چرا موفق نمی شویم؟

چرا موفق نمی شویم؟

در بیشتر مواقع ما بیش از حد تلاش می کنیم ولی نمی توانیم در آن زمینه موفق شویم و با حالت حیرت انگیزی از خودمان سوال می پرسیم که چرا من با وجود اینکه بسیار تلاش کرده ام ولی نتوانسته ام موفق شوم و به نتیجه دلخواه خود برسم؟

در این مقاله ما قصد داریم این موضوع را مورد بررسی قرار بدهیم تا بدانیم که چه عوامل پشت پرده ای وجود دارد که اجازه نمی دهد ما به اهداف خود برسیم و موفق شویم!

 

چرا موفق نمی شویم؟

موفق نمی شویم چون عادات بدی دارم!

همه ما انسان ها موجودات عادت مداری هستیم و بیشتر کارهایی که در طول روز انجام می دهیم از روی عادت است.

و اگر این عادات مثبت و سازنده باشد،زندگی ما هم به همان نسبت مثبت خواهد بود ولی اگر عادات بدی داشته باشیم زندگی ما نیز به همان نسبت بد خواهد بود!

اجازه بدهید در مورد عادات کمی بیشتر برای شما توضیح بدهم…

مغز ما سعی می کنید هر رفتاری که ما انجام می دهیم آن ها را به صورت عادت در بیاورد تا انرژی مصرفی اش را کاهش بدهد.به طور مثال ما فقط یک بار خواندن و نوشتن را یاد گرفته ایم و بعد از آن به صورت خودکار می توانیم بنویسیم و بخوانیم.

حالا سوالی که پیش می آید این است که عادات چه نقشی در موفق شدن یا نشدن ما دارند؟

مثلا یکی از اهداف شما این است که وزن خودتان را کاهش بدهید.در این صورت اگر شما عادت به ورزش کردن یا خوردن غذاهایی با چربی کمتر داشته باشید،احتمال موفق شدن شما بسیار بیشتر می شود ولی اگر عاداتی مثل پرخوری کردن یا زیاد خوابیدن داشته باشید،به احتمال خیلی زیاد نمی توانید موفق به کاهش وزنتان بشوید.

و ما برای اینکه بتوانیم به اهداف خود برسیم و موفق بشویم،باید عاداتی در خودمان ایجاد کنیم که با اهدافمان متناسب باشد.و اگر متناسب نباشد،درصد موفقیت ما بسیار کمتر می شود.

کاری که شما باید بعد از مطالعه این مقاله انجام بدهید،این است که لیستی از اهداف خودتان را تهیه کنید و اگر  تا به حال هدفگذاری نکرده اید،مطالعه مقاله هدف گذاری به روش اسمارت می تواند برای شما مفید باشد.

بعد از اینکه لیست را تهیه کردید،از خودتان دو تا سوال بپرسید

  1.  که چه عادت هایی دارم که اجازه نمی دهد به این هدفم برسم؟
  2. و چه عاداتی در خود باید بسازم که به این هدفم برسم؟

بعد از اینکه به این دو سوال جواب دادید،به یک خودآگاهی خواهید رسید و می توانید برخی از عادات خودتان را ترک کنید و تعدادی عادات خوب به خودتان اضافه کنید و به چند نکته بسیار مهم در رابطه با ساخت عادت ها هم توجه کنید:

  • عادت ها ترک نمی شوند مگر اینکه جایگزین داشته باشند
  • هر 66 روز یک عادت در خود ایجاد کنید و این طور نباشد که از فردا شروع به ساخت چندین عادت در خودتان بکنید
  • آنقدر تکرار کنید تا مسیر عصبی آن ساخته شود

عادت و موفق شدن

 

موفق نمی شویم چون به خودمان برچسب می زنیم!

روانشناسی یک اعدامی را روی تخته سنگی خواباند و چشمان او را بست و به او گفت: من شاهرگ تو را خواهم زد و تو به زودی جان خودت را از دست خواهی داد! سپس روانشناس تکه ای از شیشه را از زمین برداشت و روی دست مرد کشید و مرد احساس سوزش کرد ولی حتی دستش یک خراش کوچک هم برنداشت.

سپس روانشناس یک قطره چکانی برداشت و روی دست مرد قطره قطره آب ریخت و مداوم به او می گفت:تو خون زیادی از دست دادی و به زودی خواهی مرد.

مرد اعدامی خیال می کرد که رگ دستش زده شده و به زودی میمیرد در صورتی که دستش خراش کوچک هم نداشت. مدتی گذشت و دیدند که اعدامی دیگر نفس نمی کشد و او مرده است!

آن مرد فقط با برچسبی که روانشناس به او زده بود،جان خودش را از دست داد!

 

برچسب و موفق شدن

 

بسیاری از برچسب هایی که ما به خودمان می زنیم یا دیگران برای ما نسبت می دهند،اکثر آنها ناشی از خطاهای شناختی است.به طور مثال وقتی کاری را درست انجام نمی دهیم به خودمان برچسب بی عرضه گی یا نادانی را می زنیم!

خطاهای شناختی مانند شکلک در آوردن با دستمان روی سایه است.به طور مثال وقتی ما با دستمان مثلا شکل یک پرنده ای را روی سایه نشان می دهیم،آیا واقعا پرنده ای وجود دارد؟قطعا خیر!
بسیاری از برچسب هایی که به خودمان می زنیم یا دیگران برای ما می زنند،ناشی از خطاهای شناختی است و واقعیت ندارد مثلا زمانی که می گوییم من دوست داشتنی نیستم یا من همیشه یک شکست خورده هستم و نمی توانم موفق بشوم!

وقتی شما به خودتان برچسب می زنید که من یک نادان هستیم تا به حال به این موضوع فکر کرده اید

  • که چرا به خودتان برچسب نادانی را زده اید؟
  • چه کسی مهر تاییدی نادانی را برای شما زده است؟
  • یا چه کسی گفته است که شما نادانی؟

برچسب زدن یک رفتار کاملا غیر منطقی است،چون اصلا حقیقت ندارد. به طور مثال علی در درس ریاضی نمره کمی را می گیرد ولی به خودش برچسب گیج و ضعیف و نادان نمی زند و می گوید که کمتر تلاش کردم و دفعه بعدی بیشتر تلاش می کنم و نمره بهتری را می گیرم. ولی رضا با دیدن نمره کم ریاضی خود فورا برچسب هایی مثل من استعداد ریاضی را ندارم یا مغز من نمی کشد را برای خودش می زند و فکر می کند که واقعا استعداد ندارد و به خاطر همین تلاش نمی کند و در نتیجه به این باور می رسد که من در ریاضی خوب نیستم!

یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن برچسب های منفی،جایگزین کردن آنها با برچسب های مثبت است.به طور مثال اگر به خودمان برچسب شکست خورده زده ایم می توانیم آن را با برچسب من همیشه موفق می شوم جایگزین کنیم

موفق نمی شویم،چون از اقدام کردن می ترسیم!

یکی از مهمترین دلایلی که اجازه نمی دهد ما موفق بشویم،وجود ترس در ماست.ترس ها مانند زنجیر هایی هستند که به دست و پای ما بسته شده اند و اجازه نمی دهند ما کاری را انجام بدهیم.

یکی از ویژگی های ترس این است که اگر ما بر ترس خود غلبه نکنیم،روز به روز بزرگتر می شود و در نتیجه روز به روز ما را زمین گیر تر می کند و بحث خنده داری که در مورد ترس وجود دارد این است دیوار ترس های ما با کوچکترین ضربه از بین می رود و ما می توانیم با چندین اقدام کاملا آنها را از بین ببریم و در نهایت مسیر موفق شدن خودمان را هموارتر بکنیم.

یکی از معروف ترین ترس هایی که در همه ما وجود دارد ترس از اقدام کردن است.به طور مثال برخی افراد می ترسند که به مصاحبه استخدامی بروند و در نتیجه نمی توانند در جای استخدام شوند.

یا برخی از دانشجویان ترس از سخنرانی دارند و می ترسند که از پایان نامه خود دفاع کنند و در نتیجه نمی توانند مدرک خودشان را که سالها برای آن زحمت کشیده اند را دریافت کنند.

یا برخی افراد می ترسند با یک شخصی ارتباط برقرار کنند که آن شخص می تواند در رسیدن به هدفش نقشی داشته باشد.

 

ترس و موفق شدن

 

علت تمام این ترس ها به خاطر مکانسیم دفاعی مغز ما صورت می گیرد چون تنها کاری که مغز مبارک ما انجام می دهد،حفظ جان ماست و اگر ببیند چیزی جان ما را به خاطر می اندازد،اجازه نمی دهد ما آن کار را انجام بدهیم.

و در بیشتر مواقع مغز ما کارهایی را به عنوان خطر تصور می کند که برایش تازگی دارد.مثلا اگر شما تا به حال در جلو جمعی سخنرانی نکرده باشید،مغز شما سخنرانی کردن در جلو جمع را تهدید تفسیر می کند و در نتیجه مکانسیم دفاعی خودش را فعال میکند و اجازه نمی دهد شما در جلو جمع سخنرانی کنید.

ولی اصلا نگران نباشید شما می توانید با استفاده از قانون پنج ثانیه این مکانسیم دفاعی مغز تان را گول بزنید و بر تمام ترس های خود غلبه کنید.

 

موفق نمی شویم،چون مهارت کافی نداریم!

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود نتوانیم موفق بشویم،نداشتن مهارت های لازم در آن زمینه است.

به طور مثال اگر مهارت کافی در زمینه برق نداشته باشیم،نمی توانیم سیم کشی یک ساختمان را انجام بدهیم

اگر مهارت کافی در فتوشاپ نداشته باشیم،نمی توانیم طرح های زیبایی را خلق کنیم.

اگر مهارت های ارتباطی نداشته باشیم،نمی توانیم با انسان هایی که مد نظر مان است،به خوبی ارتباط برقرار کنیم

اگر مهارت حل مسئله نداشته باشیم با به وجود آمدن یک مشکل زمین گیر خواهیم شد

و اگر می خواهیم به هدف خود برسیم و موفق شویم،باید مهارت هایی که برای رسیدن به آن هدف نیاز است را کسب کنیم وگرنه هر چقدر که زور بزنیم ،به سختی می توانیم به هدف خود دست پیدا کنیم.

برای رسیدن به اهدافتان،به چه مهارت هایی نیاز دارید؟

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *