همه ی افراد دوست دارند که خود باوری داشته باشند ولی آیا همه بهای بدست آوردن خود باوری را می پردازند؟

چون برای بدست آوردن هر چیزی بهایی وجود دارد و نمی شود بدون هیچ گونه هزینه ایی چیزی را صاحب شد.

در این مقاله قصد دارم بگویم که نداشتن خود باوری چه آسب های می تواند بزند و همچنین میخواهم درباره ی تعریف صحیح خود باوری صحبتی داشته باشم و در آخر راهکار هایی را می گویم که بتوانید در زندگی و کار خود احساس خود باوری کنید.

قبل از هرچیزی باید به این نکته توجه داشته باشید که این نکات زمانی برای شما جواب می دهد که آنها را در طول روز تمرین کنید و اگر هیچ گونه تمرینی را انجام ندهید دانستن مطالب این مقاله به هیچ دردی نمی خورد.

 

آسیب های عدم خود باوری

نداشتن خود باوری برای هر کسی میتواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و همچنین همه دوست دارند که  خود باوری بالایی را داشته باشند ولی نا خود آگاه این حس را ندارند که اعتماد به نفس داشته باشند.

این موضوع که مردم ناخود آگاه دوست دارند که همیشه اعتماد به نفس پایینی داشته باشند در کتاب اعتماد به نفس بارباری دی آنجلیس به طور مفصل بیان شده است و من هم در این مقاله به طور مختصر در باره این موضوع بحث خواهم کرد.

علت هایی که مردم دوست دارند اعتماد به نفس پایینی داشته باشند عبارتند از:

۱-کاری میکنید که مردم دلشان برای شما بسوزد.

۲-کاری میکنید که دیگران برای شما به صورت مشوق،انگیزه دهنده و….. ظاهر شوند و بخواهند که زندگی شما را سرو سامان دهند.

۳-هیچ وقت از شکست خوردن نمی ترسید چون هیچ اقدامی را صورت نمی دهید.

۴-توجه دیگران را به خودتان همیشه جلب میکند چون آنها احساس می کنند که مداوم باید برای شما کاری انجام دهند که حالتان خوب باشد

و نکته مهم هم این است که وقتی بقیه بفهمند که اعتماد به نفس پایینی داریم،دیگر مسئولیت انتخاب های خودمان را برعهده نمی گیریم و اصلا هم لازم نیست کاری را انجام بدهیم.

با این مواردی که بحث کردیم خیلی ها از نداشتن اعتماد به نفس سود می برند و همیشه خیالشان راحت است چون هیچ گونه اقدامی را که باعث می شود خودشان را به چالش بکشند انجام نمی دهند.

با این وجود فکر کنم متوجه شده باشید که داشتن اعتماد به نفس برای تان مشکلاتی را به وجود خواهد آورد ولی نه مشکلاتی که زندگی هر کسی را خراب می کند بلکه مشکلاتی که می تواند به زندگی شما سر و سامان بدهد.

در کجاها خود باوری نداریم

فردی را تصور کنید که همیشه راجب آرزوها و اهداف بزرگی صحبت می کند و دوست دارد روزی بیاید که به همه آنها برسد،ولی هیچ وقت در راستای رسیدن به اهدافش قدمی برنمی دارد و با خود می گوید که الان وقتش نیست؟یا بزار اوضاع بهتر بشه بعد اقدامی خواهم کرد.

همیشه اهداف خود را خیال پردازی می کنند بدون آن که برای رسیدن به آنها برنامه ریزی بکند.

آیا شما هم جزء این گونه افراد هستید که فقط راجب اهدافتان حرف می زنید و هیچ گونه اقدامی را صورت نمی دهید؟

فکر می کنید که چه دلایلی باعث بروز این گونه رفتار های می شود؟

دلیل اینکه ما هیچ گونه اقدامی برای رسیدن به اهداف مان بر نمی داریم این است که در آن حوزه احساس اعتماد به نفس نمی کنیم و همیشه منتظر هستیم که روزی اعتماد به نفس ما قوی تر بشود تا بتوانیم به دنبال اهداف خود برویم.

آیا همین الان آرزوی دارید که برای شما بسیار پراهمیت است ولی از آنجایی که خودتان را باور ندارید ،آرزوی خود را تا محقق شدن دنبال نمی کند؟

این جا همان نقطه ایی است که اعتماد به نفس شما آسب دیده است و به ضرر شما عمل می کند.

و این همان نقطه ای است که به خودتان اعتماد ندارید.

وقتی که با خودتان حرف می زنید و میگویید که فکر کنم نمی تونم از پسش بربیام.

در واقع به خودتان می گویید که به خودم اعتماد ندارم که برم یاد بگیریم، مطالعه کنم، دوره ببینم  و هرکاری که لازم است انجام بدهم تا به آرزویم برسم.

 

هر چه به اراده ی خودتان اعتماد داشته باشید،احساس اعتماد به نفس بیشتری را در خود  خواهید کرد.

 

داشتن احساس اعتماد به نفس و خودباوری به این معنا است که به خودم اعتماد دارم و میتوانیم با تمام ترس هایم مبارزه کنم و هر چه که لازم است انجام میدهم تا به هدفم برسم.

معنی واقعی خود باوری

اکثر ما فکر می کنیم که خود باوری یعنی به توانایی ها و استعداد های خودمان باور داشته باشیم.مثلا اگر شما آشپزی تان خوب است در واقع هنگام آشپزی کردن اعتماد به نفس دارید یا اگر شما رانندگی تان خوب است در هنگام رانندگی احساس اعتماد به نفس می کنید.

این نوع نگرش در باره ی اعتماد به نفس یک مسئله ی مهمی دارد و آن هم این است که شما فقط در هنگام آشپزی احساس اعتماد به نفس می کنید ولی در جاهای دیگری مثل ورزش کردن احساس اعتماد به نفس نمی کنید.

مشکلی که در این نوع نگرش وجود دارد این است که شما را در انجام کارهای دیگر محدود می کند یعنی اگر آشپزی تان عالی است در این صورت میتوانید احساس اعتماد به نفس کنید و این احساس اعتماد به نفس را نمی توانید همیشه در کنار خودتان داشته باشید.

معنی واقعی اعتماد به نفس این است که در همه جا و همه کار احساس خود باوری بکنید در حالی که هیچ گونه توانایی نسبت به آن کار نداشته باشید.وقتی که کار جدیدی را به شما واگذار می کنند در حالی که اصلا نمی توانید آن را انجام دهید ولی باز هم در آن کار احساس اعتماد به نفس می کنید، چون میدانید که اگر تلاش کنید و مطالعه کنید ویاد بگیرید میتوانید از پس هر کاری بربیایید.

اعتماد به نفس واقعی آن است که روی توانایی ها و استعداد های ما تاثیر بگذارد.

چگونه خود باوری خود را افزایش بدهیم؟

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتم باید برای بدست آوردن خود باوری تمرین کنید.فرض کنید میخواهید که به بدنسازی بروید تا اندام ایده آل خودتان را بدست آورید.در آن جا مربی بدنسازی تان برنامه ایی به شما میدهد تا آنها را انجام بدهی و شما هم وقتی که می خواهید برای اولین بار آنها را انجام بدهید از وزنه های سبک تری استفاده می کنید و کم کم با قوی تر شدن عضله هایتان وزنه های سنگین تری بر میدارید و تمرین می کنید.

در این جا هم برای اینکه بتوانید به اعتماد به نفسی که خواستار آن هستید برسید باید ابتدا از کار های بسیار ساده را انجام بدهید و با قوی تر شدن اعتماد به نفس تان به دنبال کار های بزرگ تری بروید.

در ابتدا بنویسید که در چه جاهایی اعتماد به نفس شما پایین است می خواهید که در آن به اعتماد به نفس قابل قبولی برسید؟

دومین قدم این است که بنویسید که در راستای بدست آوردن این اعتماد به نفس چه کار هایی می توایند انجام بدهید.برای مثال اگر در ارتباط برقرار کردن احساس اعتماد به نفس نمی کنید در این جا میتوایند بنویسیدکه میتوانم در جاهایی از مردم آدرس بپرسم یا وقتی که در صفی قرار دارم ساعت را بپرسم.

با انجام این کار های ساده میبیند که  خود باوری شما یواش یواش بالا می رود.

در کل تنها راه تقویت خود باوری ،مواجه شدن با ترس هاست و هر وقت با ترس هایمان مواجه شدیم در این صورت خود باوری ما تقویت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *