هفت خوان یادگیری

هفت خوان یادگیری ابزاری در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم از دوره ها،سمینارها و کتاب ها نتایج بهتری بگیریم و بتوانیم آنها را در زندگی های روزمره خودمان پیاده سازی بکنیم.

همه ما در کلاس های مختلفی شرکت می کنیم و مطالب مختلفی را یاد می گیریم ولی در پیاده سازی کردن آن در زندگی به مشکل می خوریم و یک خبر خوب این است که هفت خوان یادگیری می تواند این مشکل را برای ما حل بکند.

برای زندگی کردن در دنیای امروزی باید آموزش ببینیم و اگر آموزش را از برنامه زندگی خود حذف بکنیم با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم خواهیم کرد.

برای مثال اگر مهارت های ارتباطی را یاد نگیریم،نمی توانیم یک ارتباط خوب با دیگران داشته باشیم.

اگر مهارت های حل مساله را بلد نباشیم،نمی توانیم مشکلات زندگی خودمان را حل بکنیم

اگر مهارت حل تعارض را بلد نباشیم،در مواجه با یک اختلاف نظر به جای حل کردن،خشم یا قهر را انتخاب خواهیم کرد.

و با گذر زمان زندگی بشر سخت تر و سخت تر می شود و در نتیجه نیاز ما به آموزش بیشتر و بیشتر می شود تا بتوانیم با سختی های روزگار کنار بیاییم و آنها را حل بکنیم.

 

یادگیری و مهارت

 

اگر آماده هستید برویم به سراغ هفت خوان یادگیری

 

خوان اول یادگیری:برنامه آموزشی

اولین کاری که در هفت خوان یادگیری می طلبد که انجام بدهیم،تهیه لیست برنامه آموزشی است.یعنی به چه آموزش هایی نیاز داریم؟

برای اینکه متوجه بشویم به چه آموزش هایی نیاز داریم کافی است به مشکلات زندگی خود یا کسب و کار خود نگاه بکنیم.

برای مثال اگر  ارتباط خانوادگی شما سرد شده است و مثل سابق نیست،شما به یادگیری مهارت های ارتباطی نیاز دارید تا بتوانید روابط خودتان را روز به روز بهتر بکنید.

اگر اسیر زندگی روزمره شده اید و نمی دانید که چه کاری باید انجام بدهیم،به احتمال زیاد شما رسالت زندگی خودتان را پیدا نکرده اید و به آموزشی مثل پیدا کردن رسالت زندگی نیاز دارید

و بعد از اینکه لیست آموزش های مورد نیاز خودتان را تهیه کردید،آنها را اولیت بندی بکنید و از فوق ضروری ها به سمت کم اهمیت ها مرتب بکنید.

 

مطالعه مقاله
چگونه نیروی درونی خود را فعال کنیم؟

 

تمرکز در یادگیری

 

خوان دوم یادگیری:متمرکز فقط روی یک آموزش

خوان دوم این است که ما حق داریم در یک بازه زمانی فقط روی یک آموزش تمرکز کنیم و حق نداریم به طور همزمان چندین آموزش را کنار هم بگذرانیم.

تا زمانی که از یک آموزش نتیجه نگرفتیم و آن را کاملا در زندگی خود پیاده سازی نکردیم،حق نداریم به سراغ یک آموزش دیگر برویم.ما یک آموزش را بر اساس برنامه آموزشی خود انتخاب می کنیم،آن را یاد می گیریم،تمرین می کنیم،مهارتش را کسب می کنیم و بعدا به سراغ یادگیری بعدی می رویم.

 

 

خوان سوم یادگیری:ایجاد سوال قبل از شروع یادگیری

ما تا زمانی که ندانیم به دنبال چه چیزی هستیم،قطعا چیزی را نمی توانیم کسب بکنیم.و طراحی سوال قبل از شروع هر نوع یادگیری مثل سمینار و دوره و مطالعه کتاب باعث می شود ما یک هدفی برای خود انتخاب بکنیم و به دنبال آن بگردیم و اگر در حین یافتن جواب های سوال های خود یک مطالب بهتری هم پیدا کردیم،خدا را شکر!

سوال به ذهن قلاب می شود و باعث می شود که با تمرکز بیشتری به دنبال یافتن جواب های آن باشیم و زمانی که جواب ها را پیدا کردیم فراموش کردن آن نیز کار بسیار سختی خواهد بود!

راستی خوان سوم چی بود؟!

 

 

تلاش در یادگیری

 

خوان چهارم یادگیری:چند بار دیگر سعی بکن!

اکثر افراد وقتی  یک مطلب را در بار اول یاد نگیرند آن را کاملا ول می کنند و به خود برچسب خنگ بودن می زنند!

در حالی که یادگیرنده خوب کسی است که وقتی یک مطلب را در بار اول یاد نمی گیرد به جای اینکه به خود برچسب خنگ بودن بزنند،تلاش خود را چندین برابر می کند و با سوال پرسیدن از دیگران،خواندن چندین باره مطالب و…. سعی می کند که مطالب را به خوبی یاد بگیرید.

اگر مطلب را در بار اول یاد گرفتید اصلا هنر نکرده اید چون همه می توانند مطالب راحت را در بار اول یاد بگیرند و هنر ما این خواهد بود که مطالب سخت را با تلاش های چندین برابر خود یاد بگریم و عموما وقتی که یک مطلب را به سختی یاد می گیریم،فراموشی آن هم راحتر رخ نمی دهد!

 

مطالعه مقاله
چگونه زمان را کنترل کنیم؟

 

خوان پنجم یادگیری: به دیگران یاد بدهید

مطالبی را که یاد گرفته ایم را به دیگران نیز آموزش بدهیم و در حین آموزش دادن به دیگران چند اتفاق می افتد:

اولین اتفاق این خواهد بود که با یاد دادن به دیگران خودمان مطالب را یک بار دیگر مرور می کنیم و مرور در بحث یادگیری از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است.

دومین اتفاق این است که اشخاص از ما سوال خواهند پرسید و در واقع ما را به چالش خواهند کشاند و این معیار بسیار خوبی خواهد بود که ما بدانیم چقدر به محتوا تسلط داریم.

اگر به سوال های پرسیده شده نتوانستیم جواب بدهیم دوباره به سراغ خوان چهارم خواهیم رفت و مطالب را دوباره مرور خواهیم کرد تا بتوانیم به جواب سوال دست پیدا بکنیم.

و یک نکته داخل پارانتز این است که اشخاصی را برای یاد دادن انتخاب بکنید که ضد حال نباشد و اهل آموزش باشد!

 

خوان ششم یادگیری : به دنبال یک نکته اجرایی باشیم

خوان ششم پیدا کردن یک نکته اجرایی است.وقتی مطالب را به خوبی یاد گرفتیم یاد از خودمان سوال بپرسیم که از این مطالب چطور می توانم در زندگی روزمره خودم استفاده بکنم؟

آموزشی که به آن عمل نکنیم به هیچ دردی نمی خورد چون ما آموزش می بینیم که بتوانیم تغییری را ایجاد بکنیم و تغییر فقط با انجام دادن رخ می دهد!

پس به دنبال پیدا کردن نکات قابل اجرا باشیم و آنها را یادداشت بکنیم.

مثلا ارتباط موثر را یاد گرفته ایم و نکته قابل اجرا آن می تواند این باشد که دنیای مطلوب افراد خانواده را پیدا بکنم

یا از دیگران به جای عیب جویی کردن،تعریف بکنم.

 

مطالعه مقاله
چرا تلویزیون زندگی و روابط ما را مختل می کند؟

 

برنامه ریزی یادگیری

 

خوان هفتم یادگیری :برنامه اجرایی

خوان هفتم نوشتن برنامه اجرایی انجام دادن نکات قابل اجرا است.بعد از اینکه خوان ششم را پشت سر گذاشتیم و فهمیدم که چه نکاتی را باید پیاده سازی بکنیم،آنها را وارد لیست برنامه های هفتگی و روزانه می کنیم و آنها را اجرا می کنیم.

مثلا در روز از هفت نفر حسن جویی می کنم.

یا در روز یک ساعت تمرین مهارت سخنرانی می کنم

و….. .

و مهمتر از هفت خوان،تعهد ما نسبت به اجرا کردن آموزش هاست.معمولا بیشتر افراد تا خوان ششم می آیند ولی در اجرای خوان هفت باز می مانند و نتایجی که ما خواهیم گرفت در خوان هفتم است!

شما چقدر متعهد هستید برای بهتر کردن زندگی تان؟

 

چرا باید محصول اصول یادگیری مهارت را دریافت بکنیم؟

ما در محصول اصول یادگیری مهارت توضیح داده ایم که چگونه می توانیم از دانستن به توانستن برسیم و همچنین چه تمرین های را انجام بدهیم و چقدر زمان نیاز داریم تا بتوانیم یک مهارتی را کسب بکنیم.

روی لینک زیر کلیک کنید تا سرفصل های این محصول را مطالعه بکنید

 

اصول یادگیری مهارت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *