پس انداز در حساب عاطفی

دکتر استفان.آر. کاوی برای پس انداز کردن حساب عاطفی در دیگران شش روش بسیار مهم را بیان کرده است و معتقد است که اگر بخواهیم یک ارتباط خوب و سالم با دیگران داشته باشیم،باید همه روزه حساب عاطفی را پر بکنیم و اگر حساب عاطفی خالی باشد،ارتباط ما روز به روز خراب تر می شود.

اگر شما نیز علاقه مند به پس انداز کردن در حساب عاطفی خود هستید،به شما پیشنهاد می کنم که این شش روش را در روابط خود هر روزه به کار ببرید.

 

 

حساب عاطفی

 

مهربانی های ساده کوچک:

تشکر و قدردانی و احوال پرسی و تحسین و نزاکت و ادب باعث می شود ما در حساب عاطفی پس انداز داشته باشیم.بعضی از اشخاص با غریبه ها و رهگذران بهتر از نزدیکان و عزیزان خویش رفتار می کنند.

اغلب زندگی خصوصی خودشان در حال از هم پاشیدن است.در نتیجه با نزدیکان خود از جایگاه کلافگی و ناکامی خویش رفتار می کنند. و باد عدم نزاکت و مهربانیها،حساب عاطفی خود را خالی می کنند.نسبت به مسایل دیگران حساس و همدل نیستند .خود را کنار می کشند و فاصله می گیرند و عاری از همدلی رفتار می کنند.

 

 

روش های همدلی کردن با دیگران را اینجا بخوانید:

همدلی چیست و چگونه با دیگران همدلی بکنیم؟

 

صداقت:

به همین سادگی،کافی است انسان صادقی باشید تا بتوایند در حساب عاطفی خود پس انداز بکنید.صداقت به معنای وفا کردن به عهدد خویش و بر سر قول خود ایستادن است.شاید هیچ چیز زننده تر از این نباشدد که به کسی قولی بدهید که برای او حائز اهمیت باشد و آنگاه زیر حرف خود بزنید.زیرا دفعه بعد آن شخص نمی تواند حرفتان را باور کند وآن را جدی بگیرد.

 

مطالعه مقاله
گوش دادن موثر

مدیریت انتظارات:

علت بیشتر مشکلات مربوط به روابط،ناشی از توقعات و انتظارات متناقض در رابطه با نقشها و هدفهاست.مثلا این گفتگو را در نظر بگیرید:

«تو گفتی که…..»

«نه،من هرگر آن را نگفتم.من گفتم که…..»

«با گوش های خودم شنیدم که گفتی…»

«کاملا به یاد دارم چه گفتم،فقط گفتم که……»

«تو گفتی که نقش تو این است که……»

«نقش من؟این که نقش توست.»

«اما من گفتم که نوبت توست.»

«من توقع داشتم که خودت به تنهایی از عهده انجام آن بر آریی.»

 

چگونه انتظارت دیگران را درک کنیم را از اینجا مطالعه بکنید:

دنیای مطلوب چیست؟

 

 

وفاداری:

فرض کنید همکار هستیم و داریم درباره سرپرست خود حرف می زنیم و من پیشت سر او بدگویی میکنم.آیا این فکر برایتان پیش نخواهد آمد که در غیاب شما نیز همین کار را خواهم کرد؟کسانی که نسبت به غایبان وفا دارند،به حاضران نیز وفادار خواهند بود.قابل اعتماد و احترام بودن،بسیار مهمتر از آن است که شخص مورد توجه و محبت قرار گیرد.

 

تمامیت وجود:

تمامیت وجود فراتر از صداقت است.صداقت یعنی انطباق کلام با واقعیت

تمامیت وجود یعنی انطباق واقعیت با گتفارمان.به عبارت دیگر یعنی عمل کردن به کلام خود و برآوردن انتظارات.

تمامیت وجود اعتماد ایجاد می کند و اعتماد پایه و اساس رابطه سالم و پایدار است.عدم تمامیت موجب می شود که هیچ کدام از تلاشهایتان به ثمر نرسند.شاید بسیار مهربان و با نزاکت و با ملاحظه باشید و بکوشید حرف یا وضعیت دیگری را درک کنید،به امور کوچک و جزیی نیز توجه نشان دهید و آن ها را فراموش نکنید،خوش قول باشید  و بر سر عهد و پیمان خود بایستید،انتظارات را روشن کنید و حتی آنها را برآورده کنید.

اما اگر درونا لبریز از دو رویی یا تظاهر باشید نمی توانید اعتماد ایجاد بکنید و همواره به خاطر داشته باشید که مورد اعتماد و احترام بودن،بسیار مهمتر از آن است که مورد محبت و توجه قرار گیرید!

 

مطالعه مقاله
چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

 

حساب عاطفی با صداقت

 

 

 

هر گاه شخصی در حضورتان پشت سر دیگری بدگویی می کند،بهتر است بگویید:«نکته بسیار خوبی را در میان گذاشته ای.بیا برویم و این مساله را در حضور خودش مطرح بکنیم تا به او کمک کرده باشیم.»

آنگاه دیگران یقین یقین خواهند داشت که درباره خودشان نیز همین کار را خواهید کرد.یعنی اگر کسی بخواهد پشت سر آنها در حضورتان بدگویی کند،پیشنهاد خواهید کرد که مساله در حضور خودش مطرح شود.

طبیعتا پشت سر کسی حرف زدن و شایعه پراکندن و گله و شکایت،بسیار آسانتر از آن است که انسان مسایل خود را در حضور کسی مطرح کند.

 

صمیمانه پوزش بطلبید:

هر گاه یکی از موارد بالا را رعایت نکردید،یاد بگیرید که به اشتباه خود اقرار و عذر خواهی کنید و اگر عذر خواهی نکینم در واقع از حساب عاطفی خود برداشت می کنیم.

همه ما اشتباه می کنیم.اما آنچه دیگران نمی توانند فراموش یا عفو کنند،این است که بخواهیم اشتباهمان را انکار یا پنهان کنیم.

این پنهان کاری معمولا به علت غرور انسن صورت می گیرد و حالت تدافعی ایجاد می کند.موجب جبهه گیری و حمایت از خویشتن و دلیل تراشی و توجیه و متمهم ساخت دیگران می شود.

نهایتا رابطه را خراب می کند.عدم رعایت آن در زنگی زناشویی سبب می شود که رابطه یی سرشار از غنا و نرمش و ملاطفت و خود انگیختگی،به سوختن و ساختن و خصومت و خشونت تغییر شکل بدهد.

 

 

مهارت های ارتباط با دیگران را به صورت علمی و عملی یاد بگیرید.

 محصول ارتباط موثر به شما کمک می کند که یک ارتباط خوب با دیگران برقرار بکنید.در محصول ارتباط موثر روش ها و تکنیک های عالی در مورد نحوه برقرای ارتباط با دیگران گنجانده شده است.

خودتان در این مورد بیشتر بخوانید.روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

مطالعه مقاله
عامل اصلی خوشبختی

 

ارتباط موثر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *