کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب بی شک یکی از بهترین و موثرترین کتاب ها در زمنیه موفقیت و بهبود فردی است که توانسته زندگی بسیاری از انسان هایی که این کتاب را مطالعه کرده اند و به آن عمل کرده اند را تغییر بدهد.

کسانی که این کتاب را مطالعه کرده اند بر این باور هستند که این کتاب را نه تنها باید یکبار مطالعه کرد بلکه چندین و چندین بار مطالعه کرد تا در تک تک سلول های ما جریان پیدا بکند و در این صورت است که می توانیم بهترین نتیجه را از این کتاب بگیریم.

 

 

اثر مرکب کتاب

 

اثر مرکب چیست؟

اگر در یک جمله بتوان اثر مرکب را تعریف کرد:

اقدام های کوچکی که در طول روز انجام می دهیم ولی به آنها توجه نمی کنیم در طول زمان مرکب می شوند و نتایج بسیار بزرگی را به همراه می آورند.

شاید نتایج به سرعت خودشان را نشان ندهند و حتی بعد از چند ماه یا چند سال هم نتیجه قابل توجه ای حاصل نشود و اصل هم همین است!

بعد از مدتی که سماجت و مداومت داشتیم و اقدامات به صورت مرکب درآمدند، نتایج فوق العاده خودشان را نشان می دهند و اینجاست که جادوی اثر مرکب اتفاق می افتد.

مشکل اکثر افراد این است که نمی توانند صبر کنند و در وسط راه از مسیر درست خود دست می کشند.

 

یک مثال عملی از اثر مرکب

 

اگر از شما بپرسند که بین سه میلیون دلار به‌ صورت نقدی و یک سکه‌ی یک سنتی که در ۳۱ روز آینده هر روز ارزشش دوبرابر می‌شود یک کدام را انتخاب کنید شما چه گزینه‌ای را انتخاب می‌کردید؟

این یک مثال ساده اثر مرکب است زیرا بعد از ۳۱ روز در مورد اول شما هنوز سه میلیون دلار دارید تازه اگر آن را خرج نکرده باشید ولی در مورد دوم شما در حدود ۱۰میلیارد دلار پول خواهید داشت!! این مثال ساده قدرت کارهای کوچک را در طول زمان‌های بزرگ نشان می‌دهد.

مثلا اگر شما می‌خواهید وزنتان را در یک ماه کم کنید اگر روزانه یک قاشق برنج از غذایتان کم کنید هروز به میزانی از وزن خود کم کرده‌اید!!جالب است نه؟

 

موفقیت مثل ماکروویو نیست!

 

در عصری زندگی می کنیم که تمام تغییرات به سرعت در حال انجام شدن هستند و ما نیز از این موضوغ مستثنی نیستمی و مغز ما نیز به این تغییر سریغ عادت کرده است!

و از طرفی تبلیغات ها با زیرکی هر چه تمام تر می خواهند ما با استفاده از محصولاتشان فورا به نتایج دلخواه خود دست پیدا بکنیم مثل:

 • لاغر می شوید و به تناسب اندام می رسید!
 • به سرعت ثروتمند می شوید
 • زندگی تان متحول می شود
 • دوباره جوان تر می شوید
 • و…. .

همه این تبلیغات باعث می شود که ما نیز ناخودآگاه به سمت گرفتن نتایج آنی کشیده  بشویم!

اثر مرکب با گرفتن نتایج سریع کاملا مخالف است و از ما برای رسیدن به نتایج دلخواه خودمان صبر و تحمل و تلاش می خواهد و در این صورت است که می توانیم در بلند مدت نتایج بهتری را خلق بکنیم.

 

 

موفقیت فوری در اثر مرکب

 

فصل های کتاب اثر مرکب:

 

فصل اول اثر مرکب در عمل

فصل اول کتاب سعی در توضیح مفهوم اثر مرکب دارد و بیان می دارد که برای رسیدن به موفقیت مهم ترین عامل داشتن ثبات قدم و حفظ آن در تمامی مراحل است. اثر مرکب بیان می دارد که انتخاب های کوچک و هوشمندانه و پایداری کردن در این انتخاب ها، هرچند ممکن است به ظاهر تغییرات محسوسی ایجاد نکند ولی همین تغییرات جزئی منجر به ایجاد نتایج کوچک و پایدار می شود. پس نا امید نشوید و بدانید که با داشتن ثبات قدم در مسیری که انتخاب کرده اید در نهایت به تغییرات بنیادی دست پیدا می کنید

 

فصل دوم:انتخاب ها

این فصل مطرح می کند که انتخاب های ما تأثیر مستقیم در اهداف و وضع زندگی ما دارند. به عبارت دیگر هر تصمیم هر چند جزئی و بی اهمیت مسیر زندگی ما را می سازند. گاهی تصمیمات بی اهمیت هستند که جلوی موفقیت ما را می گیرند. البته که هیچ کس نمی خواهد چاق باشد و یا ورشکست شود، اما می توان گفت این ها پیامدهای چندین تصمیم بد اما کوچک هستند. هدف اصلی که این فصل دنبال می کند آن است که بیاموزد چگونه تصمیمات آگاهانه بگیریم تا باعث بهبود و شکوفایی زندگی مان شود. نکته اول تلاش برای گرفتن تصمیمات خودآگاه است. یعنی حتی برای چیزهای کوچک و جزئی هم با فکر انتخاب کنید و تصمیم بگیرید.

 

فصل سوم:عادت ها

فصل سوم به اهمین عادت ها و تأثیری که بر تصمیمات و انتخاب های ما دارد اشاره می کند و به ما می آموزد که چگونه عادت های بد خود را کناد گذاشته و برای رسیدن به موفقیت چگونه عادت های مثبت را در وجود خود نهادینه کنیم. وقتی به زندگی افراد موفق نگاه می کنیم متوجه یک ویژگی مشترک در بین آنها می شویم و آن هم داشتن عادت های خوب است نه به این معنی که عادات بد ندارند البته که دارند اما تعداد عادت های بدشان زیاد نیست. به عبارت دیگر رویه روزانه ای که بر اساس عادت های خوب تنظیم شده باشد عامل ایجاد تفاوت بین افراد موفق و سایر مردم است.

 

 

دارن هاردی و اثر مرکب

 

فصل چهارم:تکانش

تکانش موضوع اصلی فصل چهارم است. دارن هاردی  در این فصل از تکانش بزرگ به عنوان یکی از قدرتمندترین و مبهم ترین نیروهای موفقیت یاد کرده است. اما نکته مهمی که باید بدانید آن است که ایجاد تکانش کار ساده ای نیست ولی اگر یک بار آن را ایجاد کنید دیگر موفق خواهید بود. به عبارت دیگر تطبیق پیدا کردن با هر تغییری هم به همین صورت است و هر تغییری با برداشتن یک قدم کوچک شروع می شود. تنها یک قدم در هر زمان پیشرفت بسیار کندی است اما وقتی بعد از مدتی تبدیل به عادت شود می توان گفت تکانش بزرگ اتفاق افتاده و موفقیت و نتایج آن به صورت مرکب و سریع ظاهر می شود

فصل پنجم:تاثیرات

همان طور که در فصول گذشته گفته شد، انتخاب های ما هر چقدر به ظاهر بی اهمیت وقتی ترکیب شوند می توانند تأثیرات شدیدی بر روی زندگی بگذارند. پس لازم است که بدانید چگونه این تأثیرات را مدیریت کنید تا شما را به سمت موفقیت هدایت کند.

سه نوع از تأثیراتی که بر روی روند حرکت ما اثر می گذارند شامل:

 1. ورودی ها: چیزهایی که ذهن تان از آن ها تغذیه می کند.
 2. مشارکت ها: مردمی که با آن ها زمان تان را می گذرانید.
 3. محیط: پیرامون شما.

 

فصل ششم: شتاب بخشیدن

همه ما در کار و مسائل خود ممکن است به موانعی برخورد کنیم که از آن به عنوان موانع ذهنی یاد می شوند. همه ما در مسیر پیشرفت،با محدودیت های فردی زیادی رو به رو می شویم. وقتی به محدودیتی برخوردید، با قاطعیت وارد مبارزه شوید تا نتایج سریع تر بگیرید .ممکن است جایی تصمیم بگیریم که به خاطر شکست های متوالی یا نتیجه ندادن تلاش هایمان دیگر ادامه دادن فایده ای ندارد. ولی بدانید این همان نقطه سرنوشت ساز است. جایی که دیگران هم به آن می رسند ولی اگر شما بدون توجه به این موانع برنامه خود را ادامه دهید از بقیه جلو می زنید.

 

 

۲ thoughts on “کتاب اثر مرکب

 1. فریبا یوسفی :

  من کتاب صوتی اثر مرکب رو به پیشنهاد یکی از دوستانم از اپلیکیشن خوانا خریداری کردم و واقعا عالی بود و محتوای خوبی داشت.
  این آدرس وب‌سایت خوانا:‌www.khanabooks.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *