما کاملا عادی می شود ولی اگر روابط خوبی با دیگران داشته باشیم،روز به روز در کنار هم بودن بیشتر لذت می بریم. ولی متاسفانه اکثر افراد تمرکز خودشان را روی چیز هایی میگذارند که نقش کمتری در خوشبختی آنها دارند.

 

 

و در نهایت برای برقرای یک ارتباط خوب و سالم دوره ویژه ارتباط موثر را برای شما معرفی می کنم که در این دوره تکنیک های نابی در مورد برقراری ارتباط با دیگران گفته شده است و پیشنهاد می کنم که سرفصل های این دوره را مطالعه بفرمایید.

 

 

ارتباط موثر

One thought on “عامل اصلی خوشبختی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *