مسئله

مسئله های زندگیمان را چگونه حل کنیم؟

در دوران دبیرستان که بودم همیشه از مسئله های کوچکی که برایم پیش می آمد دچار کلافگی میشدم و نمی توانستم از پس آنها بیاییم و همیشه خودم رو قریانی شرایط میدانستم و از زمین و زمان شکایت می کردم که چرا باید این گونه مسائل وارد زندگی من شود و چرا من نمیتوانم از پس اینها بربیایم؟

الان که به آن مسئله ها فکر میکنم واقعا خندم میگیره و از خودم میپرسم که من در آن دوران چه ذهنیت داشته ام که نمی توانستم از آن مسائل کوچکی که برایم پیش می امد رو حل کنم!

در آن دوران روز ها گذشت و یه روزی اتفاقی به یک جمله ایی برخودم که زندگی من رو تو حل کردن مسائل که برایم پیش می امد رو متوحل کرد و آن جمله این بود که

اگر یک مسئله ایی مکررا برایتان ایجاد میشود،در آن صورت مسئول آن فقط خودتان هستید.

وقتی که این جمله رو خواندم واقعا جا خوردم و اصلا باور نکردم که تمام اتفاقاتی که برایم می افتاد همیشه تقصیر خودم بود؟ ولی بعد از آن که به مشکلاتی که برایم پیش آمده بود فکر کردم به این نتیجه رسیدم که تمام شرایط  را خودمون به وجود می اوریم ، چه آگاه باشیم چه آگاه نباشیم.

من در دوران دبیرستان در درس ریاضی ضعیف بودم و همیشه تقصیر رو در معلمم میدیم که خوب درس نمی داد.ولی بعد از فکر کردن درباره این موضوع دیدم که نه تقصیر در معلم نبود چون همکلاسی هایم در درس ریاضی خوب بودند و نمرات قابل قبولی را دریافت می کردند.بعد به این نتیجه رسیدم که من خودم را با این حرف ها قانع کرده بودم که در درس ریاضی ضعیفم.مثلا با خودم میگقتم که من در درس ریاضی استعداد ندارم،معلم ما اصلا خوب یاد نمی دهد.این جملات باعث شد که من در درس ریاضی نمره پایینی رو کسب کردم.

اگر در آن دوران تقصیر را خودم میدیم و مشکلات را ریشه یابی میکردم حتما در ان درس با نمرات بالا قبول میشدم.

اگر شما هم نمی توانید از مشکلاتی که سر راه شما می ایند رو حل کنید این مقاله مختص شماست.ما در این مقاله راه کارهای اثبات شده را برایتان میگوییم که با پیاده کردن آنها در زندگی خودتان تمام مشکلات زندگیتان را مثل آب خوردن حل کنید و در این کار خبره شوید.

عموما ما در مواجه با مشکلات کارهای زیر را انجام می دهیم :

صورت حساب مسئله رو پاک میکنیم

در باره ی حل کردن مسئله فکر نمی کنیم

راه حل های کوتاه مدت رو پیدا می کنیم

منتظر می مانیم کسی بیاد مسئله مار و حل کنه

تا اینجا فهمیدیم که اکثر ما در مواجه با مسائل به وجود آمده چه اقداماتی را انجام میدیم.در ادامه پنج گام را ارائه میدهیم که با پیاده سازی آنها میتوانید به راحتی از پس تمام مشکلاتتان برآیید.

 

فهم مسئله

یکی از دلایلی که ما نمیتوانیم از پس مشکلات خود برآییم این است که از مشکلات خودمان خبر نداریم یعنی این که نمی دانیم این مشکل ار کجا برایمان به وجود آمده است.دانستن این نکته میتواند ما را در حل مشکلاتمان کمک زیادی را بکند برای فهم و ریشه یابی مشکلات  گام های زیر را انجام میدهیم.

ریشه یابی مسئله و نوشتن دقیق آن

در این مرحله مشکلات خود را ریشه یابی می کنیم و در این جا به این فهم میرسیم که مشکلات ما از کجا ناشی می شود این در پیدا کردن راه حل ها بسیار کمک میکند.برای ریشه بابی کردن مشکلات خود از چند سوال استفاده می کنیم؟

سوال اول:دقیقا مسئله من چی است؟

بعد از فهمیدن دقیق مسئله این سوال را از حودمان می پرسیم و چواب آن را در کاغذ مینویسم

آیا کسی قبلا این مسئله را حل کرده؟

در این جا به دنبال کسی میگردیم که این مشکلات برایش پیش آمده و به نحو احسن آن را حل کرده است و تمام راه حل هایی که میداند را از او می پرسیم و در کاغذ می نویسیم.

انتخاب روش حل مسئله

برای این مرحله باید یک زمان اختصاصی بگذارید و بارش فکری را انحام دهید و هر چیزی که برای حل کردن مشگلات به ذهنتان می آید را بنویسید.از دیگران کمک بگیرید یا از گوگل جستجو کنید و هر چیزی را که به نظرتان جواب میدهد را بنویسید.

اجرای روش برای حل مسئله

در این مرحله تمام راه حل هایی راکه نوشته اید را بررسی کنید و از میان آنها راه حلی که برایتان مفید است را انتخاب کنبد و بدون منتظر بودن آن روش را عملی کنید .اگر راه حلی جواب نداد فورا به لیستتان برگردید و راه حل دیگری را انتخاب کنید و به آن عمل کنید.این کار را آنقدر انجام دهید که به نتیجه دلخواهتان برسید.

بازخورد گرفتن از مسئله

اگر نتیجه مد نظر شما ایجاد شده باشد یعنی هم برنامه درست بوده و هم احرای شما.اگر نتیجه مد نظر شما ایحاد نشده باشد در این صورت یا برنامه شما مسئله دارد یا روش اجرای شما.در این صورت باید تغییراتی را در برنامه و روش حلتان ایجاد کنید.

نگاه کردن به مسئله و عدم تکرار آن

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *