قانون طلایی پنج ثانیه

تنها بین شکست یا موفقیت فقط پنج ثانیه فاصله است یعنی ما می توانیم در عرض ۵ ثانیه شکست یا موفقیت خودمان را تضمین کنیم.

اگر شما هم میخواهید که جریان این قانون پنج ثانیه را بدانید لطفا تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید و  از این به بعد با استفاده از این قانون بتوانید در زندگی خودتان همیشه موفقیت را برای خودتان بخواهید نه شکست را.

 

اکثر ما خیلی اوقات شده که می خواهیم کاری را انجام بدهیم ولی در دقیقه نود منصرف شده ایم یا برای خودمان اهداف و برنامه هایی را در نظر گرفته ایم تا وقتی که می خواهیم آن را شروع کنیم منصرف شده ایم و انجام نداده ایم.

یا می خواهیم به کسی پیشنهاد ازدواج بدهیم ولی که خواستیم پا پیش بگذاریم از کارمان منصرف شدیم و بعدا هم بسیار پشیمان شده ایم که چرا آن کار را انجام ندادم.

به نظرتان علت اینکه چرا ما یک کار جدید را، بسیار سخت شروع می کنیم؟

 

تمام این اتفاقت همگی به خاطر مغر مبارکمون است.چون مغز ما طوری طراحی شده است که ما را از محیط های نا امن و نامطئن دور نگه دارد.مثلا ما از حیوانات وحشی مثل شیر می ترسیم چون می دانیم که اگر گیر او بیفتیم پایان زندگی ما خواهد بود.و یا از ارتفاق نیز می ترسیم چون اگر  از بالا به سمت پایین بیفتیم باز هم زندگی ما رو به پایان خواهد بود.

ما به این دلیل از این ها می ترسیم که مغز ما آنها را نا امن و نا مطمئن می داند و فکر می کنید که ما آنها را انجام بدهیم ،دچار خطرات زیادی خواهیم شد.(البته مغز بیچاره ما در مورد شیر و ارتفاع درست فکر می کند….)

ولی مغز ما در جاهایی دیگری هم این کار را می کند مثلا وقتی که می خواهیم به جای جدیدی برویم، مغز ما در جلوی ما گارد می گیرد  و این گارد گرفتن مغز،باعث می شود که در ما استرس ایجاد شود و اگر مغرمان زورش بیشتر باشد حتمی نمی گذارد که ما به آن مکان برویم و اقدامی را انجام بدهیم.

یا با خودمان قرار گذاشته ایم که سحر خیز باشیم و راس ساعت پنج از خواب بلند شویم.و از آن جایی که این کار را قبلا نکرده ایم،مغزمان حتما جلوی ما قرار خواهد گرفت و به هر نحوی که شده نمی گذارد ما سر ساعت پنج از خواب بلند شیم.چون مغزما فکر می کند بلند شدن در آن موقع باعث ایجاد ناامنی می شود و با خودش می گه که سر این بدخت چی اومده که می خواد صبح زود بیدار بشه…

 

برای اینکه سر مغز خودمان کلاه بگذاریم و اون رو دور بزنیم ،به قانون پنج ثانیه ایی که توسط خانم مل رابینز مطرح شد به شدت نیاز داریم.

خانم مل رابینز در کتاب خودش به این موضوع اشاره می کنه و می گه که ما فقط پنچ ثانیه فرصت داریم که از ایده به عمل بریم.این یعنی چی؟

مثلا همین الان با خودتان قرار گذاشتید که زبان جدیدی رو یاد بگیرید.در این صورت شما فقط پنج ثانیه فرصت دارید تا یک کاری رو در راستای برنامه خودتان صورت بدید وگرنه مغز مبارکتان مثل یک فضول وارد میدان می شود و میگه که به همین خیال باش تا بگذارم زبان جدیدی رو یاد بگیری.اگه می خوای این کار رو کنی باید از روی جنازه من رد بشی!!

برای اینکه گرفتار این مکانسیم مغز عزیزمان نشویم،باید از قانون پنج ثانیه استفاده کنیم.مثلا وقتی که می خواید زبان جدیدی رو یاد بگیرید باید فورا از یک تا پنج بشمرید و بلند شوید و کاری رو انجام بدید مثلا تو اینترنت دنبال یک آموزشگاه بگردید یا بک لغت جدیدی رو یاد بگرید.

اگر فکر کنید می بیند که برای هر کاری یک پنج ثانیه ایی زمان وجود داره.مثلا وقتی که می خوایید از خواب بلند شوید،پنج ثانیه فرصت دارید چشمانتون رو باز کنید و بعد از اون پنج ثانیه فرصت دارید از تخت خواب بیایید پایین و بعد از اون پنج ثانیه فرصت دارید که دست و صورت خودتون رو بشمرید و به همین منوال برای هر کاری هزاران پنج ثانیه وجود دارد.

 

پس اگر زمانی که در یک موقعیت جدید قرار گرفتید،باید فورا از یک تا پنج بشمارید و اقدام کنید و اگر در عرض پنج ثاینه اقدام نکنید، مغزتان نمی گذارد شما رفتاری را انجام بدهید و با آوردن دلیل و بهانه های مختلف شما را متقاعد خواهد کرد هیچ گونه اقدامی را انجام ندهید.

۲ thoughts on “قانون طلایی پنج ثانیه

 1. رضا اکرمی :

  خب این که میفرمایید کاملا درست ولی یه مشکل اینجا وجود داره و اون اینکه ما در عرض پنج ثانیه چطور بتونیم به نتیجه ی عاقلانه ای برسیم که آیا تصمصمصکه گرفتیم درسته یا نه؟
  ما که پنج ثانیه بیشتر وقت نداریم تووی پنج ثانیه هم که نمیشه جوانب مختلف یه کار یا یه تصمیم رو بررسی کرد.

  • میلاد علیزاده :

   سلام جناب رضا اکرمی عزیز
   فرمایشات شما کاملا صحیح است ولی قانون پنج ثانیه زمانی برای ما کابردی است که ما تصمیم گرفتیم ولی نمی توانیم آن را به هر دلیلی انجام بدهیم.مثلا تصمیم گرفتیم که درخواست افزایش حقوق بدهیم ولی نمی تونیم اقدامی انجام بدیم و استرس می گیریم و در نتیحه میگیم بعدا میام و درخواست خودم رو بیان می کنم.ولی این جا قانون پنج ثاینه معجزه می کنه و فرصتی برای بهانه آوردن مغز نمیده و باعث میشه که ما خودمون رو در موقعیت قرار بدیم و کار خودمان را پیش ببریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *