ما تمام کارهایی که از صبح تاشب انجام میدهیم اکثر غیر ارادی و به صورت عادت است.اگر این عادت های مخرب باشد میتوانند به ما آسیب هایی را بزنند ولی اگر این عادت ها خوب وسازنده باشد میتوانند ما رابه موفقیت های بزرگی برسانند.فرق بین انسان های نا موفق و موفق این است که انسان های موفق در خود عادت های خوبی را ایجاد کرده اند.با یک مثال ساده نقش عادت هارا در زندگی خود مقایسه کنیم.

فرض کنید دو دوست که یکی به سیگار کشیدن عادت میکند و دیگری به ورزش کردن،در اویل هیچ گونه تفاوتی بین این دو دوست دیده نمی شود ولی بعد از مدتی دوستی که به سیگار عادت کرده بود دچار بیماری ریه و تنگی نفس می شود و دوستی که به ورزش عادت کرده بود روز به روز سالم تر و شاداب تر می شود

این یک مثال بسیار ساده بود در مورد نقش عادت ها در زندگی هر فرد

آیا شما چه عادت هایی دارید؟آیا عادت های خوبی دارید یا عادت های بدی؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که عادت های بدی دارید و نمیدانید که چگونه آن هارا با عادت های خوب جایگزین کنید این مقاله به شما کمک میکند که اولا عادت های بد خودتان رابشناسید و دوما آنهارا با عادت های خوب حایگزین کنید.

عادت ها چگونه شکل می گیرند

عادت ها با انجام مکرر یک رفتار ایجاد می شود و به گفته ی روانشناسان اگر رفتاری را به مدت ۲۱ روز انجام دهیم آن رفتار به جزئی از عادت های ما تبدیل می شود.

وقتی رفتاری را شروع به انجام می دهیم در مغز ما مسیر های عصبی جدیدی شکل می گیرد که در وایل کار انرژی زیادی از ما می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شکل گیری عادت ها کلیپ زیر را مشاهده کنید.

چگونه عادت های منفی خود را تغییر بدهیم

هر انسانی بدون شک چند عادت منفی دارد حتی افراد موفق هم عادت های منفی دارند.برای اینکه بتوانید عادت های منفی خود را تغییر دهید اولین کار این است که آن هارا شناسایی کنید.خیلی از افراد هستند که اصلا متوجه این نیستند که عادت های منفی دارند.شناختن عادت های منفی کمک بسیار زیادی برای از بین بردن ان ها می کند.پس در اولین گام به مدت چند روز رفتارهای خود را زیر نطر بگیرید و آن هارا یادداشت کنید و بعدا به یادداشت های خود نگاه کنید و ببینید که چه رفتارهایی است که باید آن هارا متوقف یا تغییر دهید.

بعد از فهمیدن رفتارهای خود آنهارا با رفتارهای جدید مثبت جایگزین می کنیم به عنوان مثال اگر زیاد می خوایبم ان را با کم خوابیدن جایگزین می کنیم با اگر زیاد در شبکه های احتماعی هستیم آن را با کتاب خواندن جایگزین می کنیم و این رفتار هارا به مدت ۲۱ روز انجام میدهیم تا مسیر عصبی به خوبی در مغز ما ایجاد شود ودر نتیجه جزء عادت های ما شود.

عادت افراد موفق

چیزی که باعث شده است که کسی فرد موفق شود فقط به این دلیل است که آن فرد در خود عادت های خوبی را ایجاد کرده است.در ادامه چند مورد از عادت های افراد موفق را بررسی میکنیم.

برای خود هدف دارند

اولین و شاید مهمترین عادت، داشتن هدف است. ما روزمان را باید برای رسیدن به اهدافی که از قبل واضح و مشخص نوشته‌ایم شروع کنیم. افراد موفق اهداف خود را به جزئیات نوشته‌ و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند. آنها می‌دانند دقیقا هر روز کجای نقشه راهشان هستند.

بر اساس نتایج جلو می‌روند

برای کسب این توانایی باید ۲ تمرین را همیشه انجام دهیم

یک. باید همیشه از نتایج و کارهایمان درس بگیریم و به دنبال افزایش دانش خود باشیم.

دو. برای کارهایمان الویت تعیین کنیم و بر اساس الویت‌ها، آنها را انجام دهید.

این دو تمرین کمک می‌کنند به مرور فرا بگیریم چطور بر اساس نتایج پیش برویم و از بروز اشتباهاتی که قابل پیش‌بینی بودند خودداری کنیم.

عمل‌گرا هستند

سومین عادت مهم افراد موفق از نظر برایان تریسی عمل‌گرا بودن است. افراد زیادی هستند که برای انجام هر کاری کلی سبک سنگین می‌کنند و وقت تلف می‌کنند یا جمله معروف از شنبه شروع می‌کنم را می‌گویند. بهتر است وقتی تصمیمی گرفتیم بلند شویم و مثل یک عمل‌گرا با ۱۰۰ درصد توانمان شروع به انجام کار کنیم و با پایان آن کلی انرژی برای ادامه مسیر دریافت کنیم.

مردم دار هستند

افراد موفق مردم‌دار و مردم دوست هستند آنها موفقیت خود را وابسته به توسعه روابط خود با دیگران می‌دانند. ما می‌توانیم با داشتن عادت‌های ساده‌ای مانند صبور بودن، مهربانی با دیگران، هم‌دل و دلسوز جامعه باشیم و صد البته نسبت به برخورد دیگران دید روشنی داشته باشیم. یادمان باشد که شادی زندگی  وابسته به روابط اجتماعی ما با دیگران است. باید سعی کنیم با تمرینمردم‌دار بودن را تبدیل به یکی از عادت‌های روتین خودمان کنیم.

سلامتی

افراد موفق بر خلاف افراد عادی برای سلامتی خود بسیار ارزش قائل هستند چون بین سلامتی و موفقیت رابطه مستقیمی می‌بینند. آنها با رعایت رژیم غذایی مناسب و سالم در کنار ورزش روزانه به دنبال تناسب اندام و سلامتی خود هستند. استراحت کافی در کنار تغذیه مناسب و ورزش می‌تواند توانایی‌های فکری ما را افزایش دهد.

راستگو هستند

افراد موفق تلاش می‌کنند تا تصویری صادق و مورد اعتماد از خودشان در جامعه بسازند و در تمامی کارهای خود علاوه بر اینکه حقیقت را از دیگران پنهان نمی‌کنند با خودشان هم صادق هستند. آنها برای خود ملاک‌هایی تعیین می‌کنند و در تمامی فرایند‌ها به آن پایبند می‌مانند. هیچ‌گاه آرامشی که از پی صادق بودن به وجود می‌آید را با چیزی عوض نکنید. این آرامش موجب می‌شود که از دیگر عادات خود لذت بیشتری ببرید.

منظم هستند

 منظم بودن یکی از ویژگی‌های اساسی افراد موفق است. برای رسیدن به هرآنچه در ذهن خود دارید و اهدافتان، نیاز دارید که منظم باشید تا بتوانید از این فرایند سربلند بیرون بیایید.

یادتان باشد که تمامی این عادات اکتسابی هستند و شما با تمرین و ممارست می‌توانید آنها را جزو روتین‌های خود کنید. حال و آینده ما به این عادت‌ها وابسته است. پس برای رسیدن به موفقیت از همین امروز شروع کنیم.

 

 

نگاهی به محصولات داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *