شناخت رسالت و معنای زندگی

در دوران مدرسه همیشه این سوال برایم پیش می آمد که آیا پیدا کردن انتگرال و مشتق این همه واجب است و برای اینکه بتوانیم یک زندگی خوب داشته باشیم ایا باید اینها را بلد باشیم.و اکثر ما هم زمان و هزینه زیادی را صرف یاد گرفتن اینها کردیم تا بتوانیم در امتحانات بدرخشیم و نمره قبولی بگیریم تا بتوانیم در آینده یک زندکی خوب برای خودمان بسازیم.

و اینها چیزهایی بوده اند که از بچگی برای ما گفته اند که اگر می خواهی موفق بشوی باید اینها را خوب یاد بگیری و گرنه بدبخت می شوی…!(منظورم این نیست که درس خواندن خوب نیست،منظورم این است که در کنار این باید به چیز هایی دیگری که در زندگی واقعی به آن نیاز داریم هم توجه کنیم.)

وقتی که الان نگاه می کنم می بینم که از پیدا کردن انتگرال و مشتق چیزهای بسیار مهم تری وجود دارد که باید زمان و انرژی ام را صرف پیدا کردن آنها بکنیم تا بتوانم یک زندگی عالی تری را برای خودم بسازیم.

ما باید بدانیم که به خاطر چه چیزی زندکی می کنیم و معنا و رسالت زندگی مان چیست؟ در کنار اینها کمتر کسی دیده می شود که به دنبال یافتن معنای زندگی اش برود و بفهمد که به خاطر چه چیزی یا چه کسی در این دنیا زندگی می کند. و این یکی از مشکلاتی است که تقریبا اکثر افراد درگیر آن هستند یعنی بی معنایی و پوچی در زندگی .و همیشه روز خود را شب می کنند بدون اینکه هدفی داشته باشند و اگر  هم کاری را صورت می دهند اکثرا رضایت ندارند.مثلا وقتی که سرکار هستند همیشه به ساعت نگاه می کنند تا وقت بشود و به خانه خودشان برگردند و یا وقتی که در دانشگاه سر کلاس هستند فقط می گویند که این کلاس کی تمام می شود تا راحت بشویم.

 

مقاله پیشنهادی:آشنایی با ضمیر ناخودآگاه

 

علت این گونه مسائل این است که معنای کار خودشان را پیدا نکرده اند و نمی دانند که به خاطر چه چیزی آن کار را انجام می دهند مثلا دانشجویی که در یک رشته درس می خواند نمی داند که چرا این رشته را می می خواند یا اصلا چرا به دنبال تحصیل رفته است و هدفش از این کار چیست؟

و نتیجه کاملا مشخص است که این گونه افراد نمی توانند در کار و زندگی خودشان به موفقیت برسند و همچنین از لحظه های زندگی شان لذت ببرند و عمر و زمان خود را در کارهایی هدر می دهند که با رسالت زندگی شان همخوانی ندارد. و اگر کسی بداند که رسالت زندگی اش چیست در این صورت هم میتواند یک زندگی خوب تری برای خودش بسازد و از پس تمام مسائل و مشکلاتش برایید و بر همین اساس نیچه یک حرف بسیار عالی می زند و می گویید که:

 

کسی که چرایی زندگی اش را یافته با هر چگونگی خواهد ساخت

 

یعنی کسی که هدف خودش از دانشگاه رفتن را می داند این شخص می تواند سختی هایی که در این راه هستند را با تمام وجود تحمل کند چون نتیجه کارش را می داند ولی کسی که نداند هیچ وقت این سختی ها را تحمل نخواهد کرد چون معنی این سختی ها را نمی داند و در نتیجه زمان خود را از دست خواهد داد.

اگر کسی که در راستای رسالت زندکی اش کاری را انجام دهد،هیچ وقت خسته نمی شود و انگیزه خود را از دست نمی دهد چون معنی که به زندگی اش می بخشد را فهمیده و درک کرده است.

پیدا کردن معنی و رسالت زندگی یکی از اصلی ترین نیروی محرکه هر فرد در زندگی خودش است.یعنی اگر کسی رسالت زندگی اش بداند در این صورت است که تمام تلاش خودش را انجام خواهد داد تا بتواند آن را محقق کند و در این صورت است که فرصتی پیدا نمی کند که انگیره اش را از دست بدهد یا خسته شود، چون او تنها کسی است که میتواند آن را محقق کند و تنها کسی است که آن رسالت را بر عهده دارد.

 

مقاله پیشنهادی:با تغییر باور ها زندگی تان را تغییر بدهید!

 

تلاش برای یافتن معنای زندگی یک نیروی اصیل و بنیادی است نه یک علاقه یا غریزه.هر فردی با روش های متفاوت به دنبال یافتن معنای زندگی اش است و هر فردی معنای منحصر به فرد خودش را دارد و او تنها کسی خواهد بود که می تواند آن را محقق ببخشد و همچنین پیدا کردن معنای زندگی مختص به یک آیین و فرهنگ نیست بلکه به عنوان یک حقیقت در همه ی انسان ها دیده می شود .

بر همین اساس در فرانسه یک نظر خواهی عمومی انجام شد و نتیجه به این منوال شد که ۸۱ درصد گفتند در این دنیا انسان ها به چیزی نیاز دارند که به خاطر آن زندکی گنند و ۶۱ درصد گفتند که در این دنیا چیزی یا کسی وجود دارد که حاضر هستند به خاطر آن بمیرند و جان خود را از دست بدهند.

از این تحقیق می توان به این نتیجه رسید که همه ی انسان ها به چیزی نیاز دارند تا بتوانند به خاطر آن زندگی کنند و این می تواند هدفی باشد،همسری باشد،کاری باشد و ….. و این معنا در انسان ها به صورت های مختلف دیده می شود و تمام این ها به ارزش های فرد بستگی دارد که چگونه باشد.

مثلا کسی که مهمترین ارزش زندگی اش آزادی باشد،این فرد معنای زندگی خودش را در آزادی از همه چیز پیدا می کند آزادی در کار، آزادی در عمل و….. .

پس می بینم که ارزش های هر فرد متفاوت از فرد دیگری است و بر همین اساس رسالت و معنای هر انسانس متفاوت از دیگری خواهد بود و مختص خودش و آن فرد تنها کسی خواهد بود که میتواند آن رسالت را محقق کند و به واقعیت تبدیل کند.

آیا شما می دانید که چه رسالت هایی در زندکی دارید تا آن ها را به واقعیت تبدیل کنید؟

 

 

 

One thought on “شناخت معنای زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *