زبان بدن افراد با اعتماد به نفس بالا

زبان بدن یا Body Language یکی از اجزای بسیار مهم ارتباطات غیر کلامی است و در برقراری ارتباط ما با دیگران نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

زبان بدن یعنی مجموعه  ای از رفتار های غیر کلامی و فیزیکی که در آن فرد بدون صحبت کردن قادر است پیامی را انتقال بدهد که در نهایت باعث برقراری ارتباط با دیگران می شود.

یادگیری تکنیک های زبان بدن باعث می شود که ما در ارتباطات غیر کلامی خود که نقش پر رنگی در روابط ما دارد،بهتر عمل بکنیم و با استفاده بهینه از تکنیک های زبان بدن بتوانیم در روابط خود بدرخشیم و به موفقیت های بهتری دست پیدا بکنیم چون 85 درصد موفقیت های ما به روابط مان بر می گردد.

ما در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع بحث بکنیم که چگونه می توانیم به وسیله زبان بدن،اعتماد به نفس خودمان را در ارتباط با دیگران افزایش بدهیم!

 

 

زبان بدن و آلبرت محرابیان

 

 

اهمیت زبان بدن از دیدگاه آلبرت محرابیان

پروفسور آلبرت محرابیان استاد دانشگاه UCLA و کارشناس موضوعات روانشناسی با رویکرد ارتباطات کلامی و غیر کلامی که از یک خانواده ارمنی در ایران متولد شده است در تحقیقات خود به موضوع بسیار جالبی رسیده که افرادی همچون برایان تریسی نیز در کتاب های خود به آن استناد کرده اند.

 

او در تحقیقات خود نشان داده که میزان اثر گذاری ما در ارتباطات از 3 قسمت کلی تشکیل شده است.

کلام

لحن

زبان بدن

و موضوع تعجب آور این تحقیق در میزان اثر گذاری آنهاست.بسیاری از افراد زمانی که با دیگران ارتباط می گیرند فقط به کلام خود دقت می کنند و سعی می کنند که از کلمات خوب و با کلاس استفاده بکنند ولی این تحقیق نشان میدهد که اثر گذاری کلام ما فقط 7 درصد است در حالی که لحن صدای ما 38 درصد تاثیر گذاری در ارتباط با دیگران را دارد و ما بقی یعنی 55 درصد سهم زبان بدن می شود!

و اگر بخواهیم یک جمع بندی داشته باشیم از میزان اثر گذاری باید بگوییم که:

کلام 7 درصد

لحن 38 درصد

زبان بدن 55 درصد را شامل می شوند!

این تحقیق به خوبی اهمیت زبان بدن را نشان می دهد و سوال اینجاست که چگونه می توانیم زبان بدن خودمان را بهتر بکنیم؟

 

 

تاثیر گذاری زبان بدن

 

 

ما از طریق زبان بدن قضاوت می شویم!

ما قبل از اینکه شروع به صحبت بکنیم،به وسیله زبان بدن اطلاعاتی را به دیگران مخابره می کنیم.

به طور مثال وارد یک مهمانی می شوید و شخصی را می بینید که صورتی اخمو دارد و پی می برید که از یک چیزی ناراحت است در حالی که با آن شخص صحبت نکرده اید ولی به وسیله زبان بدنش،او را قضاوت کردید!

وقتی که ما در مورد زبان بدن صحبت می کنیم،یعنی در مورد ارتباط با دیگران حرف می زنیم و هنگامی که به ارتباطات فکر می کنیم یعنی به واکنش متقابل هم می اندیشیم.

خب،زبان بدن شما چه پیامی را به دیگران منتقل می کند؟آیا فردی ما اعتماد به نفس بالا یا فردی که خودش را باور ندارد!

 

 

چگونه اعتماد به نفس خودمان را افزایش بدهیم را اینجا بخوایند:

راههای افزایش اعتماد به نفس

 

 

 

نالینی آمبادی پژوهشگری از دانشگاه تافتس،نشان می دهد که هنگامی که آدم ها کلیپ 30 ثانیه بی صدا از واکنش های بین بیمار و پزشک را تماشا می کنند،قضاوت می کنند که آیا پزشک خوب است یا نه! و مهم نیست که پزشک چقدر کارآمد است یا نیست بلکه مهم این است که آیا ما از او خوشمان آمده یا نیامده!

آلکس تودورف در دانشگاه پرینستون نشان داده که قضاوت براساس چهره نامزد های سیاسی تنها در یک ثانیه می تواند 70 درصد از ترکیب سنای آمریکا و نتایج رقابت فرمانداری را پیش بینی کند!

و شکلک هایی که در پیام رسان ها ارسال می کنیم،منجر می شوند که برداشت های غنی تری از گفتگو ایجاد شود!

پس وقتی به رفتار های غیر کلامی یا زبان بدن می اندیشیم،داریم به این فکر می کنیم که ما دیگران را چطور قضاوت می کنیم و آنها چگونه ما را قضاوت می کنند و چگونه می توانیم زبان بدنی داشته باشیم که از خودمان اعتماد به نفس بیشتری را بروز بدهیم.

 

 

تقویت زبان بدن

 

 

اداشو در بیار تا بهش تبدیل بشوی!

تحقیقی انجام شده که نشان می دهد انسان هایی که با بینایی زاده شده اند و آنهایی که مادرزادی نابینا هستند،هر دو در هنگام برنده شدند کار یکسانی انجام می دهند.بنابراین هنگامی که از خط پایان می گذرند و برنده می شوند بازو هایشان به شکل عدد هفت در هوا باز می شوند و چانه هایشان اندکی متمایل رو به بالا تغییر می کنند!

و زمانی که احساس ناتوانی می کنیم در خود فرو می رویم و جمع می شویم!

یا یک مثال دیگر:

هنگامی که خوشحال هستیم،لبخند می زنیم و زمانی که به زور لبخند بزنیم،ما احساس خوشحالی خواهیم کرد!

و زمانی که وانمود کنیم قدرت مند هستیم ما احساس قدرت مند بودن می کنیم!

این جاده کاملا دو طرفه است!

و برای اینکه ما بتوانیم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم،باید ادای آدم های با اعتماد به نفس بیشتری را دربیاوریم!

 

ویژگهای زبان بدن افراد با اعتماد به نفس

 

سر و چانه‌ی خود را بالا نگه دارید

تحقیقی انجام شده نشان می دهند که کسانی که سر و چانه خودشان را همیشه بالا نگه می دارند،از اعتماد به نفس بیشتری برخورداند.و این افراد هرگز به زمین یا پاهای خود نگاه نمی کنند و سرشان را پایین نمی اندازند.

 

راست بایستید

طرز ایستادن بسیار مهم است و نگرش افراد را نسبت به شما تعیین می‌کند. اگر راست بایستید و قامت‌تان را کشیده نگه دارید، بااعتماد به نفس، قوی و باوقار به نظر خواهید رسید، در حالی‌که قوز کردن و خمیده ایستادن، می‌تواند ظاهر شما را طوری نشان دهد که انگار فردی ضعیف هستید و به خودتان اطمینان ندارید.

برای اینکه بتوانید همیشه راست قامت باشید هر موقع که از چهار چوب یک در می گذرید،فکر کنید که از بالای آن یک سیب آویزان شده است و شما باید بدنتان را آنقدر کش بدهید که بتوانید از آن سیب یک قاز بزنید!

اگر این تمرین را به مدت یک ماه انجام بدهید،شما دیگر نمی توانید خمیده بایستید!

 

 

قامت در زبان بدن

 

 

ارتباط چشمی

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند،می توانند ارتباط چشمی خوبی با دیگران برقرار بکنند و کسانی که اعتماد به نفس ندارند همیشه نگاه خود را از دیگران می دزند و نمی توانند به خوبی ارتباط چشمی مناسبی برقرار بکنند.

 

 

نحوه برقراری ارتباط چشمی با دیگران را اینجا بخوانید:

چگونه ارتباط چشمی مناسب برقرار بکنیم؟ 

 

 

دستان خود را پنهان نکنید!

هرگز دستان خود را پنهان نکنید آنها را در جیب خود و یا زیر میز قرار ندهید و یا دست به سینه نایستید اجازه بدهید، آنها وسیله ای باشند، که کلمات شما را ادا و احساسات شما را بیان کنند.

اجازه دهید آنها با شما به طور طبیعی حرکت کنند.آنها را آزاد کنید!

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *