قسمت اول هفت عادت مردمان موثر

هفت عادت مردمان موثر به وضوح نشان میدهد که موثر بودن در زندگی خودمان و یا زندگی دیگران در منش ماست و نه یکسری تکنیک ها یا قواعدی که برای اداره یا کنترل کردن دیگران استفاده می شود.

ما در سایت ذهن خلاق تصمیم گرفتیم که سلسله مقاله هایی در مورد این هفت عادت منتشر بکنیم و سعی ما بر این خواهد بود که بتوانیم این هفت عادت را در زندگی های روزمره خودمان پیاده سازی بکنیم.

این هفت عادت جادو نمی کنند و نمی توانند زندگی ما را در یک شب متحول بکنند بلکه خاصیت این هفت عادت این است که در ما تحول ایجاد می کنند البته نه در یک شب بلکه در مدت زمان معین و برای بدست آوردن این عادات باید بهای آن را بپردازیم که این بها شامل موارد زیر می باشد:

  1. با تمام وجود باید این هفت عادت را یاد بگیریم
  2. آنها را به دیگران یاد بدهیم
  3. به آنها عمل بکنیم

 

 

هفت عادت مردمان موثر

 

 

 

اگر شما نیز علاقه مند به یادگیری این هفت عادت هستید و دوست دارید که آنها را در زندگی روزمره خودتان پیاده سازی بکنید،لطفا تا پایان این چالش با ما همراه باشید.

 

عامل باشید

اولین عادت از هفت عادت مردمان موثر،عامل بودن است.عامل بودن یعنی مسئولیت تمام زندگی را پذیرفتن!

انسان هایی که عامل هستند در شرایط نامطلوب زندگی شان به جای مقصر یابی یا شکایت کردن از اوضاع و شرایط به دنبال پیدا کردن راه حل هایی می گردند تا بتوانند این اوضاع را بهتر بکنند.

اما انسان هایی که عامل نیستند یعنی مسئولیت زندگی خودشان را نپذیرفته اند،وقتی اوضاع بر وفق مرادشان نباشد،از زمین و زمان شکایت می کنند و دنبال باعث بانی این اتفاق می گردند!

وقتی ما مسئولیت انتخاب ها و رفتار های خودمان را نپذیریم،در این صورت هیچ موقع خودمان را مقصر شرایط به وجود آمده نمی دانیم و این باعث می شود که هیچ گونه اقدامی در راستای بهتر کردن شرایط انجام ندهیم و در آخر همیشه منتظر یک اتفاق بیرونی خواهیم بود که یک چیزی رخ بدهد تا شرایط ما تغییر بکند!

 

چگونه مسئولیت زندگی را به عهده بگیریم را از اینجا بخوانید:

چگونه مسئولیت پذیر تر باشیم؟

 

 

افراد عامل همیشه تصمیم های خودشان را بر اساس رسالت و ارزش های زندگی شان می گیرند ولی افراد غیر عامل به صورت واکنشی تصمیم میگرند یعنی اتفاقات بیرونی،بر تصمیم های این افراد به طور کامل تاثیر می گذارد.یعنی شرایط بیرونی تعین می کند که چه نوع رفتاری و انتخابی داشته باشند نه ارزشها و اهدافشان!

به طور مثال دو شخصی تصمیم گرفته اند که به مسافرت بروند و یکی از این اشخاص عامل است و دیگر غیر عامل.

در مسیر رفتن اتومبیل شان دچار نقص فنی می شود.

در این حالت فرد غیر عامل فقط از اوضاع شکایت می کند و با خود می گوید که چرا چنین اتفاقی برای من بیافتد و این روحیه بد به دیگران نیز منتقل می شود و درنهایت همه را آزرده می کند!

اما فرد عامل شرایط موجود را می پذیرد و به دنبال راه حل می گردد و اجازه نمی دهد که عامل بیرونی مانع اهدافش بشود و سعی می کند که در چنین شرایطی نیز به هدف خود که مسافرت و لذت بردن بود برسد!

در ادامه چند نمونه از طرز بیان افراد عامل و غیر عامل آورده شده است:

 

هفت عادت گفتارها

 

شما چقدر عامل هستید؟و مسئولیت انتخاب ها و رفتارهای تان را می پذیرید؟

 

آیا شرایط بیرونی تاثیر گذار است؟

شاید برخی از شما این موضوع را قبول نداشته باشید که شرایط بیرونی نمی تواند در ما تاثیر بگذارد.

ما نمی توانیم شرایط بیرونی را کنترل یا تغییر بدهیم اما می توانیم نوع رفتار و عکس العمل خودمان را نسبت به شرایط بیرونی انتخاب بکنیم و تغیر بدهیم.

شرایط بیرونی به هیچ وجه نمی تواند نوع رفتار های ما را تعین بکند و این ما هستیم که انتخاب می کنیم چه نوع رفتاری داشته باشیم و رفتار ها و انتخاب های ما از ارزشهای ما نشات می گیرد!

و هیچ چیزی هیجان انگیز تر از این نیست که بدانیم هر آنچه برایمان رخ می دهد،می توانیم پاسخ یا واکنش خویش را انتخاب کنیم چون میان محرک و واکنش اندک زمانی وجود دارد.

 

هفت عادت و پذیرش مسئولیت

 

 

انتخاب آگاهانه ارزشها

انسان های عامل همیشه بر اساس ارزشها و اصول هایی که خودشان انتخاب کرده اند عمل می کنند و هیچ احدی نمی تواند در انتخاب ارزش ها و اصول های دلخواه ما،جلو دار ما باشد.

پس اولین گام برای عامل بودن این است که ارزش های خودمان را بشناسیم و به شما پیشنهاد می کنم که مقاله شناخت ارزشها را مطالعه کنید و ارزش های تان را به صورت آگاهانه انتخاب بکنید.

 

ارزش چیست و چگونه ارزش های خود را انتخاب کنیم؟

 

 

وقتی ارزش هایتان را بشناید،دیگر انتخاب ها و تصمیم هایتان بسیار راحت خواهد بود چون اگر مخالف ارزشهایتان بود به راحتی از کنارش می گذرید و اگر در راستای ارزشهایتان بود انتخاب می کنید و انجامش میدهد!

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *