مدیریت زمان

تکنیک های مدیریت زمان

تکنیک های مدیریت زمان

پنج نظریه  در باب مدیریت زمان وجود دارد که می توانید به کار گیرید تا به یاری آن ها به حداکثر بازدهی و کارامدی  دست یابید.هر چه بیشتر یاد بگیرید از این ابزار ها در برنامه ریزی کاریتان بهره بگیرید،هر روز به ثمرات بهتری دست می یابید.

از شب قبل آماده کنید

نخست فهرست کاری تان را غروب یا شب قبل برای فردای تان آماده کنید.بهترین روش این است که همه فعالیت های فردای خود را به عنوان آخرین اقدام امروزتان قبل از ترک محل کار برنامه ریزی کنید.وقتی از شب قبل فعالیت ها و برتامه های فردای خود را هماهنگ و ثبت کنید،ضمیر ناخودآگاهتان وقتی در خواب هستید طبق طرخ ها و هدف های شما شروع به فعالیت می کند.به احتمال خیلی قوی صبح فردا وقتی از خواب بیدار می شوید،کلی عقیده و نظر داریدکه میتوانید برای روزی که در پیش دارید،به کار گیرید.گاه پاسح پرسشی که روی آن کار می کنید به مغزتان خطور می کند آن هم وقتی که از خواب بیدار می شوید یا میخواهید کار را شروع کنید.اغلب شگفت زده می شوید وقتی میبینید در خصوص مشکل آن کار،دیدی بسیار جدید  و سازنده دارید  و مشاهده می کنید تا چه میزان متفاوت و بهتر می توانید به امور خود رسیدگی کنید.

یک امتیاز بزرگ تهیه فهرست فعالیت های روز بعد،از شب قبل،این است که به ذهن تمرین و اجازه می دهید تا آرامتر بخوابید.یکی از دلایل بی خوابی و بیدار ماندن این است که می کوشید تا کارهایی را که روز بعد در پیش روی دارید فراموش کنید.وقتی همه چیز را که باید انجام دهید در فهرست کاری هایتان نوشته،ذهن خود را حسابی پاک و مرتب کرده اید،می توانید خوابی ارام خوش داشته باشید.

مدیریت زمان را چگونه انجام بدهیم؟

زمان خود را برنامه ریزی کنید

مدیریت زمان با برنامه ریزی موجب می شود فشار های عصبی کاهش گیرد و انرژی آزاد شود.اقدام به برنامه ریزی برای روز،هفته و ماه به شما احساس بیشتری از قدرت کنترل و آرامش می بخشد.احساس می کنید،خودتان مدیریت زندگیتان را در دست دارید.این در عمل حرمت به خوبش را در شما می انگیزد و احساس برخورداری از قدرت فردی را در شما تقویت می کند.

روزتان را زود آغاز کنید

روزتان را زود هنگام آغاز کنید.هر چه زمان بیشتر بگذارید و بنشینید،فکر کنید و برنامه ریزی کنید،بهتر همه وجوه ها و جنبه های حیات خود را برنامه ریزی می کنید.در بیوگرافی ها و شرح حال های خود نوشت،آدم های موفق-زنان . مردان نامی-تقریبا در همه آنان یک نکته مشترک است.آنان زود هنگام به بستر می روند و زود هنگام صبح برمی خیزند.

بسیاری از ادم های موفق ساعت پنج یا حداکثر پنج و نیم صبح بیدار می شوند به نوعی که به حد کفایت وقت دارند بنشینند . برای روزی که در پیش دارند برنامه ریزی کنند،در نتیجه همواره موثرتر  و کارامد تر از کسانی هستند که تا لحظه آخر  و تا آن جا که ممکن است،می خوابند.

با چمد دقیقه تامل و تفکر،قبل از شروع هر کاری،می توانید وقت مورد نیاز برای آن کار را به کمترین میزان ممکن برسانید.وقتی زود هنگام صبح برخیزید و برای روزتان از پیش برنامه ریزی کنید آرام تر،با ذهنی شفاف تر و حلاق تر در تمام طول روز خواهید بود.

برنامه ریزی در مدیریت زمان

از نظام بایگانی سازمان یافته بهره گیرید

تصمیم بگیرید از نظام بایگانی سازمان یافته چه در خانه و چه در محیط کار بهره گیرید.گاه همه روزه تا ۳۰ درصد زمان مفید کار صرف جست و جو برای اقلام یا چیزهایی می شود که در جای خود قرار ندارند.چیزهایی هستند که گم می شوند برای ان که درست بایگانی نشده اند.آیا این آوا برای شما آشنا نیست؟ هیچ فعالیتی این گونه یاس آور مثل صرف زمان ارزش مند برای یافتن یادداشت ،نامه،فرمان و حکمی نیست که در جایی غیر از جای خودش گذارده شده برای این که به سیستم بایگانی و بازیابی توجه نشده است.

بهترین و ساده ترین نظام بایگانی ،سیستم الفبایی است.در پیوند با نظام بایگانی باید یک فهرست اصلی یا ثبت همه پرونده ها در جای واحد داشته باشید.این فهرست اصلی عنوان همه فایل ها را به شما می دهد و می گوید در کجا آن فایل قرار دارد.

یکی از مناسب تریت ابزار ها برای نظام بایگانی اداری رولودکس(نوعی پایه گردان برای قرار دادن پرونده ها روی آن)است.از رولودکس می توان به شیوه های مختلف در خانه نیز بهره گرفت.می توانید از فروشگاه های لوازم التحریر آن را تهیه کنید. این به شما امکان می دهد تا به شیوه های مختلف انواع پرونده ها را پی گیری کنید.

کارهای مهم را در زمان اوج آمادگی انجام دهید

زندگیتان را به نوعی مدیریت کنید که کارهای خلاقه و کارهایی که نیاز به نوعی ابتکار داشته باشید در زمان که زمان اوج آمادگی درونی شماست انجام گیرد.زمان اوج آمادگی درونی شما،زمانی از روز است که بستگی به ساعت بدن شما دارد یعنی هنگامی که در اوج آمادگی و هوشیاری هستید .برای عده یی این زمان،صبح هنگام است،برای عده یی ممکن است هنگام غروب یا شب هنگام باشد.در مواردی مشاهده  شده که زمان اوج امادگی در نویسنده یی،هنرپیشه یی،هنرمندی زود هنگام صبح باشد.

مهم است بدانید در زمان اوج امادگی شما چه وقتی است تا براساس آن مهمترین  طرح ها و برنامه هایتان را سازمان دهی کنید.مهمترین کارشما معمولا توقغ دارد که در بهترین زمان ممکن و بیش ترین آمادگی صورت پذیرد،یعنی زمانی که آرامش دارید و هوشیار هستید.تامل کنید و دریابید چه زمانی در طول شبانه روز در این اوج هستید؟

باید از زمان اوج بیرونی نیز آگاه باشید.این زمانی است که مشتریان یامراجعین شما در اوج امادگی هستند تا در کنار شما باشند.هر فردی لازم است تاملی و تدبیری کند تا رئز خود را چنان سازمان دهبی کند که متناسب با زمان اوج داخلی و خارجی او باشد.

در پایان از شما دعوت می کنیم که مقاله های مرتبط را نیز مطالعه کنید

هدف گذاری به روش اسمارت

چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟

قانون طلایی پنج ثانیه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *