سال جدید

سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟

این روز ها همه خود را برای سال جدید آماده می کنند،خانه های خود را مرتب می کنند،لباس های جدید می خرند و به زندگی خودشان یک تنوع می بخشند و امیدوارند که سال جدید برایشان اتفاق های خوبی را به ارمغان بیاورد.در این میان عده ی کمی مثل شما وجود دارد که برای سال حود برنامه و اهدافی را تنطیم می کنند تا بتوانند با تلاش خودشان به آنها برسند.

در این مقاله میخواهیم نقشه راه یک ساله راباهم تنطیم کنیم تا بتوانیم سالی پر از دستاوردها و موفقیت ها داشته باشیم.

 

سال جدید،اهدافی جدید

 

در سال جدید هر یک از ما اهدافی را در ذهن خود داریم و میخواهیم یک روزی آن را محقق کنیم و منتظر هستیم که غول چراق جادویی را پیدا کنیم تا او آن هدف را برایمان محقق کند.

افرادی کمی هستند که به دنبال اهداف خود می روند وآن را خلق می کنند چون افراد کمی هستند که شیوه صحیح هدف گذاری را می دانند و آن را اجرا می کنند.

هدف باید طوری باشد که اشتیاق سوزان را در فرد ایجاد کند و این اشتیاق از جایی عمیق تر به وجود می اید و آن هم چرایی هدف است.

اگر بدانید که چرا می خواهید به فلان چیز دست پیدا کنید به حتم در شما اشتیاق ایجاد می شود و دومین چیزی که در شما ایجاد انگیزه می کند ناراحتی از شرایط موجود است.اگر الان چیزی خاصی ندارید اصلا ناراحت نباشید بلکه بسیار خوشحال باشید چون در این صورت هم انگیزه پیدا می کنید که شرایط خود را بهتر کنید و هم خواسته های خودتان را بهتر می شناسید.

موضوع پیشنهادی: ویژگی های تعیین هدف

 

برای اینکه بتوانید اهداف سال جدید خود را تعیین کنید برای راحتی کار شما چند سوال آماده کرده ایم که شما با پاسخ دادن به این سوال ها میتوانید اهداف خود را تعیین کنید.

سال گذشته به چه اهدافی دست پیدا کرده اید؟و چه عاملی باعث شد تا بتوانید به هدفتان برسید؟

 

در سال گذشته به چه اهدافی نرسیده اید ؟و چه عاملی باعث شد تا نتوانید به آنها برسید؟

با پاسخ دادن به این پرسش ها علت شکست و موفقیت خود را در سال گذشته معلوم می کنید واین دانایی باعث می شود که بتوانید در سال جدید راحت تر از سال گذشته به اهداف خود برسید.

امسال می خواهید چه مهارت هایی را کسب کنید؟ به کجاها سفر کنید؟چه علمی را می خواهید یاد بگیرید؟با چه کسی می خواهید ارتباط برقرار کنید؟ چه خودرویی میخواهید بخرید؟از لحاظ سلامتی میخواهید چگونه باشید؟دوست دارید چه شخصیتی داشته باشید؟اهداف بلند مدتان چیست؟اهداف معنوی شما کدام اند؟

بعد از این که به تمام سوال های بالا پاسخ دادید در جلو هر کدام بنویسید که چرا می خواهید به این هدف برسید؟

اگر نتوانستید حواب های خوبی رابدهید به احتمال زیاد، آن هدف واقعی شما نیست.بعد از پاسخ دادن به این سوال در جلو هر کدام مدت زمانی که می خواهید به آن برسید را بنویسید و بعد از آن سه تا از مهمترین آنها را انتخاب کنید که میخواهید در سال جدید به آنها دست پیدا کنید.

سال جدید،عادت های جدید

یک مربی حیوانات سیرک، می تواند با نیرنگ بسیار ساده ای بر فیل ها غلبه کند:

وقتی فیل هنوز کودک است، یک پایش را به تنه ی درختی می بندد. فیل بچه، هر چه هم که تقلا کند ، نمی تواند خودش را آزاد کند. اندک اندک به این تصور عادت می کند که تنه درخت از او نیرومند تر است.

هنگامی که بزرگ می شود و قدرت شگرفی می یابد، تنها کافی است یک نفر طنابی دور پای فیل گره بزند و او را به یک نهال ببندد. فیل تلاشی برای آزاد کردن خود نمی کند.

در وجود هر یک از ما عادت های وجود دارد که مثل طنابی که پای فیل را نگه داشته است.ما را نیز از رسیدن به اهدافمان جلو گیری می کند.بعضی از این عادت ها را میتوانیم به سادگی از بین ببریم و در خود عادتی سازنده تر ایجاد کنیم ولی بعضی از این عادت ها چنان در وجود ما ریشه دوانده اند که حتی جرات نمی کنیم نزدیک آنها باشیم و برای تغییر این نوع عادت ها به ارداه ایی پولادین نیاز داریم تا بتوانیم از شر این گونه عادات خلاص شویم.

 

در وجود شما چه عادت هایی است که می خواهید آنها را تغییر دهید؟

اگر این عادت ها را در خود تغییر ندهید در آینده  چه ناراحتی ها و رنج هایی را باید تحمل کنید؟

با تغییر این عادت ها چه خوشی هایی را میتوانید برای خود کسب کنید؟

با جواب دادن به این سوال ها شما اتوماتیک وار نصف راه خود را برای تغییر عادت هایتان رفته اید و ادامه راه به شما بستگی دارد که چقدر میخواهید این عادت ها را تغییر دهید.و برای اینکه بتوانید عادت های خود را تغییر دهید پیشنهاد می کنم مقاله زیر را نیز بخوانید.

 

موضوع پیشنهادی : چگونه عادت هایمان را تغییر دهیم؟

 

سال جدید

سال جدید،باورهای جدید

 

باور های نقش تعیین کننده در موفقیت یا شکست هر فرد را دارد.کسی که باور دارد به هدفش می رسد،او به هدفش می رسد وکسی که باور ندارد به هدفش می رسد،او به هدفش نمی رسد.باور های هر فردی تعیین می کند که ثروتمند باشد یا فقیر،خوشحال باشد یا غمگین،موفق باشد یا شکست خورده.مثلا اگر کسی این باور از پول را داشته باشد که پول چرک کف دست است او هیچ وقت ثروتمند نمی شود ولی اگر باور داشته باشد که ثروت بهترین نعمت خداوند است او روز به روز ثروتمند تر می شد.

شما به هرچیزی که باور داشته باشید آن را در زندگی خود میبیند و به همین خاطر است که زندگی انسان ها با هم متفاوت است.یکی در فقر زندگی می کند و یکی در ثروت یکی همیشه افسرده و غمگین است وکی شاد و خوشحال.

خبر خوب هم این است که باور ها قابل تغییر هستند و شما هم میتوانید نسبت به اهدافتان باور های خود را تغییردهید تا به اهدافتان برسید.و برای اینکه بدانید چگونه باور هایتان را تغییر دهید به شما پیشنهاد می کنم که مقاله زیر را مطالعه کنید.

 

موضوع پیشنهادی : چگونه باورهایمان را تغییر دهیم؟

 

گروه تحقیقاتی ذهن خلاق برای شما سالی پر از موفقیت ، شادی و دستاوردهای ارزشمند را آرزومند است و امیدوار است که بهترین سال عمرتان را رقم بزنید.

 

 

سال جدیدتان مبارک

 

 

One thought on “سال جدید را چگونه آغاز کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *