معرفی کتاب تئوری انتخاب

معرفی کتاب تئوری انتخاب نوشته دکتر ویلیام گلاسر 

آیا از اینکه به خواسته های تان نرسیده اید،مقصر را دیگران می دانید؟

نمی توانید از زندگی لذت ببرید و فکر می کنید که در جای اشتباهی ایستاده اید؟فکر می کنید که لیاقت شما بیشتر از اینها است ولی به خاطر محدودیت هایی که برای شما ایجاد کرده اند،نمی تواند به نقطه مطلوب خود دست پیدا کنید؟

فکر می کنید که تمام مشکلاتی که در روابطتان وجود دارد،از طرف مقابل شما ناشی می شود و شما کاملا بی نقص هستید؟

اگر شامل موارد بالا یا مشابهی از این موارد هستید،شما از نظر تئوری انتخاب مردود هستید و باید این کتاب را مطالعه بکنید.

تئوری انتخاب چیست؟

 

یک کتاب کاملا علمی و کاربردی!

این بار ما به سراغ معرفی یک کتاب بی نظیر رفتیم که می تواند در رشد فردی شما به شدت موثر باشد.کتابی است که می تواند بر روی رفتار ها و تصمیمات شما تاثیر مثبتی بگذارد.

مشخصات کلی کتاب:

  • نام کتاب: تئوری انتخاب
  • نویسنده: ویلیام گلاسر
  • مترجم: دکتر علی صاحبی
  • ناشر: سایه سخن
  • تعداد صفحات: 608 صفحه

برای تهیه کتاب تئوری انتخاب روی لینک کلیک کنید:خرید کتاب

سخن اصلی کتاب تئوری انتخاب چیست؟

 

  • تمام آنچه انجام می‌دهیم، یک رفتار است.
  • تمام رفتارها و کردارهای انسان، یک انتخاب است.
  • پایه‌ی رضایتمندی انسان بر ارضای این ۵ نیاز اصلی استوار است: بقا، عشق و تعلق، قدرت، آزادی و تفریح.

درواقع مهم‌ترین نیاز انسان‌ها نیاز به عشق و تعلق و دوست داشتن است. نیازی که ضرورتی برای رضایتمندی از تمام نیازهای دیگر است.

 

 

پنج نیاز اصلی تئوری انتخاب

 

 

تئوری انتخاب، ۷ عادت مهلک براساس روانشناسی کنترل بیرونی را با ۷ عادت حمایت‌کننده و مفید جایگزین می‌کند. شاید بدون اغراق بتوان گفت که رویکرد اکثر مردم دنیا کنترل بیرونی است. چیزی که مخرب مهلکی برای روابط انسانی محسوب می‌شود. کنترل بیرونی توان رضایتمندی افراد از رابطه را از آن‌ها می‌گیرد و منجر به جدایی از انسان‌ها می‌شود. این جدایی و دورافتادن از روابط صمیمی و سالم، سرمنشاء بسیاری از رفتارهای نادرست از قبیل اعتیاد، جنایت، افسردگی و بیماری‌های روانی است.

 

دوست دارید بدانید این 7 عادت چه چیزهایی هستند؟

1- انتقاد کردن

2- سرزنش کردن

3- شکوه و شکایت کردن

4-غرغر کردن

5- تهدید کردن

6- تنبیه کردن

7- باج دهی برای کنترل کردن دیگری

 

7 عادت سازنده رابطه :

1.گوش سپردن

2.حمایت

3.تشویق

4.احترام

5.اعتماد

6.پذیرش

  1. گفتگوی همیشگی بر سر اختلافات

 

 

ده اصل تئوری انتخاب

 

ده اصل مهم تئوری انتخاب

اصل اول:ما مالک هیچ‌کس نیستیم و نمی‌توانیم رفتارهای دیگران را کنترل کنیم. ما فقط می‌توانیم رفتارهای خودمان را کنترل کنیم.

 

اصل دوم:تمام آنچه می‌توانیم از دیگران دریافت کنیم اطلاعات است. این که با اطلاعات چگونه برخورد کنیم انتخاب خود ما است.

 

اصل سوم: تمام مشکلات روان شناختی طولانی مدت، از مشکلات رابطه‌ای سرچشمه می‌گیرند. مشکلات رابطه‌ای تا حدودی علت مشکلات دیگری چون درد، خستگی، ضعف و برخی بیماری‌های مزمن، که معمولاً به آن‌ها بیماری‌های سیستم ایمنی گفته می‌شود، نیز هستند.

 

اصل چهارم: مشکلات عاطفی، بخشی از زندگی حال حاضر ما هستند.

 

اصل پنجم:وقایع دردناکی که در گذشته بر ما رفته‌است، اگرچه بر آنچه امروز هستیم تأثیری شگرف داشته، ولی بازنگری و مرور این گذشته دردناک، بر آنچه امروز لازم است انجام دهیم، یعنی بهبود بخشیدن به رابطه مهم حال حاضر ما، اثر ناچیزی دارد و کمکی به ما نمی‌کند.

 

اصل ششم: ما در ذهن خود تصویری ذهنی از دنیای بیرون داریم که می‌توان آن را دنیای کیفی نامید و ارضای نیازها یعنی واقعیت بخشیدن به این دنیای کیفی.

 

اصل هفتم: می‌توانیم نیازهایمان را فقط از طریق تصویر یا تصاویری که در دنیای مطلوب خود داریم ارضا کنیم. در واقع تنها چیزی که وجود دارد رفتار ما است.

 

اصل هشتم: تمام آنچه از تولد تا مرگ از ما سر می‌زند رفتار است. تمام رفتارهای ما یک رفتار کلی است که از چهار مؤلفه به هم پیوسته عمل، فکر، احساس و فیزیولوژی تشکیل شده‌است.

 

اصل نهم: رفتارها انتخاب می‌شوند؛ اما از میان چهار عنصر عمل، فکر، احساس و فیزیولوژی، ما فقط بر روی عمل و فکر کنترل داریم. برای مثال به جای استفاده از عبارت «من افسرده هستم» یا «من افسرده شده‌ام»، درست آن است که بگوییم: «من افسردگی را انتخاب کرده‌ام» یا «من افسردگی می‌کنم».

 

اصل دهم: تمام رفتارهای کلی، انتخاب هستند اما ما فقط بر مؤلفه‌های عمل و فکر به‌طور مستقیم و بر مؤلفه‌های احساس و فیزیولوژی به‌طور غیرمستقیم کنترل داریم، یعنی با انتخاب شیوه عمل و فکرمان و به واسطه آن‌ها احساسات و فیزیولوژی خود را نیز می‌توانیم کنترل کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *