چگونه کامل گرا بودن را کنار بگذاریم؟

آیا شما هم مثل افراد کامل گرا هستید که بر این باور هستند که وقتی می خواهند یک کاری را شروع کنند باید همه چیز فوق العاده عالی باشد؟

اگر شما هم کامل گرا باشید به احتمال خیلی زیاد این سناریو برای شما آشنا خواهد بود:

برای اینکه کارم را شروع کنم باید گام به گام برنامه ریزی بکنم چون بدون برنامه ریزی نمی توانم کار بزرگی را انجام بدهم و بعد از برنامه ریزی باید اقدام بکنم تا آن را به مرحله اجرا در بیاورم!

اما من که به اندازه شرکت یا آقای ایکس امکانات یا مهارت کافی ندارم،پس بروم مهارت های خودم را افزایش بدهم تا بعدا اقدام بکنم!

چند ماه بعد…!

خوب مهارت رو که کمی یاد گرفتم و باید از نو برنامه ریزی دقیق انجام بدهم تا مو به مو اقدام بکنم تا مثل آقای ایکس در زمینه کاری خودم بدرخشم!

اما من که مثل آقای ایکس دانش کافی،امکانات،کارمند و …. ندارم که و نمی تونم الان شروع کنم پس باید تمام اینها رو آماده بکنم و بعدا مثل تانک پر قدرت شروع کنم تا به آروز هام برسم…!

اگر این سناریو برای شما آشناست و درگیر این موضوعات هستید،دقیقا این مقاله برای شما نوشته شده است.

 

 

کامل گرا بود چه خطراتی دارد؟

 

کامل گرایی چیست؟

کامل گرایی یعنی در ابتدا استاندارد هایی را تعیین می کنیم که معایب آن از مزایای آن خیلی بیشتر است.

به طور مثال سناریویی که در ابتدای این مقاله آوردم دقیقا این موضوع را نشان می دهد که ما در شروع کار می خواهیم همه چیز تکمیل باشد و اگر نقصی وجود داشته باشد،اصلا کار را شروع نمی کنیم.

کامل گرایی دقیقا مانند زنجیر هایی هستند که به دست و پای ما بسته شده است و اجازه نمی دهد ما کار درست را انجام بدهیم و در نتیجه باعث می شود که از رقیبان خود عقب بیافتیم و شاهد رشد و موفقیت های دیگران بشویم.

 

نشانه فرد کامل گرا

فرد کامل گرا الان خودش را با اوج موفقیت الگوی خودش مقایسه می کند و این کارش باعث می شود که اصلا هیچ وقت اقدامی نکند و همیشه منتظر می ماند تا همه چیز تکمیل شود و بعدا شروع کند.

چیزی که در اینجا کاملا فراموش می شود پرسیدن این سوال است که الگوی من در شروع کار چگونه بود؟آیا وقتی که می خواست شروع کنید همه چیز کامل بود؟

یکی از بدترین اثرات کامل گرایی این است که زمان از دست می دهیم و کاری را که می توانسیتم چندین سال قبل شروع کنیم،ولی به خاطر کامل گرایی شروع نکردیم و در این بازه زمانی کسانی بودند که کامل گرا نبودند و کارشان را با نقص هایشان شروع کردند و الان هم بسیار موفق هستند و اگر شما هم شروع می کردید،الان موفق تر از آنها بودید!

 

 

کامل گرا دشمن موفقیت

 

چرا کامل گرایی می کنیم؟

ما در جامعه ای بزرگ شده ایم که همه افراد ریشه کامل گرایی را دارند ولی شدت آنها باهم فرق می کند و اکثر اینها به نوع تربیت ما در دوران کودکی برمی گردد.

به طور مثال برخی والدین به فرزندان خود می گویند که  اگر فلان کار را انجام بدهی تو را دوست خواهم داشت و اگر انجام ندهی با تو قهر خواهم کرد و اینگونه تربیت ها در ذهن ما ریشه دوانده است و بر این باور هستیم که ما باید بدون نقص باشیم تا دیگران ما را بپذیرند!

و این گونه تربیت ها باعث شده است که ما خود باوری و اعتماد به نفس کافی نداشته باشیم و برای شروع کار از خود انتظار داریم که همه چیز عالی باشد تا مورد قبول دیگران واقع شود.

 

کامل گرایی چه بلایی سر ما می آورد؟

کامل گرایی در تمام جنبه های زندگی ما اختلال ایجاد می کند و اگر آن را درمان نکنیم موجب بروز مشکلات بسیار زیادی خواهیم شد و در ادامه چندین مورد از بدی های کامل گرایی را برای شما بیان خواهم کرد:

افراد کامل گرا برای شروع کار همیشه دو دوتا چهار تا می کنند که اقدام بکنم یا نکنم

اعتماد به نفس را کاملا از بین می برد

در شروع به کم قانع نیست

هیچ وقت آماده شکست نیست

همیشه می خواهد بدون نقص باشد

و….

 

کامل گرا چیست؟

 

چگونه کامل گرایی را از بین ببریم؟

 

استاندارد های معقول انتخاب کنیم

اینکه بخواهیم همه چیز عالی باشد و تمام امکانات در اختیار ما باشد،بسیار خوب و عالی است ولی نباید انتظار داشته باشیم که در شروع کار همه چیز مهیا باشد تا بعدا کار را انجام بدهیم.

در ابتدا باید برای خودمان استاندارد هایی تعیین کنیم که قابل اجرا باشد و نه آنقدر بزرگ باشد و نه آنقدر دم دستی باشد که اصلا انگیزه ای برای شروع در ما ایجاد نکند.

در شروع کار به جای اینکه کامل باشیم،سعی کنیم کافی باشیم و با حداقل توانایی ها و امکاناتی که در اختیار داریم بهترین استفاده را ببریم و با مرور زمان سعی کنیم همه چیز را کامل تر بکنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *