غلبه بر ترس از قضاوت شدن

غلبه بر ترس از قضاوت شدن توسط دیگران

ما چه بخواهیم و چه نخواهیم،توسط دیگران قضاوت خواهیم شد و این موضوع نباید مانند سدی در برابر ما باشد تا نتوانیم آن طور که خودمان دوست داریم زندگی کنیم.

ما به هر حال توسط دیگران قضاوت خواهیم شد و اصلا هم خوش آیند نیست ولی ما باید با این موضوع کنار بیاییم تا بتوانیم به راحتی زندگی کنیم و نگران نباشیم که دیگران در رابطه با ما چه فکری می کنند،چون این ،مسئله ما نیست و مسئله آنهاست و نباید به این موضوع هم اهمیت بدهیم.

در این مقاله قصد دارم به این موضوع اشاره کنم که چرا ما اصلا قضاوت می شویم و چگونه می توانیم خودمان را از قضاوت های دیگران رها کنیم.

 

ترس از قضاوت شدن

 

چرا ما توسط دیگران قضاوت می شویم؟

قضاوت کردن از اجدادمان به ما ارث رسیده است و ما به این موضوع کاملا عادت کرده ایم.چون اگر اجدادمان قضاوت نمی کردند ممکن بود جانشان را از دست بدهند و به طبع آن ما هم الان نمی توانستیم زندگی کنیم.

مثلا در گذشته های خیلی دور وقتی که اجدادمان چیزی را در زمین می دیدند که حرکت می کند،فورا باید قضاوت می کردند و می دیدند که آن چیزی که حرکت می کند مار است یا چیز دیگری تا بتوانند فورا اقدامی را انجام بدهند تا جانشان به خطر نیوفتد.

یعنی اگر مغز ما چیز جدیدی را می بیند،فورا در باره آن فضاوت می کند تا ببیند که جان ما به خطر می افتد یا نه ،چون تنها کار مغز ما حفظ حالت موجود و جان ماست.

ولی امروزه زمان تغییر پیدا کرده است و ماری در شهر ها وجود ندارد.اما قضاوت کردن همچنان پابرجاست ولی نوع قضاوت کردن ها تغییر کرده است.

مثلا اگر کسی پوشش خاصی داشته باشد،فورا توسط دیگران داوری می شود ،چون دیگران تا به حال چنین پوششی را ندیده بودند.

یا اگر بخواهید کار جدیدی انجام بدهید که تا به حال در خانواده و فامیل های شما کسی آن را انجام نداده است،فورا شما را قضاوت خواهند کرد چون چیز جدیدی را ابداع می کنید.

پس با این حساب می بینم که قضاوت کردن در تمام زندگی های ما جاریست و یک امر کاملا طبیعی است و ما باید این موضوع را بپذیریم و با آن کنار بیاییم.

 

 

قضاوت شدن

 

چرا از قضاوت شدن می ترسیم؟

ما عمدتا از خیلی چیز ها می ترسیم و به خاطر همین هیچ اقدامی نمی کنیم.مثلا از سخنرانی کردن می ترسیم یا اظهار نظر کردن در یک جمعی می ترسیم یا از شروع کار جدید می ترسیم و…. .

ولی ترس های ما کلا به دو بخش تقسیم می شوند:

  • بخش اول که نمی توانیم آن را تغییر بدهید ترس از ارتفاع و ترس از صدای بلند است
  • و بخش دوم ترس هایی است که حاصل فکر کردن های بیخود خودمان است.

مثلا با خودمان فکر می کنیم که اگر در جمعی سخنرانی کنم و در آن طبق بزنم یا من را مسخره کنند و… .

ما با این افکاری که خودمان ایجاد کرده ایم در واقعیت دعوت نامه ای برای ترس فرستاده ایم و گفته ایم که به تمام وجود من بیا و نزار من اقدامی را انجام بدهم.

ترس از قضاوت شدن هم از نوع فکر خودمان است.مثلا با خودمان فکر می کنم که دیگران در رابطه با من چه فکری می کنند یا اگر فلان کار را انجام بدهم دیگران از دست من ناراحت می شوند و… .

در خیلی از مواقع ما فکر می کنیم که دیگران به کار ما اهمیت می دهند ولی خیلی از مردم اصلا به ما توجه نمی کنند.و اطرافیان ما هم از اینکه ما را دوست دارند و می خواهند ما در کار و زندگی خودمان موفق شویم،به خاطر همین ما را قضاوت می کنند.

پس اصلا نباید از قضاوت دیگران بترسیم.

چرا نباید اسیر قضاوت های دیگران باشیم؟

اجازه بدهید کمی با شما رک حرف بزنم.راستش ما اصلا برای دیگران مهم نیستیم.در این رابطه دل کارنگی سخن زیبایی را می زند :

مردم به یک سردرد معمولی خود بیشتر از مرگ من و شما اهمیت می دهند.پس نگران نباشید که درباره شما چه فکری می کنند.

 

قضاوت شدن رهایی

 

چگونه از قضاوت شدن دیگران رها بشویم؟

ما برای اینکه بتوانیم ترس از قضاوت شدن را از خودمان دور کنیم باید به عمد اقدام هایی را انجام بدهیم که توسط دیگران فضاوت بشویم.

یعنی کارهایی را انجام بدهیم که دیگران را مجبور کنیم ما را قضاوت کنند ولی باید به این موضوع هم دقت داشته باشیم که نباید کاری انجام بدهیم که در ادامه برای ما تبعاتی داشته باشد.و این کار را باید در جایی انجام بدهیم که کسی ما را نمی شناسد.

مثلا خودم برای اینکه به این موضوع غلبه کنم در یک روز بسیار شلوغ با لباس رسمی ولی با دمپایی در مرکز شهر قدم زدم.در ابتدا فکر می کردم که همه مردم به دمپایی های من نگاه خواهند کرد و مرا قضاوت خواهند کرد ولی فهمیدم که اصلا مردم به من توجه نمی کنند و از آن به بعد نگران نیستم که مردم در رابطه با کارهای من چه فکر می کنند چون مطمئن شدم که اصلا راجب من فکر نمی کنند و الان هم با خیال راحت آن کاری را انجام می دهم که فکر می کنم درست است و در راستای اهدافم است.

 

 

شما هم می توانید بر اساس شرایط خودتان کاری را انجام بدهید.من چندین مثال را می زنم که می توانید آنها را انتخاب کنید:

دست فروشی کردن

تمیز کردن شیشه ماشین ها

ضبط فایل تصویری در جاهای بسیار شلوغ و….

 

امیدارم شما هم با این راهکار ها بتوایند ترس از قضاوت شدن را کنترل کنید و بتوانید برای خودتان زندگی کنید نه برای مردم.

 

 

 

 

دانلود مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *